بررسی بازار نفت خام و فرآورده های نفتی

بررسی بازار نفت خام و فرآورده های نفتی

کاهش قیمت فراورده های میان تقطیر

کرک‌ اسپرد های فرآورده های میان تقطیر در ماه آوریل به پایین ترین حد خود از زمان شروع جنگ در اوکراین رسید که دلیل آن افزایش عرضه و کاهش تقاضا بود. کاهش قیمت فرآورده های میان تقطیر در آسیا به دلیل عرضه زیاد این محصولات و در آمریکا به دلیل فشار ناشی از بحران های اقتصاد کلان بوده است.

پیش بینی کاهش نفت خام از سوی آرگوس

با توجه به شرایط اقتصاد کلان و نگرانی ها در مورد رشد تقاضا برای خرید نفت‌خام، آرگوس، پیش بینی خود برای قیمت نفت خام برنت دریای شمال را برای سال ۲۰۲۳ با ۵.۶۰ دلار کاهش به متوسط قیمت ۸۱ دلار در هر بشکه کاهش داد. از نظر آرگوس قیمت در حال حاضر زیر ۸۰ دلار‌ در هر بشکه است ولی بر اساس پیش بینی های این موسسه مجددا در ماه آگوست قیمت به بالای ۸۱ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

قیمت نفت خام ترش پایه متوسط در شمال غرب اروپا و در سطح جهانی نیز مورد حمایت قرار گرفته است که دلایل آن را می توان اعمال تحریم اتحادیه اروپا بر نفت اورال روسیه، عدم عرضه نفت خام نیمه ترش از سوی حوزه نفتی کرکوک در عراق و در نهایت اعلام کاهش تولید از سوی اوپک پلاس عنوان نمود.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت نفت خام

عواملی که می تواند باعث افزایش قیمت نفت خام گردد:

 • اوپک پلاس برنامه کاهش تولید خود را به صورت کامل عملی سازد.
 • تقاضا برای خرید سوخت‌ جت تا پایان سال میلادی به دوران قبل از شیوع کرونا در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.
 • ذخایر نفتی کشورهای OECD در سطح پایینی باقی مانده است.
 • ایران به بازرسی برروی کشتی های نفتکش در تنگه هرمز ادامه می دهد.
 • انگیزه های خرید دیزل برای ذخیره سازی بیشتر شده است.
 • نرخ برابری دلار کاهش یافته است.
 • در سه ماهه اول سال جاری رشد GDP در چین بیشتر از حد انتظار بوده است.
 • در ماه آوریل پروژه های زیادی در بخش خدمات در چین تعریف شده است.

عواملی که می‌تواند باعث کاهش قیمت فرآورده‌های نفتی گردد:

 • تقاضای کشورهای OECD بخصوص برای دیزل و گازوییل کم شود.
 • صادرات نفتی روسیه بسیار بیشتر از آنچه که انتظار می رود افزایش یابد.
 • تقاضای بخش پتروشیمی کاهش یابد.
 • حوزه نفتی کرکوک در عراق صادرات خود را مجددا آغاز نماید.
 • اوپک پلاس نتواند میزان کاهش اعلام شده در تولید نفت خام را عملاً اجرا نماید.
 • نفت خام و فرآورده های نفتی روسیه به صورت گسترده به کشورهایی غیر از گروه 7 صادر شود.
 • بحران بانکی ادامه یابد.
 • بانک های اروپا و آمریکا نرخ بهره را افزایش دهند.
 • پروژه های افزایش ظرفیت متوقف گردد.
 • تجارت کالا در سطح جهان تضعیف گردد.
 • اعطای وام ها و اعتبارات سخت تر شود.

قیمت نفت خام در سال ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵

پیش بینی قیمت انواع نفت‌ خام از سوی آرگوس تا پایان سال جاری کمتر از قیمت های ماه آوریل خواهد بود و در ماه‌های بعد از آوریل قیمت به تدریج کاهش خواهد یافت. متوسط قیمت نفت خام سال ۲۰۲۳ از قیمت ماه آوریل کمتر خواهد بود.

بالاترین قیمت نفت خام مربوط به نفت Qua Iboe ,Murban، نفت خام دوبی و نفت خام برنت خواهد بود. کمترین قیمت نفت خام مربوط به نفت خام اورال روسیه پیش بینی شده است. طبق پیش بینی ها در سال ۲۰۲۴ قیمت ها نسبت به متوسط سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت ولی مجدداً در سال ۲۰۲۵ قیمت ها نسبت به سال ۲۰۲۴ کاهش خواهند یافت.

قیمت نفت

قیمت نفت

وزرای نفت اوپک پلاس و یا حداقل نمایندگان کشورهایی که در دور اخیر کاهش تولید اعلام شده در ماه آوریل سهیم بوده اند، باید تا حدودی سردرگم و یا حتی نگران شده باشند. مواجهه با یک بحران بانکی کوچک و نگرانی در خصوص عدم رشد تقاضا باعث شد که این چند کشور به رهبری عربستان کاهش ۱.۱۶ میلیون بشکه ای در تولید سازمان اوپک پلاس از ماه می تا پایان سال‌ جاری میلادی را اعلام نمایند.

پس از اعلام این تصمیم قیمت نفت خام تا ۸ درصد افزایش یافت و فروشندگان بابت فروش هر بشکه مبلغ ۶.۵۰ دلار بیشتر دریافت نمودند ولی قیمت نفت برنت دریای شمال اکنون ارزان تر از زمانی است که کاهش تولید اوپک پلاس اعلام شد.

مقایسه میزان معاملات انجام شده و قرارد ادهای منعقد شده برای خرید نفت برنت و نفت وست تگزاس اینترمدیت، از ژانویه تا آوریل سال جاری میلادی نشان می دهد که قیمت نفت‌ خام فقط در ماه فوریه اندکی از ۸۵ دلار فراتر رفته است و در ماه مارس روند کاهشی در پیش گرفته و به زیر ۷۵ دلار نیز رسیده است.

معاملات نفتی

معاملات نفتی

در چنین شرایطی اعلام تصمیم اوپک پلاس به سرعت باعث افزایش قیمت تا سقف ۸۵ دلار گردید و البته بعد از آن مجددا بازار روند کاهشی پیش گرفت. در طی این مدت حجم قراردادهای برنت از نظر مالی بیشتر از حجم قراردادهای خرید نفت وست تگزاس بوده است.

پایش تغییرات سود آوری نفت‌خام برنت دریای شمال برای تحویل در شمال غرب اروپا و همچنین نفت خام دبی برای تحویل در پایانه سنگاپور از ژانویه سال ۲۰۱۷ تاکنون از سود آوری نفت وست تگزاس اینتر مدییت برای تحویل در هوستون آمریکا کم تر بوده است. از شروع سال جاری میلادی، سود آوری علیرغم نوسانات مقطعی، در مجموع کاهشی بوده و هر سه مورد نفت خام از نظر سود آوری بسیار به هم نزدیک شده اند.

تاثیر صادرات چین بر بازار سنگاپور و خاورمیانه

عرضه نفت‌ خام برخلاف انتظارات، بسیار بیشتر از گذشته شده است. صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی چین در سال جاری میلادی بسیار بیشتر شده است که این افزایش عرضه بر روی بازار و پایانه فروش سنگاپور تاثیر گذار است و این تاثیر حتی تا بازارهای خاور میانه و حوزه اقیانوس اطلس نیز خود را نشان می دهد.

فروشندگان نفت خام و محصولات و فرآورده‌های‌ نفتی روسیه با توجه به موفقیت های زیادی که در فروش محصولات خود به دست آورده اند از تجارب خود استفاده نموده و آنها نیز عرضه زیادی به بازارهای جهانی و بخصوص به بازار های غیر اروپایی دارند.

آخرین آمارها نشان می‌دهد که فروش نفت‌ خام و فرآورده های نفتی روسیه در قیاس با زمانی که هنوز روسیه درگیر جنگ با اوکراین و تحریمهای گسترده نشده بود تغییری نداشته است و این کشور توانسته با تغییر مقاصد صادراتی خود محصولات خود را البته باقیمت های پایین تر به بازار های جدید عرضه نماید و به فروش برساند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *