کاهش تولید عربستان قیمت نفت را به 80 تا 90 دلار افزایش نخواهد داد

کاهش تولید عربستان قیمت نفت را به 80 تا 90 دلار افزایش نخواهد داد

سیتی بانک: کاهش تولید عربستان قیمت نفت را به 80 تا 90 دلار افزایش نخواهد داد

تحلیلگران سیتی بانک بر این باورند که بعید است کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز عربستان سعودی زمینه ساز رشد پایدار قیمت نفت به سطح بالای 80 تا 90 دلار باشد.
تحلیلگران کامودیتی سیتی بانک معتقدند عوامل بنیادی ضعیف فشار زیادی را بر قیمت جهانی نفت تا پایان سال 2023 وارد خواهد کرد.

پس از اینکه عربستان سعودی اعلام کرد تولید نفت خود در ماه جولای با 1 میلیون بشکه کاهش به 9 میلیون بشکه در روز خواهد رساند، قیمت نفت روز دوشنبه 2.60 دلار افزایش یافت.
با این حال، قیمت نفت امروز سه شنبه روند نزولی خود را دنبال کرد که علت اصلی آن نگرانی از اوضاع اقتصادی چین و آمریکا بوده است.

سیتی بانک در یادداشتی نوشت: ما پیش بینی می کنیم میانگین قیمت‌های سه ماهه برای هر بشکه نفت تا پایان امسال نسبتا در محدوده مشخصی نوسان کند، به طور متوسط 81 دلار برای هر بشکه نفت برنت در هر دو نیمه اول و دوم 2023 ولی احتمال نوسان قیمت ها بین 72 تا 90 دلار وجود دارد.

تحلیلگران سیتی به عواملی مانند تقاضای ضعیف‌تر و عرضه قوی‌تر غیراوپک تا پایان سال، رکودهای احتمالی در ایالات متحده و اروپا و رشد پایین‌تر در چین اشاره کردند که می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها در سال جاری و 2024 شود.

اوپک پلاس در حال حاضر تولید خود را 3.66 میلیون بشکه در روز کاهش می دهد که معادل 3.6 درصد از تقاضای جهانی است.
سیتی افزود: اگر عربستان سعودی تولید خود را در سه ماهه سوم سال جاری در سطح 9 میلیون بشکه در روز نگه دارد، کسری در این دوره به بیش از 1 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد و بازارهای جهانی نفت در سال 2023 به خوبی متعادل می شوند – با این حال، بازار در سال 2024 همچنان با مازاد تولید روبرو خواهد بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *