عربستان سعودی قصد دارد در سال 2023 به سریع ترین اقتصاد جهان تبدیل شود

عربستان سعودی، سریع ترین اقتصاد جهان

عربستان سعودی، سریع ترین اقتصاد جهان

عربستان سعودی قصد دارد در سال 2023 به سریع ترین اقتصاد جهان تبدیل شود؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در نشست امسال مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: عربستان سعودی امسال به لطف برنامه اصلاحات بلندپروازانه 2030 سریعترین رشد اقتصادی جهان را به خود اختصاص خواهد داد.
وی افزود: برنامه اصلاحات با هدف حل و فصل تمام مسائل پیش روی اقتصاد بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک از جمله کاهش وابستگی آن به نفت به عنوان منبع درآمدهای بودجه است.

با این حال، این تحولات با پول نفت تامین خواهد شد، بنابراین عربستان سعودی تلاش زیادی برای به حداکثر رساندن درآمد نفتی خود خواهد کرد.
سال گذشته به دلیل افزایش قیمت نفت ، سال خوبی برای اقتصاد عربستان بود و به اقتصاد این کشور کمک کرد تا رشد قوی داشته باشد، به ویژه در سه ماهه سوم، زمانی که تولید ناخالص داخلی 8.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.
با عملکرد قوی‌تر صنعت نفت، عربستان سعودی مازاد بودجه را برای سال جاری، هرچند بسیار کمتر از سال گذشته، تنها 0.4 درصد تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی کرده است.
بودجه امسال که در دسامبر 2022 اعلام شد، بالغ بر 296 میلیارد دلار یا 1.114 تریلیون ریال است. هزینه ها به طور متوسط کاهش یافت و پیش بینی ها برای درآمدهای بودجه امسال نیز کاهش یافت.
اقتصاددان ارشد بانک تجاری ابوظبی به رویترز گفت: «انتظار می‌رود که تأثیر اقتصادی (کاهش هزینه‌ها) محدود باشد.

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *