صادرات نفت روسیه کاهش یافت؟

,
صادرات نفت روسیه کاهش یافت؟

جدیدترین بررسی های بلومبرگ نشان می دهد صادرات نفت خام روسیه ازطریق دریا تا 980 هزار بشکه در روز در هفته منتهی به 25 ژوئن کاهش یافت، اگرچه این کاهش احتمالا بیشتر به دلیل تعمیر و نگهداری پایانه صادراتی کلیدی به جای عمل به تعهدات کاهش تولید نفت خام روسیه بوده است.

داده‌های ردیابی نفتکش‌ها با نظارت بلومبرگ نشان داد صادرات هفتگی محموله‌های نفت خام از پایانه‌های صادراتی روسیه در هفته منتهی به 25 ژوئن حدود 1 میلیون بشکه در روز کاهش یافته و به 2.55 میلیون بشکه رسید.

داده‌های بلومبرگ، کاهش چهار هفته‌ای محموله‌های نفت خام در چهار هفته منتهی به 25 ژوئن را 263000 بشکه در روز دانست و سقوط هفته گذشته (هفته سوم ژوئن) نسبت به هفته‌های گذشته احتمالاً موقتی است. بیشترین ریزش در محموله‌های بندر پریمورسک روسیه در بالتیک مشاهده شد.

بلومبرگ در گزارشی گفت اینکه با توجه به برنامه بارگیری این بندر، هیچ محموله‌ای بین 21 تا 25 ژوئن بارگیری نمی‌شود نشان از برنامه ریزی محموله‌ها برای پاییز است.

تحلیلگران بلومبرگ بر این باورند که صادرات هفتگی نفت خام از پریمورسک شاهد همان الگوی کاهش محموله‌ها در مدت مشابه سه سال قبل بود که به نگهداری (ذخیره) آنها به‌عنوان محتمل ترین دلیل در چنین روند کاهشی اشاره می‌کند. بنابراین، صادرات نفت خام روسیه احتمالاً در این هفته (هفته آخر ژوئن) و هفته‌های بعد افزایش می‌یابد و نشان می‌دهد حتی اگر روسیه تولید نفت خام خود را کاهش دهد، در صادرات نفت خام خود ازطریق دریا چندان مشهود نیست.

محموله‌های نفت خام روسیه در چهار هفته منتهی به 18 ژوئن اندکی ریزش داشت اما همچنان 250 هزار بشکه در روز بیشتر از فوریه بود که به‌عنوان مبنایی برای کاهش تولید 500 هزار بشکه‌ای در روز است که روسیه در سال جاری وعده داده است. ماه گذشته، گزارشاتی منتشر شد مبنی بر اینکه پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه، به دنبال این بود که تحلیلگران غربی را متقاعد کند تا بپذیرند که روسیه در واقع تولید نفت خود را کاهش می‌دهد.

روسیه ارائه گزارش تولید نفت را متوقف کرده است و بازار و تحلیلگران برای اطلاع از میزان عرضه روسیه باید به داده‌های ردیابی کشتی‌ها، منابع تجاری و آمار واردات چین و هند متوسل شوند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *