پس از 18 سال: بزرگترین رآکتور هسته ای اروپا فعالیت خود را آغاز کرد

پس از 18 سال: بزرگترین رآکتور هسته ای اروپا فعالیت خود را آغاز کرد

راکتور هسته ای “اولکیلوتو 3” فنلاند بزرگترین راکتور اروپا از امروز یکشنبه فعالیت خود را پس از 18 سال آغاز کرده است.

اپراتور این رآکتور ضمن اعلام این خبر اعلام کرد: بهره برداری از این رآکتور موجب تقویت امنیت انرژی در منطقه ای خواهد شد که روسیه صادرات گاز و برق آن را قطع کرده است.
این در حالی است که انرژی هسته ای در اروپا همچنان بحث برانگیز است، در درجه اول به دلیل نگرانی های ایمنی، و اخبار راه اندازی OL3 در حالی منتشر می شود که آلمان در روز

شنبه سه راکتور باقی مانده خود را خاموش می کند، و سوئد، فرانسه، بریتانیا و دیگران در حال برنامه ریزی برای توسعه نیروگاه های جدید هسته ای هستند.
اپراتور OL3 Teollisuuden Voima (TVO) که متعلق به شرکت فنلاندی Fortum و کنسرسیومی از شرکت های انرژی و صنعتی است، گفته است که انتظار می رود این واحد حدود 14 درصد از تقاضای برق فنلاند را تامین کند و نیاز به واردات از سوئد و نروژ را کاهش دهد.

پیش بینی می شود این رآکتور هسته ای حدود 60 سال به فعالیت ادامه دهد. مدیر اجرایی اپراتور رآکتور هسته ای فنلاند در این باره گفت: بهره برداری از این رآکتور قیمت برق را تثبیت خواهد کرد و نقش مهمی در گذار سبز فنلاند ایفا می کند.

ساخت رآکتور 1.6 گیگاواتی، اولین نیروگاه هسته ای جدید فنلاند در بیش از چهار دهه و اولین نیروگاه هسته ای در اروپا در 16 سال گذشته، در سال 2005 آغاز شد. این نیروگاه در ابتدا قرار بود چهار سال بعد افتتاح شود، اما با مشکلات فنی مواجه شد.

OL3 برای اولین بار در مارس سال گذشته تولید آزمایشی را به شبکه برق ملی فنلاند عرضه کرد و در آن زمان انتظار می‌رفت که تولید عادی خود را چهار ماه بعد آغاز کند، اما در عوض دچار یک رشته خرابی و قطعی شد که رفع آن ماه‌ها طول کشید.

صادرات برق روسیه به فنلاند در ماه مه گذشته زمانی پایان یافت که شرکت روسی Inter RAO اعلام کرد برای برق فروخته شده پولی دریافت نکرده است، که نتیجه شکاف بین مسکو و اروپا بر سر جنگ اوکراین است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *