پارادوکس بزرگ بازار نفت: ترس از تورم در برابر افزایش تقاضا

پارادوکس بزرگ بازار نفت

نگرانی از تورم و افزایش نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی بزرگ جهان ماه‌هاست که محرک فعالیت‌های بازار نفت شده است. اگرچه تقاضا و عرضه تا حد زیادی نادیده گرفته شده‌اند اما ممکن است روند نیروهای ساختاری بازار در حال تغییر باشد. مدیر اجرایی آرامکو در اوایل همین هفته (هفته دوم جولای) گفت “این نگرانی با چالش های اقتصادی جهان همراه است؛ به‌ طوری‌ که نشانه‌های رکود در همه جا وجود دارد و چین همچنان با مشکلات و چالش های زیادی روبرو است”. اما این مقام نفتی در صحبت با CNBC گفت که به آینده خوش‌بین است.

دلیل خوش‌بین بودن امین ناصر بهبود وضعیت چین بود. در واقع، بهبود چین در بخش مصرف سوخت بسیار قوی بوده است. تقاضای نفت در اوایل سال جاری به یک رکورد رسید و احتمالاً تا پایان سال به قوت خود باقی خواهد ماند. نادیده گرفتن این واقعیت با هدف تمرکز بر فعالیت کارخانجات به معنای نبودن آن نیست.

این فقط مدیر عامل آرامکو نیست، بلکه “آمریتا سن” تحلیلگر ارشد موسسه انرژی اسپکتس در این هفته با اشاره به نادیده گرفته شده عجله بانک‌های مرکزی برای مهار تورم، گفت “این عجله باعث رکود قیمت نفت در بیشتر روزهای سال 2023 شده و می‌تواند در اواخر سال جاری اثر صعودی بر قیمت‌ها داشته باشد”.

وی در مقاله‌ای برای فایننشال تایمز نوشت “همه چیز به پول بستگی دارد. زمانی‌که بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش می‌دهد، هزینه‌های استقراض افزایش یافته و موجب نارضایتی تاجران نفتی که میلیون‌ها بشکه در انبار نگهداری می‌کنند می‌شود. برای رفع این مشکل، شروع به فروش این نفت ذخیره شده می‌کنند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند. این بدان معناست که نفت کمتری در ذخایر جهانی وجود دارد. براساس محاسبات انرژی اسپکتس، ذخایر جهانی فقط 22 روز تقاضای نفت را پوشش می‌دهد که سه روز کمتر از میانگین سال‌های 2010-2019 است و انتظار می رود تا پایان سال بیشتر کاهش یابد.”

طبق گزارش جدید سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA)، سفرهای هوایی در سراسر جهان، به‌ویژه در چین به شدت درحال رونق است. IATA از افزایش 130.4 درصدی درآمد صنعت هواپیمایی در آسیا و اقیانوسیه در ماه می خبر داد که با اختلاف بالاترین رکورد در سفرهای هوایی در سطح جهان بود.

ترافیک در این منطقه 156.7 درصد افزایش یافت. این ارقام برای چین مشابه بود، درحالی‌که هر بازار بزرگ دیگر منطقه‌ای و ملی شاهد رشد بسیار کمتری در سفرهای هوایی بود. باید گفت که همه مناطق شاهد افزایش سالانه دو رقمی در سفرهای هوایی بودند که به معنی رشد قابل توجه تقاضای سوخت جت نیز بود.

عربستان به تازگی از تمدید کاهش تولید داوطلبانه 1 میلیون بشکه‌ای برای یک ماه دیگر و شاید هم بیشتر خبر داد. پس از آن، روسیه نیز اعلام کرد که از ماه اوت صادرات خود را به میزان نیم میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد. پس از انتشار این خبر، قیمت‌ها به هیچ وجه افزایش نیافت زیرا برخی از مفسران معتقدند کاهش تولید در واقع خبر نزولی برای بازار نفت است.

کلاید راسل ستون نویس رویترز در مقاله ای نوشت این کاهش‌ تولیدها نشان می‌دهد که تقاضا کمتر از انتظارات است. با این‌حال، اوپک یا چهره شجاعی از خود نشان می‌دهد، یا اعضای آن به فعالیت های اقتصادی و صنعتی چین چشم دوختند. در کنفرانس این هفته اوپک در وین، منابع ناشناس نزدیک به این گروه به رویترز گفتند که چشم‌انداز اوپک برای تقاضای نفت کاملا مثبت است.

اوپک اواخر این ماه اولین چشم انداز خود برای سال 2024 را منتشر می‌کند و به گفته افرادی که با رویترز مصاحبه کرده اند، دیدگاهی صعودی در مورد تقاضا خواهد داشت. این نرخ کمتر از نرخ رشد تقاضای امسال خواهد بود، اما با خروج جهان از قرنطینه دو ساله کووید 19، این نرخ بسیار قوی بوده است.

در واقع، حتی آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش بازار نفت ژوئن خود گفت “تقاضای جهانی نفت همچنان از شرایط چالش برانگیز اقتصاد کلان سرپیچی می‌کند و قرار است در سال 2023 به میزان 2.4 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که بیشتر از رشد 2.3 میلیون بشکه‌ای سال گذشته و انتظارات قبلی است”.

با این حال، تنها یک راه وجود دارد که قیمت‌ها ممکن است پایین بماند. در واقع، اگر بخش بزرگی از جهان با وجود تمام تلاش‌هایی که بانک‌های مرکزی انجام داده‌ و هنوز هم انجام می‌دهند، به سمت رکود برود، پس سقوط قیمت نفت حتمی است. این تلاش‌های بانک مرکزی برای انقباض پولی است که می‌تواند درمان بدتر از بیماری بوده و باعث رکود شود.

کاهش ذخایر نفتی یکی از مصادیق آن است. یکی دیگر از این موارد، کاهش هزینه‌های مصرف کننده به‌دلیل افزایش قیمت‌ها در پی افزایش هزینه‌های استقراض برای شرکت‌های تولید کننده است. ترس از رکود اقتصادی حداقل تا پایان سال باقی خواهد ماند و قیمت نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در عین حال، دیر یا زود نشانه‌های انقباض فیزیکی عرضه نفت به گوش معامله‌گران می‌رسد و آن‌ها نیز واکنش‌های متناسبی را از خود نشان داده و باعث افزایش قیمت می‌شوند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *