کاهش صادرات نفت عربستان به کمتر از 7 میلیون بشکه در روز

,
کاهش صادرات نفت عربستان به کمتر از 7 میلیون بشکه در روز

با آغاز کاهش جمعی 1.6 میلیون بشکه‌ای بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان و چندین تولیدکننده بزرگ دیگر اوپک پلاس در ماه مه، صادرات نفت عربستان برای اولین بار در سال جاری در ماه می به زیر 7 میلیون بشکه در روز سقوط کرد.

داده‌های JODI در روز دوشنبه نشان داد صادرات نفت خام عربستان از آوریل با 388 هزار بشکه کاهش در روز به 6.93 میلیون بشکه در روز در ماه مه رسیده است.

براساس گزارش JODI که داده‌های گزارش شده خود را از بسیاری از کشورها جمع‌آوری می‌کند، صادرات نفت خام عربستان از مارس با 207000 بشکه ریزش در روز به 7.32 میلیون بشکه در روز رسید که در آن زمان پایین‌ترین رقم در پنج ماه گذشته بود.

طبق اطلاعاتی که توسط مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) گزارش شد، تولید نفت خام عربستان در ماه مه پس از کاهش 502 هزار بشکه‌ای در روز 9.96 میلیون بشکه گزارش شد. این سیر نزولی در ماه می مطابق با تعهد عربستان برای کاهش تولید 500 هزار بشکه‌ای به‌عنوان بخشی از کاهش تولید اوپک پلاس بود که شامل حداقل تولید از سوی روسیه، امارات متحده عربی، عراق و چند تولیدکننده دیگر اوپک پلاس نیز می‌شود.

در اوایل آوریل، بزرگترین تولیدکنندگان اوپک در خاورمیانه و چندین عضو دیگر اوپک پلاس، در مجموع 1.6 میلیون بشکه در روز کاهش جدید تولید را بین ماه می تا دسامبر 2023 اعلام کردند. به دنبال آن، عربستان اعلام کرد که تولید نفت خام خود را 500 هزار بشکه دیگر کاهش خواهد داد و این اقدام را “اقدامی پیشگیرانه با هدف حمایت از ثبات بازار نفت” خواند.

عربستان در تلاش برای بالا بردن قیمت نفت، یا “تثبیت بازار” به قول عربستان و اوپک، ماه گذشته نیز کاهش یک‌جانبه تولید خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز برای ماه جولای اعلام کرد در حالی‌که تولیدکنندگان اوپک پلاس نیز متعهد به کاهش تولید شده بودند. اوایل همین ماه، عربستان سعودی از تمدید این تصمیم تا آگوست خبر داد و اینکه در جولای و آگوست حدود 9 میلیون بشکه در روز تولید خواهد کرد.

عربستان سعودی موقعیت خود را به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک پلاس به روسیه از دست خواهد داد، زیرا این کشور کاهش یکجانبه را آغاز کرده و نرخ تولید در ماه‌های جولای و آگوست به پایین‌ترین سطح در دو سال اخیر رسیده است. بدون احتساب کاهش تولید نفت در طول همه‌گیری، تولید عربستان با حدود 9 میلیون بشکه در روز پایین‌ترین رقمی است که بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان از سال 2011 داشته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *