درآمدهای نفتی عربستان سعودی به پایین ترین سطح از سال 2021 رسید

,
درآمدهای نفتی عربستان سعودی

جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد درآمدهای نفتی عربستان سعودی در ماه می به پایین‌ترین سطح از سپتامبر 2021 سقوط کرده است. داده‌های رسمی روز سه‌شنبه نشان داد که بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان صادرات محموله های نفتی را در ماه می 2023 کاهش داده است، این در حالی است که قیمت نفت به طور قابل توجهی کمتر از بهار سال گذشته بود.

اداره کل آمار عربستان سعودی اعلام کرد ارزش کل صادرات این کشور در ماه می کاهش یافت که علت اصلی آن افت صادرات نفت بوده است.

درآمدهای نفتی عربستان در ماه می 2023 نسبت به سال قبل 37.7 درصد کاهش یافت و به 19.2 میلیارد دلار (72 میلیارد ریال سعودی) رسید. این رقم در مقایسه با 30.8 میلیارد دلار (115.5 میلیارد ریال) درآمد نفتی در ماه مه 2022 است زمانی که پس از حمله روسیه به اوکراین قیمت نفت خام برنت به طور متوسط 113 دلار در هر بشکه بود.

در ماه مه امسال، قیمت نفت برنت به طور متوسط حدود 75 دلار در هر بشکه بود که همراه با کاهش صادرات نفت عربستان و کاهش تولید به عنوان بخشی از توافق اوپک پلاس، درآمد نفت عربستان را به پایین‌ترین حد در 20 ماه اخیر رساند.

صادرات نفت عربستان

صادرات نفت عربستان

سهم صادرات نفت از ارزش کل صادرات از 80.8 درصد در می 2022 به 74.1 درصد در می 2023 کاهش یافته است. قیمت‌های پایین‌تر نفت به این معنی است که عربستان اکنون درآمد کمتری را برای اقتصاد وابسته به نفت خود در مقایسه با درآمد بادآورده سال گذشته 326 میلیارد دلاری دریافت کرده است.

اما از ماه می 2023، صادرات نفت خام عربستان با شروع کاهش تولید اوپک پلاس با افت محسوسی روبرو شده است. در آن ماه، صادرات عربستان برای اولین بار در چند ماه اخیر به زیر 7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. محموله‌های نفت خام از بزرگترین صادرکننده جهان ممکن است کاهش بیشتری پیدا کند زیرا ریاض در حال کاهش تولید خود به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه‌های جولای و آگوست است.

تحلیلگران می گویند تلاش های عربستان برای حمایت از قیمت نفت با کاهش شدید تولید، رشد اقتصادی این کشور را کند خواهد کرد و به یکی از بدترین عملکردها در میان گروه 20 تبدیل خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: oil price

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *