بررسی بازارهای منطقه ای گوگرد

,
بررسی بازارهای منطقه ای گوگرد

در این تحلیل اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی به بررسی بازارهای منطقه ای گوگرد در سه ماه اول 2023 می پردازیم.

بازارهای منطقه ای گوگرد در  آفریقا

به گزارش و تحلیل بازار نفت و گاز، قرار دادهای تامین گوگردبرای تحویل در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳به شمال آفریقا ،به ۱۵۶ تا ۱۶۵ دلار در هر تن رسید که نسبت به قیمت ۱۰۳ تا ۱۳۰دلار در هر تن که مربوط به سه ماهه پایانی سال گذشته بوده است افزایش نشان می دهد. هر چند که پیش بینی ها در کوتاه مدت حاکی از کاهش قیمت در شمال آفریقا بود ولی دلایلی وجود دارد که نشان می دهد سال ۲۰۲۳ در مجموع قیمت گوگرد روبه افزایش می رود.پیش بینی می شود تقاضای گوگرد مراکش در این سال تا ۷۰۰,۰۰۰ تن افزایش یابد که این رقم به تنهایی به معنای افزایش ۹۰ درصدی تقاضا در شمال آفریقا می باشد.

بازارهای منطقه ای گوگرد در  آسیا اقیانوسیه

در منطقه آسیا اقیانوسیه،تصمیم دولت چین مبنی بر رفع ممنوعیت های مربوط به کوید ۱۹پیش بینی بسیاری از اقتصاد دانان در خصوص رشد GDP را تغییر داد.سرعت برداشتن محدودیت ها باعث شیوع گسترده این بیماری در بعضی از استان‌ها شد.کمیسیون سلامت استان هنان با ۸۸ میلیون جمعیت اعلام کرد که تا ۱۰ژانویه ۹۰درصد مردم این استان به نوعی در گیر این ویروس شده اند.بنابر این ،پیش بینی می شود که این گستردگی باعث کاهش تقاضای گوگرد در این کشور در کوتاه مدت بشود.
در دراز مدت ،انتظار می رود تصمیم برداشته شدن محدودیت ها سر انجام به رشد منجر شودزیرا برداشته شدن محدودیت ها در هر حال باعث رونق اقتصادی ودر نتیجه افزایش تقاضا برای گوگرد در سه ماهه سوم و چهارم سال می  می گردد. علاوه بر این ،برداشتن محدودیت ها باعث سرعت بخشیدن به زنجیره تامین می شود که دیگر با موانع قبلی مواجه نیست.تقاضا بیشتردر شروع سال و همزمان با جشن های سال نوکه از ۲۲ ژانویه شروع می شود کاهش خواهد یافت.شر کت ها تقاضاهای گوگرد خود را از قبل تهیه می کنند وبا توجه به تعطیلی های ژانویه طبیعی است که قیمت ها در این شرایط کاهش پیداکند.
در خصوص عرضه گوگرد،یک پالایشگاه جدید متعلق به شرکت پترو چاینا در پایان ژانویه دراستان Jieyang باظرفیت تولید۷۸۰هزارتن در سال راه اندازی خواهد شد و این چندمین پالایشگاهی است که از شروع سال ۲۰۲۲ وارد مدار تولید شده است.انتظار می رود تا سال ۲۰۲۴ پالایشگاه شهر نینگ بو متعلق به شرکت سینوپک‌ با ظرفیت تولید ۱۵۰,۰۰۰ تن گوگرد درسال نیز راه‌اندازی شود.به این ترتیب در سال ۲۰۲۳ ظرفیت تولیدگوگرد  چین به ۹.۸ میلیون تن خواهد رسید که ۹۰۰ هزار تن نسبت به سالهای قبل بیشتر خواهد بودونیاز چین به واردات گوگرد را کاهش خواهد داد.

بازارهای منطقه ای گوگرد در  آسیا اقیانوسیه

بازارهای منطقه ای گوگرد در  برزیل

پیش بینی قیمت گوگرد در برزیل در ماه ژانویه از سوی آرگوس اندکی کاهش یافت. تقاضا برای گوگرد از بخش صنایع تولیدی کود شیمیایی در حال حاضر کم است و ذخایر گوگرد در این کشور در حد بالایی قرار دارد.یک  سطح عدم اطمینان در خصوص زمانی که تقاضا افزایش یابد از هم اکنون دیده می شود.پیش بینی آر گوس در حال حاضر کاهش قیمت در کوتاه مدت در برزیل است تا زمانی که در نیمه دوم سال مجددا تقاضا برای خرید گوگرد افزایش یابد.

بازارهای منطقه ای گوگرد در  خاورمیانه

بازگشت خریداران فلز در شرق سوئز در ماه آینده می تواند از کاهش بیشتر قیمت گوگرد  که در ماه گذشته مشهود بود پیشگیری نمایدولی باز هم پیش بینی آرگوس حاکی از این است که به دلیل کاهش تقاضا از سوی بازار فسفات ،قیمت گوگرد کماکان کاهشی است.

بازارهای منطقه ای گوگرد در دریای سیاه

پیش بینی های قیمت گوگرد از سوی آرگوس برای حوزه دریای سیاه به دلیل کاهش بیشتر از حد انتظار قیمت ها از ماه دسامبر، مجددا تغییر یافت. عدم تولید  باعث عدم حضور نقدینگی در بازار گوگرد این منطقه شده است واز سوی دیگر حق بیمه های محمولات در سایه جنگ مانع دیگری برای کاهش معاملات از سوی تجار در این حوزه بوده است.

بازارهای منطقه ای گوگرد در  حوزه مدیترانه

هزینه های بالای بیمه برای شناورهای دریایی با توجه به خطرات جنگ در دریای سیاه بر روی فعالیت های تجاری در منطقه دریای سیاه اثر گذار بوده است و محصولات روسی که وارد بازارهای حوزه مدیترانه می شوند با قیمت های پایین تر در سال ۲۰۲۳ معامله می شوند.در سال ۲۰۲۲ تر کیه شروع به انجام واردات کالاهای با   تخفیف قیمتی  از طریق روسیه  نمود وبه نظر می رسد در سال ۲۰۲۳ نیز روند واردات گوگرد روسیه به ترکیه ادامه یابد.

برای مطالعه بررسی و تحلیل وضعیت بازار گوگرد کلیک نمایید.

بازارهای منطقه ای گوگرد در کویت

شرکت دولتی KPC کویت در سه ماهه دوم سال یک واحد تقطیر نفت خام با ظرفیت تولید ۶۱۵۰۰۰ بشکه در روز را در پالایشگاه الزور راه‌اندازی خواهد نمود.ابن واحد تقطیر دومین واحد تقطیر پالایشگاه الزور خواهد بود که در مدار تولید قرار می گیرد.فغالان بازار پیش بینی می کنند که سومین و اخرین واحد تقطیر این پالا یشگاه فعالیت خود را در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ میلادی آغاز خواهد نمود.در صورت راه اندازی واحد‌جدید ،این پالایشگاه قادر خواهد بود سالانه ۱۰تا۱۲ میلیون تن سوخت کوره با درصد پایین گوگرد را تولید نماید.ضمنا پیش بینی می شود که تولید گوگرد در کویت سالانه ۳۰۰ هر زار تن افزایش یابدودر صورت در سرویس قرار گرفتن کل واحد‌های پالایشگاه مذکور ظرفیت تولید گوگرد تا ۹۰۰ هزارتن در سال افزایش یابد.

بازارهای منطقه ای گوگرد در کویت

تاثیر نفت خام بر بازار گوگرد

در حالی که اوپک پلاس نشانه هایی مبنی بر تمایل خود به محدود کردن تولید نفت خام در صورت کاهش تقاضای جهانی نفت خام بروز داده است،انتظار نمی رود که این کاهش تاثیر زیادی بر روی تولید و عرضه گوگرد داشته باشد. با توجه به بازگشایی اقتصاد در چین و رفع ممنوعیت ها در این کشور   و همچنین بهبود اوضاع اقتصادی اروپا و آمریکا در سال ۲۰۲۳، کاهش تولید از سوی  اوپک پلاس کمی بعید به نظر می رسد. حتی اگر چنین کاهشی صورت پذیرد با توجه به عرضه بیش از حد گوگرد در شروع سال ۲۰۲۳ تاثیر کاهش عرضه نفت خام  بر روی قیمت های گوگرد قابل توجه نخواهد بود.

منبع:پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *