بازنگری موسسات مالی جهان درباره قیمت نفت

بازنگری موسسات مالی جهان درباره قیمت نفت

بهای نفت; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

براساس ارزیابی های گلدمن ساکس از بازارهای نفت، انتظار می رود بهای نفت برنت در سال جاری به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد، اما این بانک در یادداشت جدیدی اعلام کرد که میانگین قیمت برنت خود را تا ۹۲ دلار کاهش داده است اما بهای دسامبر سال جاری، در مقایسه با پیش بینی ۱۰۰ دلاری نفت در اواسط سال ۲۰۲۳، به ۹۸ دلار در ازای هر بشکه خواهد رسید.

با وجود کاهش پیش‌ بینی‌ های از تغییرات قیمت نفت، گلدمن ساکس همچنان یکی از صعودی‌ ترین بانک‌ های وال استریت در زمینه نفت خام و کامودیتی است. این بانک امریکایی معتقد است که بازارها در حال ایجاد یک ابر چرخه (سوپرسیکل) جدید هستند. براساس گزارشات گلدمن به نقل از بلومبرگ، با این حال عرضه فراتر از حد انتظار از روسیه و ایالات متحده می تواند منجر به روزانه ۱۵۰۰۰۰ بشکه نفت مازاد در سال ۲۰۲۳ شود.

این بانک همچنین به نقل از رویترز گفت کاهش تقاضا از سوی اروپا، ایالات متحده و آسیا به استثنای چین که زمستان گرمی را تجربه کرد و نتوانست گاز را جایگزین نفت کند، در بهبود بازار چین نقش پررنگی داشت.

انتظار می رود تقاضای نفت چین در سال جاری، پس از لغو محدودیت‌ های کووید، ۱.۱ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد. گلدمن ساکس قیمت نفت خام برنت در سال آینده به طور متوسط ​​۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه ارزیابی کرده است که از پیش بینی قبلی ۱۰۵ دلار کمتر است. استراتژیست های گلدمن در توضیح این کاهش قیمت در یادداشتی این سیر نزولی را نشان از کاهش نسبی تراز ۲۰۲۳ دانستند.

این بانک در ژانویه اعلام کرد رشد شدید تقاضای جهانی نفت بهای نفت را تا بیش از ۱۰۰ دلار در سال جاری بالا خواهد برد و نفت برنت نیز تا سه ماهه چهارم با نرخ ۱۰۵ دلار معامله شود. در اواسط دسامبر، پیش‌ بینی شد که کمبود عرضه و سرمایه ‌گذاری ناکافی سال پرخطری برای کامودیتی در سال ۲۰۲۳ را به همراه خواهد داشت.

استراتژیست‌ های بانک گفتند که کامودیتی بهترین عملکرد را در کلاس دارایی‌ ها در سال ۲۰۲۳ تجربه خواهد کرد. به دلیل کاهش پیش بینی های اقتصادی، سه ماهه اول سال جاری می تواند نسبت به بقیه سال ضعیف تر باشد اما سرمایه گذاری پایین نفت، گاز و فلزات کلیدی زیربنای رویدادی است که گلدمن ساکس آن را ابر چرخه جدید در کامودیتی می نامد.

بانک آمریکایی جی پی مورگان در تازه ترین تحلیل خود از بازار انرژی پیش بینی کرد نمی توان انتظار داشت قیمت نفت برنت در سال 2023 به 100 دلار در هر بشکه برسد، مگر اینکه یک رویداد مهم ژئوپلیتیکی دوباره بازارها را به لرزه درآورد.

جی پی مورگان افزود: اتحاد اوپک پلاس می تواند روزانه 400 هزار بشکه به عرضه امسال اضافه کند و صادرات روسیه تا اواسط سال 2023 بهبود یابد.

این بانک آمریکایی با اشاره به اینکه بالا بودن قیمت ‌ها مانع از خرید مجدد نفت خام آمریکا برای پر کردن ذخایر راهبردی نفت می ‌شود، نوشت: انتظار می ‌رود تولید نفت خام روسیه تا ژوئن بهبود یابد.

طبق ارزیابی های جی پی مورگان، تقاضا در چین 770 هزار بشکه در روز رشد خواهد کرد که این رقم کمتر از پیش بینی اوپک و آژانس بین المللی انرژی است.

گلدمن ساکس نیز که یکی از صعودی ‌ترین بانک‌ های وال استریت در زمینه نفت خام و کامودیتی است، انتظار دارد نفت برنت امسال به 100 دلار در هر بشکه برسد اما هفته گذشته پیش بینی خود از میانگین قیمت برنت را از 98 دلار به 92 دلار در هر بشکه کاهش داد.

این بانک برای سال آینده قیمت نفت خام برنت را به طور متوسط ​​100 دلار در هر بشکه پیش بینی می کند که کمتر از پیش بینی قبلی خود یعنی متوسط 105 دلار در هر بشکه برنت است.

گلدمن ساکس همچنین معتقد است که یک ابر چرخه جدید در حال ایجاد است و انتظار دارد تقاضای نفت چین در سال جاری پس از بازگشایی بازار و رفع محدودیت ‌های کووید، ۱.۱ میلیون بشکه در روز رشد کند.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *