واحد اندازه گیری نفت و گاز

,
واحد اندازه گیری نفت و گاز

واحد اندازه گیری نفت و گاز; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی: بسته به هدف اندازه گیری و ترجیحات منطقه ای یا ملی نفت، گاز، مایعات گازی و محصولات آنها ممکن است بر حسب حجم یا وزن اندازه گیری شوند.

به عنوان مثال: مهندسان نفت، به ویژه آنهایی که در نیمکره غربی کار می کنند، حجم نفت و گاز را اندازه گیری می کنند در مقابل، مالکان کشتی می‌خواهند محموله‌های نفتی از نظر وزن اندازه‌گیری شود تا از بارگیری بیش از حد نفتکش‌ها جلوگیری شود.

اندازه گیری نفت و گاز

اندازه‌ گیری نفت و گاز مرحله‌ای در طول زنجیره ارزش تامین هیدروکربن است که در آن تلاش‌های اکتشاف و تولید (E&P) به سود برای اپراتورها، سرمایه‌گذاران و سایر ذینفعان مرتبط تبدیل می‌شود. اندازه گیری هیدروکربن با استفاده از تجهیزات تخصصی و با دقت بالا برای اطمینان از دقت انجام می شود.

فرآیند اندازه گیری نفت و گاز

اندازه‌ گیری نفت و گاز فرآیندی است برای تعیین کمیت جرم یا حجم هیدروکربن‌های تولید شده در حین فروش نفت و گاز به خریدار در طول زنجیره تامین. در ایالات متحده، طبق قانون، اندازه گیری نفت و گاز معمولاً از محل چاه آغاز می شود.

قبل از انتقال حضانت، اپراتور نفت یا گاز طبیعی را جدا می کند. مواد جامد، بخار آب و سایر ناخالصی ها قبل از تعیین مقدار و فروش از نفت خام حذف می شوند. به طور مشابه، بخار آب، گوگرد و سایر آلاینده ها از گاز طبیعی استخراج می شوند. پس از پاکسازی، نفت و گاز باید دارای مشخصات خاصی باشند تا واجد شرایط فروش شوند.

نفت چگونه اندازه گیری می شود؟

نفت خام ترکیبی از سیال هیدروکربنی تصفیه نشده است که از چاه نفت به دست می آید. این مایع در درجه اول چیزی است که به عنوان یک کالا فروخته می شود. واحد فروش بشکه نفت خام (BBL) است که معادل 42 گالن آمریکا است. پس از جداسازی مولکول‌های آب و رسوب از خام، حجم را می‌توان با استفاده از یکی از دو روش زیر تعیین کرد:

برای حجم های کوچک (1-100 بشکه نفت در روز)، اندازه گیری نفت مستقیماً از مخازن ذخیره سازی در دو نوبت انجام می شود. اجرا فرآیند کشیدن روغن از محل اجاره و انتقال آن به خارج از محل برای تصفیه است.

مراحل اندازه گیری نفت خام

ابتدا نمونه‌ای از نفت خام را می‌گیریم و آن را در یک سانتریفیوژ قرار می‌دهیم تا یک آزمایش «شکن کردن» انجام شود که مولکول‌های آب و رسوبات را از مخلوط جدا می‌کند. پس از آن، حجم یک اجرا با پایین آوردن یک تسمه اندازه گیری در مخزن ذخیره اندازه گیری می شود. این دستگاه در یک طرف وزن دارد و حاوی یک شیر خروجی است که برای تخلیه سیال به خط لوله یا کامیون نزدیک باز می شود. هنگامی که مخزن ذخیره تقریبا خالی است، برای یافتن حجم دقیق روغن برداشته شده، دومین قرائت تسمه اندازه گیری انجام می شود. سپس حجم ها مقایسه می شوند.

اندازه گیری نفت خام

واحد حجم استاندارد برای اندازه گیری نفت خام، بشکه 42 گالن (“bbl”)، به دهه 1860 برمی گردد، زمانی که تولیدکنندگان پنسیلوانیا در واقع نفت را در بشکه های چوبی ذخیره و حمل می کردند.

در کشورهایی که از سیستم SI یا “متریک” استفاده می کنند، حجم نفت ممکن است بر حسب تن اندازه گیری شود. در اروپا و به‌ویژه اتحاد جماهیر شوروی سابق، نفت خام بر حسب وزن اندازه‌گیری می‌شود و در تن متریک (“mt”) بیان می‌شود، که در آن یک تن برابر با 2204 پوند است. تبدیل وزن 7.33 bbls/mt است.

اندازه گیری نفت خام

اندازه گیری نفت خام

کیفیت نفت API Gravity

چگالی نفت خام معیار مهمی برای کیفیت کلی آن است. این به این دلیل است که نفت های سبک تر آسان تر از نفت های سنگین تولید و تصفیه می شوند و بنابراین ارزش بیشتری دارند. چگالی نفت گاهی اوقات بر حسب وزن مخصوص آن بیان می شود، اما اغلب به عنوان گرانش API داده می شود.

وزن مخصوص (S.G) یک مایع به عنوان چگالی آن مایع تقسیم بر چگالی آب شیرین تعریف می شود. چگالی آب شیرین 62.4 پوند بر فوت مکعب است. بنابراین، یک نفت با چگالی 53 پوند بر فوت مکعب، وزن مخصوص 53/62.4 یا 0.85 خواهد داشت. آب شیرین طبق تعریف دارای وزن مخصوص 1.0 است.

مؤسسه نفت آمریکا (API) معیار خاصی را ایجاد کرده است که چگالی نفت را بر حسب گرانش API یا ºAPI بیان می کند. مربوط به وزن مخصوص به صورت زیر است: S.G=141.5/(131.5+ºAPI) یا ºAPI = (141.5/S.G.) – 131.5 .از این روابط، ما می توانیم تعیین کنیم که آب شیرین، با وزن مخصوص 1.0، دارای گرانش API 10 درجه است، در حالی که نفت 0.85 S.G ما در بالا دارای API 35 درجه است. تقریباً همه نفت‌های خام سبک‌تر از آب هستند و بنابراین API بالاتری خواهند داشت.

کیفیت نفت API Gravity

کیفیت نفت API Gravity

اندازه گیری گاز طبیعی

گاز طبیعی معمولاً بر حسب حجم آن در شرایط سطحی و واحدهای انرژی حرارتی اندازه گیری می شود. تنها زمانی که در حالت مایع (LNG) باشد با وزن اندازه گیری می شود. از آنجایی که گاز قابل تراکم است، حجم آن با تغییرات دما و فشار به طور قابل توجهی تغییر می کند.

برای اینکه اندازه‌گیری‌های حجم گاز معنایی داشته باشند، باید چارچوب مرجع استانداردی داشته باشند. به همین دلیل این صنعت شرایط استانداردی را برای مراجعه به تمام حجم های گاز ایجاد کرده است.

اندازه گیری گاز طبیعی

اندازه گیری گاز طبیعی

اندازه گیری مایعات گازی و فرآورده های نفتی

LNG (گاز طبیعی مایع) معمولاً بر حسب تن متریک یا متر مکعب اندازه گیری می شود. تبدیل عادی به واحد حجم در حالت مایع این است که 1 متر برابر با 2.12 متر مکعب یا 79.5 فوت مکعب است. زمانی که 1 تن LNG تبخیر می شود تا به گاز طبیعی تبدیل شود، حدود 625 برابر منبسط می شود و در شرایط جوی به 1380 متر مکعب یا 48700 فوت مکعب می رسد.

LPG و فرآورده های نفتی به طور کلی در ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای نیمکره غربی به گالن و در کانادا و در اروپا و سایر کشورهای نیمکره شرقی کیلو لیتر یا متریک تن اندازه گیری می شوند. تبدیل آنها از حجم به وزن به چگالی محصول بستگی دارد. بنابراین، یک متریک تن پروپان برابر با 521 گالن یا 1.97 کیلو لیتر است، در حالی که یک تن متریک نفت کوره برابر با 281 گالن یا 1.064 کیلو لیتر است.

LPG باید در فشار بالا ذخیره شود یا در یخچال نگهداری شود تا در حالت مایع باقی بماند، بنابراین در این شرایط فشار بالا و یا دمای پایین به جای شرایط “اتمسفر” اندازه گیری می شود.

منبع: پترولیوم ژئولوژی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *