ادامه روند نزولی قیمت ال ان جی در بازارهای بین المللی

ادامه روند نزولی قیمت ال ان جی در بازارهای بین المللی

قیمت ال ان جی در بازارهای بین المللی; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

تازه ترین آمارها نشان می دهد قیمت نقدی ال ان جی (گاز مایع طبیعی) در شمال شرق آسیا روند نزولی خود را ادامه داده است. قیمت ال ان جی در شمال شرق آسیا با 50 سنت کاهش به 19 دلار در هر MMBtu رسیده است. قیمت نقدی ال ان جی در جنوب غرب اروپا نیز با 30 سنت کاهش به 16.20 دلار رسیده است.

قیمت ال ان جی در بازار آسیا طی شش هفته اخیر به طور متوالی کاهش داشته که علت اصلی این افت چشمگیر، کاهش تقاضا به دلیل بالا رفتن دمای هوا و رشد ذخایر بوده است. از سرگیری فعالیت کارخانه ال ان جی فری پورت آمریکا با ظرفیت 15 میلیون تن در سال نیز کمک زیادی به کاهش قیمت ها کرده است. پیش بینی تحلیلگران انرژی این است که واردات ال ان جی اروپا در ماه فوریه نیز روند نزولی خود را دنبال خواهد کرد که علت آن بالا بودن ذخایر زیرزمینی است.

lng price - بازار نفت و گاز پتروشیمی

تحولات بازار در سایر مناطق جهان

  • گاز مایع در آفریقا

بی ثباتی سیاسی در نیجریه باعث بروز مشکل در عرضه گاز شد و زمان تکمیل پروژه های تحت اقدام را به تاخیر انداخت. پیش بینی می شود که تکمیل پروژه LNG موزامبیک باعث تقویت عرضه در آفریقا گردد.

  • تولید پالایشگاهی در آسیا اقیانوسیه

از سال ۲۰۲۴ به بعد تولید پالایشگاهی گاز مایع به تدریج کاهش خواهد یافت. عدم سرمایه‌گذاری و محدودیت خوراک ورودی واحدهای تقطیر در کشور چین از بعد از سال ۲۰۲۵ به کاهش تولید پالایشگاهی گازمایع دامن خواهد زد.

  • گاز مایع در اروپا

عمده تولید گاز مایع در اروپا از پالایش نفت‌خام می‌باشد بعد از کووید_۱۹ ظرفیت تولید در حال بازسازی است و بهره برداری از واحدهای برای تامین دیزل اروپا در حد بالا انجام می شود. علیرغم ظرفیت بالای پالایشگاه‌های اروپا ورودی نفت خام به پالایشگاه ها نسبت به قبل از پاندمی کاهش یافته که دلایل عمده آن بسته شدن پالایشگاه‌ها و اهداف کربن زدایی در فرایندهای پالایشی است.

قیمت LNG در آسیا - اقیانوسیه و اروپا

قیمت LNG در آسیا – اقیانوسیه و اروپا

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *