قیمت متانول در طی سال های آینده

,
قیمت متانول در طی سال های آینده

قیمت متانول در طی سال های آینده; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

عوامل افزایش قیمت متانول در طی سال های آینده

صادرات نفت خام از طریق دریا توسط روسیه در ماه دسامبر تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت. در ایران، جنوب شرق آسیا، آمریکا، و اروپا مسائل فنی و مشکلات زیادی در رابطه با تولید متانول به وجود آمد که از دسامبر سال گذشته تا سه ماهه اول سال جاری میلادی امتداد یافته است. اوپک با کاهش تولید از قیمت نفت خام حمایت می کند.

تورم در آمریکا کمتر شده است. بازگشت چینی ها از تعطیلات سال نو می تواند در ایجاد رغبت به خرید و رونق بازار موثر باشد. از منظر اقتصاد کلان وضعیت اقتصادی آمریکا بهتر از آن چیزی که پیش بینی می‌شد بهبود یافته است و در عین حال اروپا نیز زمستان خیلی سردی نداشت که این عوامل می توانند به بهبود بازار کمک کنند.

چشم انداز قیمت متانول تا دوسال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۵ در مناطق مختلف جهان کماکان فاصله زیاد قیمتی بین فروش قراردادی اروپا وآمریکا با سایر نقاط کلیدی همچون چین و جنوب شرق اسیا را نشان می دهد. البته قیمت های فروش آنی اروپا و آمریکا به قیمت های جنوب شرق آسیا و چین نزدیک است ولی قیمت های قرارداد های خرید مدت دار در حدود ۲۰۰ دلار در هر تن بیشتر است.

در حالی که قیمت نفت خام دبی در ژانویه سال ۲۰۲۳ در حدود ۷۷ دلار می باشد پیش بینی می شود که نهایتاً تا پایان سال ۲۰۲۴ و شروع سال ۲۰۲۵ این قیمت به ۸۹ دلار برسد و در طی این مدت نیز نوساناتی در همین حدود داشته باشد.

این روند افزایشی قیمت نفت خام را می‌توان در قیمت متانول نیز دید. به عنوان مثال قیمت متانول در ژانویه سال جاری در کره جنوبی که دومین قیمت متانول آسیا را دارد ۳۵۷ دلار می باشد که تا شروع سال ۲۰۲۵ به ۴۳۶دلار خواهد رسید. بالاترین قیمت آسیا مربوط به جنوب شرق آسیا می باشد که در آن جا متانول هر تن ۳۹۰ دلار است و تا شروع سال ۲۰۲۵ میلادی به ۴۳۶دلار خواهد رسید که مساوی با قیمت کره جنوبی در ژانویه ۲۰۲۵ خواهد بود.

سهم بالاتر چین در تولید متانول

از حدود ۱۷1 هزار تن متانول تولید شده در سال ۲۰۲۲ در مناطق مختلف جهان، سهم چین با تولید ۱۰۷ هزار تن متانول بیشتر از سایر مناطق جهان است. تولید ماهانه چین در حدود ۳۱۰۰ تا ۳۴۵۰ تن بوده است. پس از چین خاور میانه و افریقا با تولید سالانه ۲۸۸۰۰ تن در مرتبه دوم تولید قراردارند. شمال آمریکا و جنوب آمریکا نیز در مراتب بعدی تولید متانول قرار دارند.

شروع سال نو و نگرانی از کاهش تولید

ماه ژانویه با عدم اطمینان از تامین متانول در کوتاه مدت سپری شد و این باعث شد که در اغلب بازار ها قیمت ها ثبات بیشتری پیدا کنند. بسیاری از واحد‌های تولید متانول در ایران به دلیل کمبود گاز تعطیل هستند. در جنوب شرق آسیا شاهد انجام تعمیرات برنامه‌ریزی شده و یا تعمیرات ناخواسته و ناگهانی بودیم. در آمریکا نیز تعمیرات واحدها به صورت برنامه‌ریزی شده یا به صورت ناگهانی ادامه دارد.

شرکت بزرگ تولید کننده متانول Equinor در اروپا از روزهای اول ماه فوریه تا ماه آوریل خارج از مدار تولید خواهد بود. همه این عوامل باعث می شود که تمایل و اقدام به خرید آنی متانول بیشتر شود و قیمت ها نیز افزایش یابد ولی مشخص نیست که این وضعیت در سه ماهه اول سال نیز ادامه خواهد داشت یا در کوتاه مدت تغییر خواهد نمود.
برعکس شرایط در اروپا وآمریکا که باعث افزایش قیمت متانول شده است، چین با پشت سر گذاشتن تعطیلات سال نو چینی از ۲۱ تا ۲۷ ژانویه هنوز به صورت جدی وارد بازار نشده است و اقتصادهای بزرگ جهان در میانه فصل زمستان با چالش های انرژی در این فصل مواجه هستند.

قیمت نفت در حال کاهش و همراه‌ با آن قیمت اولفین نیز کاهش یافته است و باعث می شود صنعت تبدیل متانول به اولفین در این شرایط سود آور نباشد در حالی که کاهش مستمر قیمت باعث حمایت کمتر از متانول می گردد. صنعت متانول سال ۲۰۲۳ را همانند پایان سال ۲۰۲۲ آغاز نموده است وانتظار نمی‌رود تا پایان فصل زمستان و با بازگشت چین از تعطیلات نیز در کوتاه مدت تغییر چندانی در بازار رخ دهد.

عرضه وتقاضای جهانی برای متانول

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین، اعمال محدودیت ها برای جلوگیری از کوید ۱۹ و نابسامانی اوضاع اقتصادی باعث شد که انتظارات و پیش بینی ها نسبت به آینده تغییر یابد. آرگوس تقاضای متانول سال ۲۰۲۲را طی برآورد اولیه ۸۸.۳ میلیون تن اعلام نموده است که اندکی از میزان تقاضای سال ۲۰۲۱ بیشتر است.

در صورتی که اوضاع اقتصادی بهبود یابد کل تقاضای سال ۲۰۲۳ تنها ۹۰ میلیون تن پیش بینی می شود. البته این تنها در صورتی است که رشد اقتصادی سالهای پیش رو سرعت داشته باشد که از نظر صندوق بین المللی پول و همچنین دانشگاه اقتصاد آکسفورد، اوضاع اقتصادی سال جدید از سالهای قبل ضعیف تر و رشد اقتصادی نیز کندتر خواهد بود.

منابع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *