قرار دادهای عراق برای افزایش تولید نفت و گاز

, ,
انجام معاملات عراق برای افزایش تولید نفت و گاز

گام بلند عراق برای قطع واردات گاز طبیعی و افزایش تولید نفت; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

عراق مدتی است که می گوید قصد دارد تولید نفت و گاز خود را افزایش دهد، اما تبدیل جاه طلبی های اعلام شده به واقعیت زمان برده است.

با این وجود این کشور با امضای قرار دادهایی با شرکت های خارجی گام بزرگی برای افزایش تولید قابل توجه نفت خام و گاز طبیعی برداشته است.

رشد تولید گاز برای عراق به دلیل متکی بودن به ایران برای نیازهای گازی خود و قرار گیری در موقعیتی آسیب پذیر بسیارمهم شده است.

دولت بغداد با یک شرکت اماراتی و دو شرکت چینی با هدف افزایش تولید نفت به میزان 250 هزار بشکه در روز و تولید گاز طبیعی به میزان 800 میلیون فوت مکعب در روز، قراردادهایی امضا کرده است.

عراق با تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است. اگرچه در سال های گذشته مقامالات دولتی اعلام کردند که می توانند این ظرفیت را به 5 میلیون بشکه در روز و حتی 6 میلیون شکه برسانند ولی اقداماتی برای ان صورت نگرفت که دلایل آن ناشی از وضعیت ناپایدار سیاسی ، تحولات صنعت نفت پس از دو رکود اخیر پروژهای که شرکتها پروژه های کم هزینه و پربازده را در اولویت قرار دادند و پیش بینی اوج تقاضا برای نفت بوده است.

چندین شرکت بزرگ نفتی، از جمله اکسون، به دلیل دورنمای نامشخص صنعت نفت این کشور در چند سال گذشته به طور کلی عراق را ترک کردند. با این حال، دولت‌های متوالی برنامه‌های خود را برای تولید بیشتر نفت علیرغم سهمیه‌های تولید اوپک پلاس و تولید گاز طبیعی به میزان قابل‌توجهی رها نکردند.

یکی از شرکت هایی که به عراق در پیشبرد این طرح ها کمک خواهد کرد، شرکت کرسنت پترولیوم مستقر در امارات است. این شرکت سه قرارداد بلندمدت برای اکتشاف و توسعه سه میدان نفت و گاز امضا کرد.

کرسنت پترولیوم اعلام کرده است که انتظار می‌رود دو میدان در استان دیاله تولید گاز طبیعی را طی 18 ماه به میزان 250 میلیون فوت مکعب در روز آغاز کنند. سومین میدانی که کرسنت پترولیوم اکتشاف خواهد کرد در استان بصره است.

دومین شریک جدید توسعه نفت و گاز عراق، گروه انرژی یونایتد چین، قراردادی برای توسعه میدان نفتی سندباد در بصره، امضا کرده است.

همچنین سومین شرکتی که با دولت عراق قرارداد امضا کرد شرکت چینی Geo-Jade Petroleum است. این شرکت توسعه میدان نفتی هویزه و میدان نفت خانه را در نزدیکی مرز ایران انجام خواهد داد.

تمام قراردادهای امضا شده در این هفته 20 سال اعتبار خواهد داشت و می تواند به تقویت امنیت انرژی عراق در بخش گاز طبیعی کمک کند و هزینه واردات گاز از ایران را کاهش دهد.

محمد السودانی نخست وزیر عراق در این باره گفته است که در نتیجه قراردادهای امضا شده در این هفته، بغداد می تواند واردات گاز طبیعی را تا سه سال آینده متوقف کند. وی افزود واردات گاز از ایران بین 5.5 تا 6.8 میلیارد دلار در سال برای بودجه بغداد هزینه دارد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *