تصمیم عربستان و روسیه برای کاهش صادرات، قیمت نفت را افزایش داد

,
تصمیم عربستان و روسیه برای کاهش صادرات، قیمت نفت را افزایش داد

مشاور رئیس جمهور روسیه در امور نفت روز دوشنبه گفت، مسکو صادرات نفت خود را به میزان 500 هزار بشکه در روز در ماه اوت کاهش خواهد داد. این در حالی است که روسیه به دنبال افزایش قیمت جهانی نفت با هماهنگی با عربستان سعودی است.

پس از اعلام روسیه و بیانیه عربستان سعودی مبنی بر تمدید کاهش تولید داوطلبانه 1 میلیون بشکه ای خود به مدت یک ماه دیگر ، قیمت نفت خام برنت دریای شمال 1.6 درصد افزایش یافت و به 76.60 دلار در هر بشکه رسید.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: در چارچوب تلاش‌ها برای اطمینان از متعادل ماندن بازار نفت، روسیه به‌طور داوطلبانه عرضه نفت خود به بازارهای جهانی را در ماه اوت به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. این اظهارات معاون نخست وزیر روسیه دقایقی پس از بیانیه عربستان منتشر شد. سخنگوی نواک از گفتن اینکه آیا تولید نفت روسیه به همان میزان صادرات آن کاهش خواهد یافت یا خیر، خودداری کرد.

صادرات روسیه علیرغم تحریم های غرب همچنان مستحکم و قوی باقی مانده است. این کشور قبلاً متعهد شده بود تا تولید خود را 500 هزار بشکه در روز کاهش داده و به 9.5 میلیون بشکه در روز از مارس تا پایان سال 2023 برساند.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان پس از عربستان سعودی است. هم ریاض و هم مسکو تلاش کرده اند قیمت نفت را بالا نگه دارند. نفت برنت از 113 دلار در هر بشکه در سال گذشته به دلیل نگرانی از رکود اقتصادی و عرضه فراوان از سوی تولیدکنندگان بزرگ کاهش یافته است.

ایگور سچین، رئیس شرکت روس نفت ماه گذشته گفت که روسیه در حال شکست نسبت به سایر کشورهای اوپک پلاس است زیرا سهم کمتری از تولید نفت خود را صادر می کند. وی افزود: برخی از کشورهای اوپک پلاس 90 درصد از تولید خود را صادر می کنند، در حالی که روسیه تنها نیمی از تولید خود را به بازار جهانی عرضه می کند.

وزارت دارایی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که قیمت نفت خام اورال این کشور در ماه ژوئن به طور متوسط 55.28 دلار در هر بشکه بود که نسبت به 87.25 دلار در سال گذشته کاهش یافته و کمتر از سقف قیمتی غرب است. به گفته این وزارتخانه، میانگین قیمت اورال برای شش ماه اول سال 52.17 دلار در هر بشکه بوده که نسبت به 84.09 دلار در مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *