عرضه نفت عربستان به پالایشگاه های آسیایی

عرضه نفت عربستان به پالایشگاه های آسیایی

علی رغم کاهش تولید اوپک پلاس: عربستان عرضه نفت به پالایشگاه های آسیایی را حفظ می کند

چندین منبع آگاه روز دوشنبه اعلام کردند، شرکت آرامکوی عربستان، حجم کامل قراردادهای بارگیری نفت خام را در ماه می به چندین خریدار آسیای شمالی عرضه خواهد کرد، آن هم علی رغم تعهدش برای کاهش تولید 500 هزار بشکه‌ای در روز.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس، هفته گذشته با اعلام کاهش بیشتر تولید 1.16 میلیون بشکه‌ای در روز از ماه مه، بازارها را غافلگیر کردند.

تاثیر کاهش تولید اوپک پلاس بر عرضه نفت در آسیا

تخصیص ماهانه آرامکوی عربستان از آن جهت به شدت مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت که نشان می دهد آیا کاهش تولید برنامه ریزی شده می تواند عرضه را در آسیا، بزرگترین بازار واردات نفت خام جهان، کاهش دهد یا خیر.

یک منبع آگاه در یک پالایشگاه آسیایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: باید دید آیا کاهش داوطلبانه اضافی واقعاً بر عرضه تأثیر می گذارد یا این که صرفاً برای تقویت قیمت نفت طراحی شده است.

اعلام کاهش تولید اوپک پلاس باعث شد قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هفته گذشته 6 درصد جهش کند و به سطح نوامبر بازگردد.
هفته گذشته، آرامکوی عربستان نیز با افزایش قیمت نفت خام سبک عربی به مشتریان آسیایی، برای سومین ماه متوالی، بازار را شگفت زده کرد. این شرکت همچنین قیمت سایر گریدهای نفتی را برای مشتریان آسیایی در میان انتظارات کاهش عرضه در بازار افزایش داد.

امیدواری ها نسبت به بهبود تقاضای چین

با این حال، برخی از سرمایه‌گذاران نسبت به بهبود تقاضای نفت چین خوش‌بین هستند و انتظار دارند بازارهای جهانی نفت در نیمه دوم سال جاری با کمبود عرضه روبرو شوند و قیمت‌ها را به 100 دلار در هر بشکه برساند.

در همین حال، منابع تجاری گفتند، شرکت ملی نفت ابوظبی، به حداقل سه خریدار در آسیا اطلاع داده است که حجم کامل قراردادی نفت خام را در ژوئن عرضه خواهد کرد.
امارات قصد دارد از ماه می ۱۴۴ هزار بشکه در روز به عنوان بخشی از کاهش تولید اوپک پلاس کاهش دهد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

 منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *