قیمت گاز طبیعی در آمریکا به پایین‌ترین حد در 3 هفته گذشته رسید

,
قیمت گاز طبیعی در آمریکا به پایین‌ترین حد در 3 هفته گذشته رسید

پیش‌بینی‌ها از هوای نسبتا گرم در شمال شرق ایالات متحده، افزایش تولید و کاهش مقدار سوخت در تاسیسات صادرات گاز طبیعی مایع این کشور، در حالی‌ که تعمیر و نگهداری در برخی تاسیسات ادامه دارد، باعث شد روز جمعه معاملات آتی گاز طبیعی ایالات متحده به پایین‌ترین حد در 3 هفته اخیر برسد. این کاهش قیمت علیرغم پیش‌بینی‌های هواشناسی رخ داده است که ممکن است تا پایان جولای گرم‌تر از حد معمول باقی بماند، به‌ویژه در تگزاس.

به گزارش شورای برق تگزاس (ERCOT)، اپراتور شبکه برق این ایالت، تقاضای برق در این ایالت برای دومین روز متوالی در روز پنج‌شنبه به بالاترین حد خود رسید و انتظار می‌رود که در روز جمعه و همچنین در 18 و 19 جولای با استفاده مداوم مشترکین از کولر گازی برای مقابله با موج گرمای طولانی، به بالاترین حد خود برسد.

گرمای شدید مصرف سوخت ژنراتورهای گاز را برای تولید برق افزایش می‌دهد، به‌ ویژه در تگزاس که بیشتر برق خود را از نیروگاه های گاز سوز تامین می‌کند. طبق داده‌های انرژی فدرال، در سال 2022 حدود 49 درصد از برق این ایالت از نیروگاه‌های گازسوز تامین می‌شد که بیشتر آن از باد (22 درصد)، زغال سنگ (16 درصد)، هسته‌ای (8 درصد) و خورشیدی (4 درصد) تامین می‌شد.

قراردادهای آتی گاز برای تحویل در ماه اوت در بورس کالای نیویورک با 0.6 سنت یا 0.2 درصد کاهش به 2.539 دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا (mmBtu) رسید که کمترین رقم از 20 ژوئن برای دومین روز متوالی است.

عرضه و تقاضا

رفینیتیو میانگین تولید گاز در 48 ایالت پایین‌تر ایالات متحده در ماه جولای را تاکنون 101.9 میلیارد فوت مکعب در روز دانست که در مقایسه با 101.1 میلیارد فوت مکعب ژوئن رشد داشته است. همچنین رکورد ماهانه 102.0 میلیارد فوتی ماه می را شکسته است.

هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که هوا در 48 ایالت پایین‌تر از حد معمول تا حداقل 29 ژوئیه باقی خواهد ماند. با آمدن هوای گرمتر، رفینیتیو پیش‌بینی کرد تقاضای گاز ایالات متحده از جمله صادرات از 101.2 میلیارد مکعب در روز در این هفته به 106.6 میلیارد مکعب در روز در هفته آینده و 107.4 میلیارد مکعب در روز در دو هفته افزایش خواهد یافت.

پیش‌بینی‌ها برای هفته سوم جولای و هفته آینده بالاتر از چشم انداز رفینیتیو در روز پنجشنبه بود. جریان گاز به 7 کارخانه بزرگ صادرات LNG ایالات متحده از 11.6 میلیارد مکعب در روز در ماه جولای تاکنون به‌طور متوسط به 12.7 میلیارد مکعب در روز در ماه جولای افزایش یافت اما به دلیل تعمیر و نگهداری مداوم در چندین تأسیسات، از جمله ترمینال سابین پاس (گذرگاه سابین) در چینیر انرژی در لوئیزیانا و کورپوس کریستی در تگزاس، این میزان هنوز بسیار کمتر از رکورد ماهانه 14.0 میلیارد مکعب در روز در آوریل است.

ایالات متحده به لطف اینکه قیمت‌های جهانی بسیار بالا همچنان تقاضا برای صادرات ایالات متحده را به دلیل اختلال عرضه و تحریم‌های مرتبط با جنگ روسیه در اوکراین تامین می‌کند، با پشت سر گذاشتن استرالیا و قطر، در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین تامین کننده ال ان جی جهان در سال 2023 است.

با این حال، این قیمت‌ها پس از ثبت رکورد در سال 2022، به دلیل دمای معتدل زمستان و ذخایر بالاتر از حد متوسط در نیمکره شمالی، تاکنون حدود 62 درصد کاهش داشته است. در سال 2022، تقریباً 69 درصد یا 7.2 میلیارد مکعب در روز از صادرات LNG ایالات متحده به اروپا بوده است زیرا شرکت‌های حمل‌ و‌ نقل محموله‌های خود را به طمع دریافت قیمت‌های بالاتر از آسیا منحرف کردند. در سال 2021، زمانی‌ که قیمت‌ها در آسیا بالاتر بود، تنها 35 درصد یا حدود 3.3 میلیارد مکعب در روز از صادرات LNG امریکا به اروپا رفت.

با بازگشت بهای بالاتر گاز در آسیا در سال جاری، تحلیلگران انتظار دارند صادرات LNG امریکا به آسیا افزایش یابد. اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. تنها 19 درصد یا 2.1 میلیارد مکعب در روز از صادرات LNG امریکا در نیمه اول سال 2023 به آسیا رفت، در حالی‌ که 70 درصد یا 8.0 میلیارد مکعب به اروپا صادر شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.hellenicshippingnews.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *