کاهش قیمت نفت برای سومین هفته متوالی

,
کاهش قیمت نفت برای سومین هفته متوالی

قیمت نفت روز جمعه با افزایش نسبی روبرو شد ولی برای سومین هفته پیاپی یک روند نزولی را تجربه کرد که علت اصلی آن سقوط شدید در اوایل هفته در آستانه افزایش نرخ بهره و نگرانی از بحران بانکی ایالات متحده بوده است. این دو عامل نگرانی های زیادی را درباره تقاضای انرژی آمریکا ایجاد کرده است.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با 2.8 دلار یا 3.9 درصد افزایش به 75.30 دلار رسید. هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز پس از چهار روز کاهش که آخرین بار در اواخر سال 2021 مشاهده شد، با 2.78 دلار یا 4.1 درصد افزایش 71.34 دلار معامله شد.

قیمت نفت برنت هفته را با کاهش حدود 5.3 درصدی به پایان رساند، در حالی که قیمت نفت سبک آمریکا حتی پس از بازگشت در روز جمعه، 7.1 درصد سقوط کرد. قیمت هر دو نفت برای اولین بار از ماه نوامبر برای سه هفته متوالی کاهش یافتند.

دنیس کیسلر، معاون ارشد موسسه BOK Financial گفت: نفت خام در تلاش است تا کاهش اخیر قیمت‌ها را که ناشی از افزایش نرخ‌های بهره و ترس از رکود عمدتاً در بخش بانکی است، جبران کند. برای برخی از تحلیلگران، عوامل بنیادی در بازار فیزیکی قوی تر از آن چیزی است که بازار آتی نشان می دهد.

استفان برنوک، تحلیلگر بازار نفت PVM، گفت: «به جای عوامل بنیادی، جنون فروش در هفته گذشته ناشی از نگرانی در مورد تقاضای مرتبط با ریسک های رکود اقتصادی و فشار در بخش بانکی ایالات متحده بوده است. تحلیلگران کامرز بانک معتقدند نگرانی‌ها درباره تقاضای نفت بیش از حد افزایش یافته است و انتظار دارند در هفته‌های آینده قیمت‌ها اصلاح شود.

گزارش اشتغال بهتر از حد انتظار در آمریکا به کاهش برخی از ترس‌ها از رکود اقتصادی قریب‌الوقوع کمک کرد. سرمایه گذاران همچنین انتظار دارند که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را در نشست ماه ژوئن خود متوقف کند.

با این حال، در چین، فعالیت کارخانه‌ها در ماه آوریل به‌طور غیرمنتظره‌ای کاهش یافت، زیرا سفارش‌ها کاهش داشته و تقاضای داخلی ضعیف نیز فشار زیادی به بخش صنعت وارد کرده است.

به گفته کلوین وانگ، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA در سنگاپور، انتظارات از کاهش بالقوه عرضه در نشست بعدی گروه اوپک پلاس در ماه ژوئن مقداری از قیمت ها حمایت کرده است. داده‌های شرکت خدمات نفتی بیکر هیوز نشان داد که تعداد دکل‌های نفتی ایالات متحده، که نشان‌دهنده تولید آینده است، در این هفته با 3 کاهش به 588 واحد رسید.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *