تخفیف نفت خام اورال روسیه نسبت به برنت به کمترین سطح از زمان حمله به اوکراین رسید

,
تخفیف نفت خام اورال روسیه

تخفیف نفت خام اورال روسیه نسبت به برنت به 14 دلار در هر بشکه کاهش می یابد. تشدید بازار فیزیکی نفت خام ترش، قیمت های اورال را تقویت می کند. تخفیف قیمت نفت خام اورال روسیه در مقایسه با نفت برنت به پایین ترین حد خود از 24 فوریه 2022 یعنی زمان حمله روسیه به اوکراین رسیده است که علت اصلی آن کمبود عرضه نفت خام ترش در بازارهای بین المللی است.

پلتس قیمت اورال را بر اساس فوب پریمورسک و فوب نووروسیسک با 14 دلار در هر بشکه تخفیف نسبت به برنت تاریخ 3 اوت در مقابل 8.10 دلار در هر بشکه در 23 فوریه 2022، روز قبل از حمله، ارزیابی کرد.

تخفیف‌ها حتی کمتر از سوی معامله‌گران شنیده شده است، به طوری که برخی از معاملات را با تخفیف 13 دلاری در هر بشکه نسبت به معیار در بنادر بالتیک و دریای سیاه گزارش کرده‌اند.

اختلاف قیمت اورال در اواخر فوریه و اوایل مارس 2022 به دلیل واکنش بازار به اقدامات نظامی روسیه به شدت کاهش یافت. نفت اورال روسیه از زمان شروع درگیری، گاه با تخفیفی بیش از 40 دلار در هر بشکه به برنت تاریخ معامله می شده است. عربستان سعودی و روسیه، رهبران اوپک پلاس در 3 آگوست اعلام کردند که کاهش عرضه خود را حداقل تا ماه سپتامبر تمدید خواهند کرد.

عربستان سعودی اعلام کرد که به کاهش 1 میلیون بشکه‌ای خود ادامه می‌دهد که تولید نفت خام را در پایین‌ترین حد دو سال اخیر یعنی 9 میلیون بشکه در روز نگه می‌دارد، در حالی که روسیه کاهش صادرات 500 هزار بشکه‌ای خود را در ماه اوت به 300 هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

تحلیلگران تا حد زیادی انتظار داشتند که عربستان سعودی کاهش تولید خود را که برای ماه های ژوئیه و آگوست اعمال شده بود و باعث شده بود تولید این کشور به کمترین میزان از سال 2011 کاهش یابد، بدون احتساب همه گیری و حمله سپتامبر 2019 به تاسیسات فرآوری نفت خام ابقیق، تمدید کند.

به گفته معامله‌گران، تمدید کاهش‌ تولید، عرضه جهانی نفت خام ترش را بیشتر کاهش می‌دهد و می‌تواند منجر به کاهش بیشتر تخفیف‌های اورال شود، زیرا عرضه برای درجه متوسط ترش همچنان قوی است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *