افت 40 درصدی قیمت گاز طبیعی در نیمه نخست 2023

افت 40 درصدی قیمت گاز طبیعی در نیمه نخست 2023

علی رغم رشد فزاینده در ماه ژوئن رخ داد: افت 40 درصدی قیمت گاز طبیعی در نیمه نخست 2023

قیمت گاز طبیعی در حالی در شش ماه نخست 2023 میلادی با افت 40 درصدی روبرو شده که در ماه ژوئن بهترین عملکرد خود در یک سال گذشته را ثبت کرده است.
این در شرایطی است که سرمایه گذاران و تجار درباره اوضاع بازار جهانی گاز طبیعی در شش ماه دوم امسال امیدوارتر هستند آن هم با آغاز فصل تابستان و رشد تقاضا برای دستگاه های سرمایشی.

قیمت گاز طبیعی در بورس هنری هاب نیویورک با 9.7 سنت افزایش به بیش از 2.798 دلار به ازای هر MMBtu رسیده است. قیمت گاز طبیعی در هفته ای که گذشت 2.5 درصد افزایش یافته تا ماه ژوئن را با افزایش چشمگیر 24 درصدی پشت سر بگذارد. قیمت گاز در سه ماه دوم 2023 میلادی نیز با افزایش 26 درصدی روبرو شده است.
قیمت گاز طبیعی در بازار آمریکا نسبت به مدت مشابه سال قبل 37 درصد کاهش داشته است.

تغییرات دمایی در مناطق جنوبی آمریکا و رشد تقاضا برای وسائل سرمایشی، تاثیر زیادی بر افزایش قیمت گاز طبیعی داشته است. این در حالی است که گرمای تابستانی هنوز به کل مناطق کشور نرسیده ولی تقاضای سرمایشی به ویژه در تگزاس به سرعت رو به افزایش است.

پایین ترین قیمت گاز طبیعی در بورس هنری هاب نیویورک طی هفته گذشته 2.138 دلار بوده است، در مقایسه با قیمت 2.136 دلاری در ابتدای ژوئن.
شاخص‌های تقاضای تهویه مطبوع، که روز پنجشنبه توسط Refinitiv منتشر شد، نشان داد که در هفته گذشته حدود 65 CDD یا “روزهای درجه خنک‌کننده” وجود داشته است – نزدیک به نرمال 30 ساله 70 CDD برای این دوره از سال.

CDD که برای تخمین تقاضا برای خنک کردن خانه ها و مشاغل استفاده می شود، تعداد درجه هایی را اندازه گیری می کنند که میانگین دمای روزانه بالای 65 درجه فارنهایت است.
گزارش جدید اداره اطلاعات انرژی آمریکا یا EIA نیز نشانگر افزایش 76 میلیارد فوت مکعبی ذخایر گاز طبیعی این کشور برای هفته منتهی به 23 ژوئن بوده است.

تحلیلگران صنعتی افزایش ذخیره‌سازی 83 میلیارد مکعبی را در این مدت پیش بینی کرده بودند، در مقابل افزایش ذخیره‌سازی 95 میلیارد مکعبی برای هفته منتهی به 16 ژوئن.
با آخرین افزایش موجودی ذخایر، کل گاز طبیعی موجود در انبارهای آمریکا به 2.239 تریلیون فوت مکعب رسید. این رقم 25.3 درصد بیشتر از هفته مشابه سال قبل و حدود 14.6 درصد بالاتر از میانگین پنج ساله بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: investing

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *