افزایش مداوم قیمت گاز طبیعی مایع در ۲۰۲۳

, ,
مداوم قیمت گاز طبیعی مایع در ۲۰۲۳ - بازار نفت و گاز پتروشیمی

پیش‌بینی می‌شود علی‌رغم کاهش اخیر قیمت گاز طبیعی مایع در اروپا، روند افزایش قیمت آن در ۲۰۲۳ به‌خاطر کاهش عرضه و تقاضای بالا ادامه داشته باشد.

تداوم قیمت گاز طبیعی مایع

به گزارش بازار نفت و گاز، علی‌رغم کاهش اخیر قیمت گاز طبیعی در اروپا به‌خاطر هوای نسبتاً گرم‌تر در زمستان، قیمت گاز ۲۰۲۲ را با یک افزایش قابل‌توجه به پایان می‌رساند. مهم‌تر از همه این‌که سرمایه‌گذاران در صنعت گاز باید منتظر یک سال قدرتمند دیگر در ۲۰۲۳ باشند، چون اکثر نشانه‌ها حاکی از ادامه‌ روند افزایش قیمت گاز طبیعی در بحبوحه کاهش عرضه و تقاضای بالاست.

افزایش قیمت گاز در سال گذشته با بالا رفتن تقاضا در اروپا به‌دنبال عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر آغاز شد. این شرایط با حمله روسیه به اوکراین در سال جاری میلادی و پاسخ اتحادیه اروپا به آن به صورت تحریم‌ نفت و گاز این کشور وخیم‌تر شد.

روسیه هم درعوض عرضه گاز به اروپا را مخصوصاً پس‌از خراب‌کاری در خط لوله نورد استریم ۱ که هنوز علی‌رغم پایان تحقیقات مقصر آن اعلام‌نشده متوقف کرد. تنها مسیر انتقال گاز روسیه به اروپا خط لوله‌ای بود که از اوکراین عبور می‌کرد.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد مسکو آماده ازسرگیری جریان گاز از طریق خط لوله یامال به اروپاست.‌ جریان گاز از این خط لوله به‌خاطر دلایل سیاسی متوقف شده و بدون استفاده باقی‌مانده است.

برنده دیگر سال ۲۰۲۲ در میان کالاها ذغال سنگ بود. علی‌رغم انتظارات، کثیف‌ترین سوخت فسیلی دنیا بازگشت شکوهمندی در ۲۰۲۲ داشت و دلیل آن بحران گاز اروپا و کمبود عرضه گاز و افزایش قابل‌توجه مصرف آن بود.

مطالعه نمایید: وداع نفت با سالی پر از تغییرات قیمت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *