کاهش تولید اوپک پلاس موجب افت رشد اقتصادی کشورهای عربی خواهد شد

کاهش تولید اوپک پلاس موجب افت رشد اقتصادی کشورهای عربی خواهد شد

بانک ملی امارات در برآورد جدیدی پیش بینی کرد کاهش غیرمنتظره تولید اوپک پلاس باعث کاهش رشد اقتصادی بزرگترین اقتصادهای عربی خلیج فارس در سال جاری از جمله بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان سعودی خواهد شد.

اوپک پلاس یکشنبه گذشته از کاهش تولید 1.16 میلیون بشکه در روز خبر داد. عربستان سعودی ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش تولید خواهد داشت. مقام های ریاض گفته اند که این اقدام یک حرکت پیشگیرانه با هدف حمایت از ثبات بازار نفت است.

روسیه نیز قصد دارد کاهش 500 هزار بشکه ای تولید نفت خود را تا پایان امسال تمدید کند. در نتیجه ،بانک ملی امارات پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی 2023 خود را برای چندین کشور شورای همکاری خلیج فارس پس از اعلام کاهش داوطلبانه تولید نفت توسط عربستان سعودی، امارات، کویت و عمان از ماه می تا پایان امسال کاهش داده است.

چرا اوپک تولید نفت خود را کاهش می دهد؟

به گفته تحلیلگران این بانک، اقتصادهای عضو شورای همکاری خلیج فارس – بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی – در سال جاری شاهد رشد تولید ناخالص داخلی 2.3 درصدی خواهند بود که کمتر از 3.2 درصدی است که قبلا پیش بینی شده بود.

اگر عربستان سعودی کاهش 500 هزار بشکه ای تولید را تا پایان سال 2023 حفظ کند، میانگین تولید نفت خام بیش از 4 درصد نسبت به سطح سال قبل کاهش می یابد و رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری به 2.1 درصد خواهد رسید که از 3.1 درصد پیش بینی شده قبلی کمتر است.

رئیس بخش تحقیقات و اقتصاددان ارشد بانک ملی امارات، گفت: در حالی که سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز ادامه خواهد داشت، اکنون انتظار داریم که تولید ناخالص داخلی بخش نفت و گاز به طور کلی در سال 2023 در برابر پیش‌بینی قبلی رشد 2 درصدی حدود 2.0 درصد کاهش یابد.

چشم انداز رشد تولید ناخالص داخلی امارات متحده عربی از 3.9 درصد قبلی به 3.4 درصد کاهش یافت، در حالی که انتظار می رود کویت شاهد رشد اقتصادی تنها 0.2 درصد باشد که از 2.4 درصد قبلی کاهش یافته و عمان به 1.7 درصد از 2.8 درصد کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *