قیمت مواد پلیمری

قیمت مواد پلیمری

قیمت مواد پلیمری/ بازار نفت و گاز:

چشم انداز پی وی سی در اروپا

هر چندقیمت فروش آنی پی وی سی در ترکیه در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر کاهش یافت ولی در اروپا تا حدی با ثبات باقی‌ماند. علیرغم کاهش تقاضا و تمایل کم به خرید پی وی سی، محصولات وارداتی بدون پرداخت تعرفه ورودی و به دلیل کاهش تولید از سوی تولید کنندگان که کماکان نیز ادامه دارد با تخفیف وارد می شوند. انتظار کاهش تولید بیشتری از سوی تولید کنندگان، در ماه های آینده می رود ولی با توجه به قوی تر شدن دلار در برابر یورو و همچنین افزایش قیمت گاز، پیش بینی می شود که قیمت پی وی سی افزایش یابد.

پلتس،قیمت پی وی سی در ترکیه را در روز ۲۸ سپتامبر با ۲۰ دلار کاهش در هر تن نسبت به هفته گذشته ۹۲۰ دلار ارزیابی کرد که پایین تر از قیمت پی وی سی بدون عوارض ورودی مصر با ۹۳۰ تا ۹۵۰ دلار بود که نشان از تقاضای کم برای این محصول در ترکیه است. قیمت پی وی سی شمال اروپا بر اساس ترم تحویل آزاد ۱۵۷۰ یورو در هر تن بود که نسبت به هفته گذشته در اروپا تغییری نشان نمی داد و این قیمت از قیمت قبلی که ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ یوروبرای محصولات وارداتی بود بالاتر بود.

قیمت های پی وی سی در قراردادها برای ماه سپتامبر بر اساس ترم تحویل آزاد در آلمان در حدود ۱۷۵۰ یوروارزیابی شد که ۳۰ یورو کاهش نسبت به هفته گذشته و صد یورو کاهش نسبت به ماه آگوست نشان میداد. قیمت ها بین ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو از سوی تولید کنندگان نیز شنیده شد.

قیمت pvc در روسیه بر اساس ترم تحویل CFR با ۲۰ دلار کاهش در هر تن و هم راستا با بازار فروش پی وی سی آنی در ترکیه نسبت به هفته گذشته، به ۸۸۰ دلار در هر تن رسید. قیمت پی وی سی بر اساس ترم فوب شمال غرب اروپا با ۲۰ دلار کاهش نسبت به هفته قبل به ۱۲۵۰ دلار در هر تن رسید که همسو با بازار فروش آنی این محصول در ترکیه بود.

کاهش قیمت پی وی سی آسیا

قیمت مواد پلیمری

قیمت مواد پلیمری

قیمت های پی وی سی در آسیا در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر بین ۱۰ تا ۳۰ دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته کاهش یافت که دلیل آن تقاضای کم در کشور چین و همچنین پایین آمدن قیمت حمل بود. پلتس، قیمت CFR چین را با ۳۰ دلار کاهش در هر تن نسبت به هفته گذشته ۸۲۴ در هر تن ارزیابی نمود که پایین ترین قیمت از تاریخ ۶ جولای ۲۰۲۰ تاکنون بوده یعنی زمانی که قیمت پی وی سی در آ ن زمان در چین ۷۹۰ دلار در هر تن بوده است.

قیمت پی وی سی بر اساس ترم تحویل CFR هندوستان نیز با ۱۰ دلار کاهش در هر تن نسبت به هفته گذشته به ۹۰۰ دلار در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر رسید که از تاریخ ۵ آگوست ۲۰۲۰ پایین ترین قیمت بوده است. در ۵آگوست سال ۲۰۲۰ قیمت پی وی سی در هندوستان ۸۶۰ دلار در هر تن بوده است. دلیل کاهش قیمت پی وی سی در آسیا کاهش هزینه های حمل بوده است که این هزینه ها به هزینه های دوران قبل از شیوع کووید-۱۹ رسیده و باعث کاهش قیمت تمام شده محصول شده است.

بازار پی وی سی آسیا تاکنون و پس از چند بار کاهش مکرر درماه‌ های گذشته به پایین ترین سطح قیمتی خود رسیده است و ظرفیت کاهش بیشتر را ندارد. عرضه پی وی سی در ماه نوامبر شاید تا حد ۱۰ تا ۲۰ دلار کاهش نسبت به ماه قبل را بپذیرد و احتمال افزایش آن بیشتر است.

این در حالی است که کاهش قیمت برای ماه اکتبر بین ۹۰ تا ۱۸۰ دلار پیش‌بینی شده بود و بنابراین در ماه نوامبر نباید انتظار کاهش زیاد قیمت را داشت. چشم انداز بازار هندوستان با توجه به پایان بارش‌های موسمی ،نوید بازگشت تقاضا به بازار هندوستان را می دهد همانگونه که نسبت به هفته گذشته قیمت ها ثبات بیشتری را نشان داده اند.

کاهش قیمت پی وی سی در چین، شرق آسیا و هندوستان

پلتس قیمت پی وی سی چین بر اساس ترم تحویل CFR را ۳۰ دلار نسبت به هفته قبل کمتر ارزیابی کرد و در هفته منتهی به ۲۸سپتامبر، قیمت را بر روی ۸۲۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود که البته قیمت معاملات انجام شده بین ۸۰۰ تا ۸۳۰ دلار بوده است. پلتس، همچنین قیمت های جنوب شرق آسیا را با ۱۰ دلار کاهش نسبت به هفته گذشته بر روی ۸۳۰ دلار در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر ارزیابی نموده است و قیمت ها در این منطقه نیز بین ۸۰۰ تا ۸۳۰ دلار گزارش شده است.

قیمت ها براساس ترم تحویل CFR هندوستان با ۱۰ دلار کاهش نسبت به هفته گذشته به ۹۰۰ دلار در ارزیابی‌ها رسید و در معاملات نیز بین ۹۰۰ تا ۹۱۰ دلار بود. قیمت پی وی سی تولید شده از اتیلن نیز در چین با ۱۵ دلار کاهش نسبت به هفته گذشته به ۸۱۰ دلار در هر تن و قیمت پی وی سی تولید شده بر اساس کار باید با ۱۰ دلار کاهش به ۸۴۰ دلار رسید.

عدم تمایل خریداران به خرید LDPE

اوضاع نامناسب اقتصاد کلان در سطح جهانی با کاهش تقاضای پلی اتیلن مرتبط است و افزایش قیمت در ماه سپتامبر کمتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت ودر سایر بازار ها، که مصرف کننده نهایی این محصول بودند نیز چنین بود. یک تبدیل کننده پلی اتیلن گفته است با توجه به تغییرات و نوسانات قیمت انرژی و قابل پیش بینی نبودن بازار، خریداران ترجیح می دهند پول خود را در جیب خود نگاه دارند و فعلا اقدام به خرید نکنند.

در روز های پایانی سپتامبر میزان انجام معاملات کاهش یافت و بازار بر اساس قیمت های انتهای هفته پایانی سپتامبر در صنایع اروپابه استقبال ماه بعد رفت. برخی از منابع بازار اعلام نمودند که حداقل قیمت این محصول به تدریج در حال افزایش است و افزایش قیمت از سوی تولید کنندگان در برخی موارد نسبت به شروع ماه تا یک عدد سه رقمی ممکن است افزایش یابد.

مقایسه بازار پلیمر هندوستان با بازار اروپا

قیمت های پلی اتیلن با دانسیته پایین (LDPE) با ترم تحویل آزاد در آلمان با کاهش ۱۵ یورو در هر تن در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر به ۲۰۳۵ یورو در هر تن رسید که ۱۴۰ یورو نسبت به قیمت های ماه آگوست کاهش نشان می‌دهد ضمن اینکه قیمت ها میل به کاهش تا حد زیر ۲۰۰۰ دلار دارد که چنین نوسان‌گسترده ای در طول هفته رخ داد و قیمت ها از ۱۵۰۰ یورو تا ۲۱۰۰ یورو در روزهای اولیه ماه نوسان داشت ونسبت به ماه آگوست نیز از نوسان‌های کوچک تا  ۱۵۰ یورو کاهش داشت.

پلتس، پلی اتیلن با دانسیته پایین رادر هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر بالاتر ارزیابی نمود. قیمت نفت خام آیس برنت در پایانه سنگاپور، برای ماه نوامبر با ۵.۱۹ دلار کاهش در هر بشکه نسبت به ۲۱ سپتامبر به ۸۵.۸۱ دلار در هر بشکه در روز ۲۸سپتامبررسید. بعضی از معامله گران فراورده های نفتی در خاور میانه به این نتیجه رسیده اند که با توجه به گرانی قیمت گاز در اروپا، بهتر است محصولات خود را به جای اروپا به هندوستان صادر نمایند زیرا تقاضای بازار اروپا در حدی نیست که بتواند سودی برای معامله گران محصولاتی چون LDPE به دنبال داشته باشد.

چشم انداز بهتر در ماه نوامبر در بازار آسیا

واحد های تولیدی پلی اتیلن با دانسیته پایین در کره جنوبی تا حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مورد بهره برداری قرار گرفته است. با توجه به این کاهش تولید، قیمت این محصول در روز ۲۸ سپتامبر اندکی افزایش یافت. در هندوستان نیز با توجه به پایان بارش‌های موسمی تقاضا در بخش کشاورزی بیشتر خواهد شد.

به طور کلی به نظر می رسد که اوضاع در حال بهبود است و وضعیت بازار این محصول شکل مثبتی به خود گرفته است ولی دست یابی به تولید داخلی تا حدودی مشکل تر است. یکی از فعالان بازار گفته است که از ماه نوامبر تقاضا برای این محصول در آسیا بیشتر خواهد شد.

پلتس، قیمت پلی اتیلن با دانسیته پایین را با ۱۰ دلار افزایش در هر تن بر روی ۱۱۰۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR خاور دور در روز ۲۸ سپتامبر ارزیابی نمود و قیمت معاملات انجام شده در این منطقه نیز در همین حدود بود.قیمت این محصول با ترم CFR جنوب شرق آسیا با ثبات بود و در حدود ۱۱۷۲ دلار در هر تن معامله شد.

قیمت پلی اتیلن با دانسیته پایین در جنوب آسیا برای مصارف عمومی نیز ثابت بود و در حدود ۱۲۶۰ تا ۱۲۷۰ دلار در هر تن در روز ۲۸ سپتامبر بر اساس CFR جنوب آسیا معامله شد. قیمت تولید محلی این محصول در چین نیز باثبات باقی ماند و در حدود ۹۸۰۰یوان در هر تن معامله گردید.

مقایسه قیمت فرآورده‌های پلیمری برای فروش آنی در سه منطقه خاور دور جنوب شرق و جنوب آسیا در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر نشان می دهد که قیمت ها در جنوب آسیا بالاتر از سایر مناطق در آسیا می باشد و قیمت ها در خاور دور مناسب تر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *