قرارداد نفت عراق در برابر گاز ایران نقض تحریم های آمریکا است

,
قرارداد نفت عراق در برابر گاز ایران

3 مقام سابق آمریکایی گفتند، قرارداد مبادله گاز طبیعی ایران با نفت عراق، احتمالاً تحریم‌های آمریکا علیه تهران را نقض می‌کند، مگر اینکه واشنگتن معافیت‌هایی را صادر کند که اجازه اجرای این قرارداد را بدهد.

محمد شیعه السودانی، نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه گفت: عراق تجارت نفت خام در برابر گاز ایران را آغاز می‌کند تا به تأخیرهای مکرر پرداخت بدهی های خود به تهران به دلیل موافقت آمریکا برای چنین معاملاتی پایان دهد. سودانی افزود: ایران از اول ژوئیه صادرات گاز به عراق را بیش از نصف کاهش داده است، زیرا بغداد نتوانسته است موافقت آمریکا را برای پرداخت بدهی به ایران دریافت کند، اما تهران اکنون با از سرگیری صادرات گاز در ازای نفت خام موافقت کرده است.

تاکنون جزئیات کمی در مورد این قرارداد منتشر شده است که می‌تواند به رفع مشکل سیاسی سودانی کمک کند، آن هم در شرایطی که قطع برق در تابستان گرم عراق که دمای هوا به 50 درجه سانتیگراد می رسد، و قطع برق می تواند مشکلات سیاسی زیادی را برای دولت عراق ایجاد کند. با این حال، سه مقام سابق آمریکایی گفتند که مبادله کالا به کالا بین ایران و عراق احتمالاً با تحریم‌های ایالات متحده مغایرت دارد.

ریچارد گلدبرگ از اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی ها گفت: انجام این نوع معامله تهاتری با ایران بدون صدور معافیت از سوی واشنگتن، نقض تحریم های ایالات متحده به شمار می رود. گلدبرگ، کارمند شورای امنیت ملی دولت ترامپ، افزود: این قرارداد طبق قانون آزادی و مبارزه با گسترش سلاح‌های هسته‌ای ایران که هرگونه معامله مرتبط با انرژی با ایران را ممنوع می‌کند، ممنوع است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا 21 مارس معافیت 120 روزه ای را صادر کرد که به عراق اجازه می دهد فقط برای واردات برق به ایران پول بپردازد، نه برای گاز طبیعی برای تولید برق داخلی عراق.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: معافیت مارس 2023 که توسط وزیر خارجه آمریکا داده شد، به عراق اجازه می‌دهد از ایران برق بخرد. نه هیچ چیز دیگری. این مقام گفت: “ما در موقعیتی نیستیم که بتوانیم تصمیمات آتی مربوط به معافیت را پیش بینی کنیم. ما در حال حاضر هیچ نظری در رابطه با گزارش های مبنی بر توافق مبادله ای بین عراق و ایران نداریم.”

مقام های سابق آمریکاییه گفتند که وزارت خزانه داری که بر اکثر تحریم های ایالات متحده علیه ایران نظارت دارد، اصطلاح “معامله” را به قدری گسترده تعریف می کند که مبادله پایاپای را پوشش می دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *