روسیه بزرگترین تامین کننده نفت چین در شش ماه نخست 2023 شد

روسیه بزرگترین تامین کننده نفت چین در شش ماه نخست 2023 شد

با کنار زدن عربستان: روسیه بزرگترین تامین کننده نفت چین در شش ماه نخست 2023 شد

علیرغم ضعف آشکار در اقتصاد چین، این کشور در شش ماه نخست 2023 میلادی حجم بی سابقه ای از نفت خام از روسیه وارد کرده و به ذخایر راهبردی خود افزوده است. بر اساس برآورد فایننشال تایمز با استناد به داده های گمرک چین، در نیمه اول سال 2023، واردات نفت خام چین از روسیه به طور متوسط 2.13 میلیون بشکه در روز بود و به روسیه کمک کرد تا عربستان سعودی را از رتبه اول بزرگترین تامین کننده نفت مورد نیاز چین خارج کند.

بر اساس محاسبات انجام شده، واردات چین از بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان سعودی، بین ژانویه تا ژوئن به طور متوسط 1.88 میلیون بشکه در روز بوده است. بر اساس داده های گمرک چین، تنها در ماه ژوئن رکورد واردات نفت خام از روسیه شکسته شده است. داده های گمرک چین نشان می دهد واردات چین از روسیه در ماه گذشته به طور متوسط 2.56 میلیون بشکه در روز بود که نسبت به ماه مشابه در سال 2022 افزایشی 44 درصدی را نشان می دهد.

رکورد قبلی یعنی 2.29 میلیون بشکه در روز، در ماه مه به ثبت رسید، زیرا پالایشگاه های چینی به خرید نفت با تخفیف روسیه ادامه دادند. تخفیف‌ها برای نفت خام روسیه نسبت به ماه ژوئن کاهش یافت، اما این مساله مانع از افزایش واردات به چین نشد.

واردات چین از عربستان نیز در ماه ژوئن نسبت به ماه مه و ژوئن سال گذشته افزایش یافته است. اما با 1.93 میلیون بشکه در روز در ژوئن 2023، این واردات همچنان کمتر از رکوردشکنی واردات نفت خام چین از روسیه قرار داشته است.

این آمارها نشان می دهد کل واردات نفت چین نیز در حال افزایش است. واردات نفت خام چین در ماه ژوئن با جهش 45.3 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است، زیرا پالایشگاه ها با وجود تقاضای ضعیف داخلی به افزایش ذخایر خود ادامه دادند. واردات نفت چین در ژوئن بالغ بر 12.67 میلیون بشکه در روز بود که نسبت به سال گذشته که کشور همچنان در قرنطینه کووید-19 بود، افزایش قابل توجهی داشت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *