غول های پالایشگاهی چین خرید نفت خام روسیه را از سر گرفتند

غول های پالایشگاهی چین خرید نفت خام روسیه را از سر گرفتند

غول های پالایشگاهی چین خرید نفت خام روسیه را از سر گرفتند؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

به گفته منابع صنعتی پس از یک وقفه کوتاه از اجرایی شدن تحریم های اتحادیه اروپا و سقف قیمتی گروه 7 برای نفت خام روسیه، بزرگ ترین پالایشگاه‌ های دولتی چین بدون نقض تحریم ها، خرید اورال روسیه را با قیمت بسیار پایین ‌تر از سقف 60 دلاری از سر گرفتند.

رویترز در تازه ترین خبرها بازگشت غول ‌های نفتی پتروچاینا و سینوپک به بازار اورال را اعلام کرد که آن را با تخفیف‌ های عمده از طریق شرکت‌ های تجاری که پرداختی صادرکنندگان نفت روسیه را علاوه خدمات لجستیک و بیمه ای انجام می‌ دهند، خریداری می ‌کنند. این منابع افزودند که پالایشگاه‌ های بزرگ دولتی در چین بدون نقض سقف قیمت دست به خرید اورال زده اند و از نفتکش‌ ها یا بیمه‌ های غربی نیز استفاده نمی ‌کنند.

انتظار می رود پالایشگاه های دولتی در ماه جاری اورال را پس از آخرین واردات این مخلوط در نوامبر سال گذشته، درست پیش از تعیین سقف قیمت گروه 7 و تحریم اتحادیه اروپا که در 5 دسامبر اجرایی شد، از روسیه دریافت کنند.

چنین معاملاتی برای پالایشگاه‌ های چینی سودمند است زیرا آنها نفت خام را با قیمت‌ های بسیار پایین ‌تری نسبت به بازارهای بین‌ المللی وارد کرده و سود حاصل از فرآوری نفت خام ارزان قیمت را همزمان با بهبود تقاضای نفت چین که بزرگ ترین واردکننده نفت خام جهان است، پس از پایان سیاست کووید صفر افزایش می‌ دهد.

این تجارت تا حدی برای روسیه نیز مفید است چون که مسکو یک خروجی اصلی جدید برای اورال دارد که پیش از حمله روسیه به اوکراین و آغاز تحریم‌ های غرب بر صادرات نفت خام روسیه، بیشتر با بازارهای اروپا صادر می کرد.

با این حال، اورال بسیار ارزان‌ تر در مقایسه با سال گذشته، درآمدهای بودجه روسیه را کاهش می‌ دهد که نفت سهم عمده‌ای در آن دارد. با افت قیمت اورال در ژانویه و کاهش 46.4 درصدی درآمدهای دولت از فروش نفت و گاز، بودجه روسیه در مقایسه با ژانویه 2022، 24.7 میلیارد دلار (1.76 تریلیون روبل) در ژانویه کسری داشت.

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *