چشم انداز بازار پلی پروپیلن

بازار پلی پروپیلن

بازار پلی پروپیلن

در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ صادرات پلی‌ پروپیلن غرب اروپا تا ۱۲ درصد کاهش یافت و بیشترین میزان کاهش صادرات مربوط به کاهش صدور پروپیلن به مقصد شرق اروپا بوده است. واردات پلی‌ پروپیلن اروپا نیز تا ۳۲ درصد کاهش یافته و بیشترین کاهش واردات مربوط به کاهش واردات از منطقه خاورمیانه و از اروپای شرقی بوده است.

با توجه به پیش بینی کاهش صادرات ‌پلی‌ پروپیلن چین در سال ۲۰۲۳ نسبت به دو سال قبل از آن، در سال بعد یعنی سال ۲۰۲۴ میزان صادرات چین از هر سه سال قبل بیشتر خواهد شدو به ۱۳۵۲ کیلو تن خواهد رسید. میزان واردات پلی‌ پروپیلن چین تا سال ۲۰۲۴ به ۴۹۲۳ کیلو تن خواهد رسید.

افزایش صادرات آمریکا به مکزیک

صادرات پلی پروپیلن آمریکا در ژانویه سال ۲۰۲۳ به ۱۸۰ کیلو تن رسید که بالاتر از ۱۳۰ کیلو تن می باشد که در سال ۲۰۲۲ از سوی این کشور صادر گردیده است. صادرات پلی‌ پروپیلن آمریکا به مکزیک در ماه ژانویه ۱۲ درصد افزایش یافته و به ۷۸ کیلو تن رسیده است.

با توجه به قیمت های بالای پلی‌ پروپیلن در آمریکا پیش بینی می شود که در گزارشات ماه های فوریه و مارس، صادرات پلی پروپیلن کمتر شده باشد. بیشترین صادرات پلی پروپیلن آمریکا به مکزیک، کانادا و آمریکای لاتین می باشد.

صادرات پلی پروپیلن آمریکا

صادرات پلی پروپیلن آمریکا

چشم انداز بازار پلی‌ پروپیلن در شمال شرق آسیا تا سال ۲۰۲۵ افزایش سود آوری تولید این محصول از طریق فرایند PDH و همچنین از طریق خوراک نفتا را نشان می دهد. عدم اطمینان از تامین خوراک باعث شده که تولید کنندگان پلی‌پروپیلن نسبت به افزایش ظرفیت تولید خود با احتیاط عمل کنند.

قیمت پلی پروپیلن وارداتی Raffia براساس ترم CFR چین ۹۲۰ تا ۹۵۰ دلار در هر تن ارزیابی شده است. قیمت پلی پروپیلن Raffia صادراتی براساس ترم فوب چین با ۱۰ دلار کاهش نسبت به آخرین ارزیابی، بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۳۰ دلار در هر تن ارزیابی شده است.

کاهش قیمت پلی پروپیلن در دراز مدت 

چشم انداز دراز مدت پلی پروپیلن با توجه به افزایش ظرفیت تولید آن در آینده دراز مدت، حاکی از تحت فشار قرار گرفتن قیمت ها می باشد. تورم جهانی و کاهش ارزش پول ملی در برابر دلار و احتیاط در خرید و رفتار محافظه کارانه در مصرف در دراز مدت باعث کاهش قیمت و ضعیف شدن بازار پلی پروپیلن خواهد شد.

افزایش ظرفیت جهانی تولید پلی‌پروپیلن در سالهای ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ معادل ۱۱۱۲۵ کیلو تن بوده است و به این ترتیب ظرفیت تولید در این دو سال ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. تا سال ۲۰۲۵ ظرفیت تولید پلی‌ پروپیلن ۳۲ درصد در قیاس با ظرفیت سال ۲۰۱۹ افزایش خواهد داشت.

عرضه زیاد و کاهش تعداد معاملات 

تولید کنندگان پلی‌ پروپیلن تعمیرات واحد‌های تولیدی را به پایان رسانده و به بازار برگشته وبه دنبال افزایش صادرات خود هستند. قیمت های پلی‌ پروپیلن تولید شده در چین برای تامین کنندگان اصلی این محصول جذابیتی ندارد.

قیمت پلی پروپیلن وارداتی به چین نیز به علت تولید بالا و خود کفایی در چین در سال ۲۰۲۳ باز هم کاهش خواهد یافت. پنجره صادرات این محصول باز است ولی به دلیل عدم وجود تقاضا از سایر بازار ها، معاملات اندکی انجام می شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *