پلی اتیلن موم (Polyethylene Wax) چیست؟ ویژگی + کاربرد

پلی اتیلن موم چیست؟

پلی اتیلن موم از طریق فرآیندی به نام پلیمریزاسیون از اتیلن به دست می آید. تولیدکنندگان فرآیند پلیمریزاسیون را تغییر می دهند تا محصولی با کیفیت مطلوب به دست آورند. این ماده به دلیل ماهیت کریستالی بالا دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند سختی در دمای بالا و حلالیت کم در طیف وسیعی از حلال ها می باشد.در این مقاله به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به خواص و ویژگی های این پلیمر پلی اتیلن می پردازیم.

شناسایی پلی اتیلن موم (Polyethylene Wax)

موم پلی اتیلن اساساً پلیمرهای با وزن مولکولی کم اتیلن هستند که از طریق پلیمریزاسیون اتیلن تولید می شوند. این می تواند فشار بالا یا پلیمریزاسیون کاتالیزوری (Ziegler-Natta، Metallocene) باشد. خواص نهایی مانند وزن مولکولی، انشعاب و بلورینگی و در نتیجه سختی، انعطاف پذیری، ویسکوزیته مذاب و نقطه ذوب در هر روش تولید متفاوت است.

پلی اتیلن موم، نوعی وکس بر پایه پلی اتیلن و ماده ایی بی بو و بی رنگ، شفاف و به شکل کریستال جامد است. پلی اتیلن‌های واکس سنگین، دارای ساختاری خطی هستند و با فشار پایین و متوسط تولید می شوند.

این موم شبیه ورق های پلاستیکی است. این یک ماده زرد نیمه شفاف است. سطحی براق دارد. اگر موم پلی اتیلن را برش دهید، نه ناخالصی وجود دارد و نه جدایی. این ماده دارای خاصیت روان کنندگی است که می توانید با لمس آن را احساس کنید. در دمای اتاق، موم پلی اتیلن شکننده و شکننده است. این برخلاف نسخه تقلبی است که خشن و چرب است. اگر می خواهید مواد را آزمایش کنید، آن را به مدت پنج دقیقه در آب بجوشانید. موم PE واقعی تغییر شکل نمی دهد. اگر موم حاوی پارافین یا هر ناخالصی دیگری باشد، از طریق تغییر شکل آن را خواهید شناخت.

وکس پلی اتیلن (PE) چه برای خواص سطحی و چه به عنوان یک عامل پردازش استفاده شود، مزایای بی شماری را ارائه می دهد. به این دلیل که این محصول با سرعت شگفت انگیزی در حال افزایش محبوبیت است. طبق یک گزارش تحقیقاتی اخیر، بازار جهانی موم پلی اتیلن بین سال‌های 2017 تا 2022 بیش از 4.75 درصد رشد خواهد کرد. 

روش تولید کاملا متفاوت برای تولید واکس پلی اتیلن، تخریب حرارتی پلیمرهای پلی اتیلن است. این منجر به توزیع وزن مولکولی به خوبی تعریف شده و در نتیجه بهبود خواص رئولوژیکی می شود. این روش همچنین امکان بازیافت پلیمرهای پلی اتیلن را به واکس می دهد.

پلی اتیلن موم (Polyethylene Wax)

پلی اتیلن موم (Polyethylene Wax)

انواع پلی اتیلن موم

موم پلی اتیلن می تواند پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یا پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) باشد. به طور کلی، HDPE متراکم تر و کریستالی تر است، بنابراین اگر راهی برای تعیین این ویژگی ها دارید، می توانید این دو را از هم تشخیص دهید.با این وجود، می توانید از روش های مختلفی برای شناسایی موم پلی اتیلن از مواد دیگر مانند بینایی، لمس و بو استفاده کنید.

نام های تجاری(Polyethylene Wax)

 • CERALENE
 • LICOCENE
 • LICOWAX
 • VISCOWAX

خواص و  ویژگی های موم پلی اتیلن

پلی اتیلن موم از طریق فرآیندی به نام پلیمریزاسیون از اتیلن به دست می آید. تولیدکنندگان فرآیند پلیمریزاسیون را تغییر می دهند تا محصولی با کیفیت مطلوب به دست آورند. با این حال، برخی از خواص اساسی مواد برای تمام موم پلی اتیلن مشترک است.به عنوان یک هموپلیمر اتیلن کاملا اشباع، موم پلی اتیلن خطی و کریستالی است. به همین دلیل است که این ماده کاربردهایی مانند مخلوط، افزودنی های پلاستیکی و ساخت لاستیک پیدا می کند. این ماده به دلیل ماهیت کریستالی بالا دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند سختی در دمای بالا و حلالیت کم در طیف وسیعی از حلال ها می باشد.

 این ماده ترموپلاستیک است، بنابراین می توانید حدس بزنید که در هنگام قرار گرفتن در معرض گرما چگونه رفتار می کند. ترموپلاستیک ها در دمای 110 درجه سانتیگراد ذوب می شوند. یکی از ویژگی های جالب این مواد، قابلیت گرم شدن و سرد شدن بدون تخریب زیاد است.

پلی اتیلن موم همچنین دارای نابرابری محدود پلی و وزن مولکولی است. در نتیجه، این ماده در برابر حملات شیمیایی بسیار مقاوم است، پایداری حرارتی بی‌نظیری دارد و در فرمول‌بندی کاربردها بسیار انعطاف‌پذیر است.

موم های پلی اتیلن موم های روشن، نسبتا سخت و کریستالی هستند که از اتیلن یا پلی اتیلن سنتز می شوند. در شکل غیرقطبی از فرآیند کم فشار با کاتالیزورهای Ziegler-Natta و در شکل قطبی با اکسیداسیون مذاب تولید می‌شوند. واکس های پلی اتیلن به ویژه برای تنظیم ویسکوزیته، نقطه ذوب و سختی استفاده می شوند.

وزن مولکولی (Mn) موم های پلی اتیلن می تواند تقریباً بین 300 تا 10000 با نقطه ذوب از 90 درجه سانتی گراد شروع و تا 140 درجه سانتی گراد تغییر کند. ویسکوزیته مذاب نیز می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد، از بسیار کم (<40 mPa.s) تا بسیار زیاد (حدود 90000 mPa.s). موم های اکسید شده دارای اعداد اسیدی هستند که از 14 شروع می شود و تا 30 می رسد و به طور کلی به دلیل تجزیه جزئی ستون فقرات پلی اتیلن در طی فرآیند اکسیداسیون، نقاط ذوب و ویسکوزیته مذاب کمی کمتر است.

موم‌های پلی‌اتیلن اکسید نشده به رنگ سفید آب هستند، که در آن واکس‌های پلی‌اتیلن اکسید شده می‌توانند کمی مایل به سفید تا زرد روشن باشند.

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های موم پلی اتیلن آمده است:

 • نقطه نرمی بالا
 • نقطه ذوب بالا
 • پایداری حرارتی عالی
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • سازگاری بالایی با انواع موم
 • روانکاری عالی
ویژگی های پلی اتیلن موم

ویژگی های پلی اتیلن موم

موم پلی اتیلن در صنعت چه کاربردی دارد؟

 موم های پلی اتیلن TER Chemicals در کاربردهای مختلفی به عنوان مواد صاف کننده، اصلاح کننده، مواد حامل، مواد آزاد کننده و روان کننده استفاده می شوند. اینها شامل جوهر چاپ، چسب، درزگیر، لاستیک، پلاستیک، منسوجات، چرم، کاغذ، لوازم آرایشی، پاک کننده های صنعتی، فرآوری فلزات و ساخت و ساز جاده می باشد.

موارد استفاده از وکس پلی اتیلن

یک نظرسنجی اخیر توسط Transparency Market Research نشان داد که بازار پلی اتیلن موم شامل افزودنی‌های پلاستیکی، شمع‌ها، لوازم آرایشی و لاستیک است. برخی دیگر بسته بندی، روان کننده ها، چوب و پوشش ها هستند. موم به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوبی که دارد در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد.

از آنجایی که این ماده می تواند طیف وسیعی از نقاط ذوب، چگالی و سایر خواص را داشته باشد، قابل درک است که چرا از آن به طور گسترده استفاده می شود.انواع امولسیون پذیر به ویژه در صنعت نساجی بسیار مهم است. همچنین در پوشش کاغذ، لوازم جانبی چرم، مداد رنگی و لوازم آرایشی استفاده می شود. نوع غیر امولسیون پذیر بیشتر در جوهر چاپ، کنسانتره رنگدانه و رنگ رایج است. در بخش نساجی، مواد احتمالاً بیشترین کاربرد را پیدا می کنند.

امولسیون های ساخته شده از موم نرم شدن پایداری را ارائه می دهند. این امولسیون ها در حالی که در برابر اسیدها و سایر مواد شیمیایی مقاوم هستند، با پارچه سازگار هستند بدون زرد شدن پارچه ها، بدون تغییر رنگ و بدون احتباس کلر.بخش بسته بندی نیز به شدت از موم پلی اتیلن استفاده می کند.

هنگام استفاده از این ماده به عنوان افزودنی غذایی، حداقل در ایالات متحده، رعایت مقررات الفین ضروری است. صنعت پوشش در طول تاریخ از واکس استفاده می کرده است. اهمیت موم در این است که آب گریزی، لغزش بهتر و مقاومت در برابر علامت را در میان سایر ویژگی ها اضافه می کند.در صنعت جوهر، مواد دارای مزایای مشابهی هستند. بیشتر انواع جوهر حاوی موم پلی اتیلن به عنوان راهی برای بهبود ضریب اصطکاک و افزایش مقاومت در برابر خراش است.

کاربرد پلی اتیلن موم

کاربرد پلی اتیلن موم

واکس های پلی اتیلن اکسید نشده در موارد زیر استفاده می شوند: 

 • مستربچ ها
 • پی وی سی
 • چسب های داغ
 • صنعت کابل

شناخته شده ترین تولید کنندگان موم های پلی اتیل هانیول (موم AC)، کلاریانت (Licowax) و BASF (Luwax) هستند.

جدول قیمت پلی اتیلن

نتیجه گیری

موم پلی اتیلن در برابر حرارت پایدار، کم محلول، از نظر شیمیایی مقاوم و سخت است. ترکیب این ویژگی ها با مقاومت در برابر سایش و نقاط ذوب گسترده، این ماده را به انتخابی غیرقابل انکار برای طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی تبدیل می کند. از آنجایی که این ماده می تواند طیف وسیعی از نقاط ذوب، چگالی و سایر خواص را داشته باشد، قابل درک است که چرا از آن به طور گسترده استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *