قرارداد 12 ساله فروش “ال ان جی” شرکت شل با مراکش

قرارداد 12 ساله فروش "ال ان جی" شرکت شل با مراکش

وزارت انرژی مراکش اعلام کرد که شرکت شل سالانه 0.5 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی مایع (LNG) را تحت یک قرارداد 12 ساله به این کشور عرضه خواهد کرد.
در بیانیه این وزارتخانه بدون اشاره به جزئیات مربوط به شرایط مالی این معامله آمده است: این قرارداد توسط شرکت برق و آب مراکش ONEE و شل امضا شده است.
وزارت انرژی مراکش افزود: این گاز ابتدا از بنادر اسپانیا با استفاده از خط لوله گازی که دو کشور را به هم وصل می کند منتقل می شود تا زمانی که مراکش پایانه های LNG خود را بسازد.

ال ان جی وارداتی به ONEE کمک می کند تا دو نیروگاه در شمال و شرق مراکش را راه اندازی کند که قبلاً با گاز الجزایر که از طریق همان خط لوله ارسال می شد، کار می کردند.
الجزایر به طور یکجانبه در سال 2021 تصمیم گرفت جریان گاز به اسپانیا از طریق مراکش را متوقف کند. رباط گفته است که در سال 2021 با واردات LNG از پایانه های اسپانیا، جریان را معکوس خواهد کرد.

ONEE قصد دارد سهم گاز در ترکیب برق مراکش را برای دستیابی به اهداف کم کربن افزایش دهد. آمارهای رسمی نشان می دهد انرژی های تجدیدپذیر 18 درصد از کل تولید برق مراکش را در سال گذشته تشکیل می دادند در حالی که گاز تنها 1.6 درصد و زغال سنگ 72 درصد بوده است. تا مارس 2023 انرژی های تجدیدپذیر 40 درصد از ظرفیت نصب شده تولید برق این کشور را تشکیل می داد ، مراکش در نظر دارد تا سال 2030 این میزان را به 52 درصد افزایش دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *