قیمت نفت صادراتی روسیه به چین به رکورد 7 ماهه رسید

,
قیمت نفت صادراتی روسیه به چین

قیمت نفت خام ESPO Blend روسیه که به چین ارسال می‌شود، به بالاترین سطح در هفت ماه گذشته رسید زیرا خریداران پس از افزایش تقاضای نفت روسیه و همچنین تعهد مسکو به کاهش صادرات برای تامین محموله های مورد نیاز خود عجله دارند.

نفت سبک شیرین روسیه بارگیری شده در بندر کوزمینو برای تحویل در ماه اوت به چین، با تخفیف 4 دلاری در هر بشکه در مقابل قراردادهای آتی ICE برنت با ترم تحویل DES (تحویل کالا در عرشه کشتی) معامله شد که به گفته معامله گران، منعکس کننده جهش قابل توجهی از تخفیف 6 دلاری ماه جولای است. این کمترین تخفیف از اوایل دسامبر است، زمانی که کشورهای گروه 7 با اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه باعث سقوط آزاد قیمت‌ها شدند زیرا پالایشگاه‌ها و معامله‌گران از ترس نقض تحریم‌ها از خرید نفت روسیه خودداری کردند.

مسکو که در هماهنگی با عربستان سعودی به‌دنبال افزایش قیمت جهانی نفت است، روز دوشنبه متعهد شد تولید و صادرات نفت خود را 500 هزار بشکه در روز در ماه اوت کاهش دهد. حتی قبل از این تعهد، انتظار می‌رفت که صادرات نفت روسیه با افزایش فعالیت پالایشگاه‌ها پس از اتمام تعمیر و نگهداری، در جولای کاهش یابد.

پالایشگاه‌های خصوصی بزرگ چین مانند هنگلی و جیانگ سو ایسترن شاندونگ به دلیل ارزان بودن نسبی نفت روسیه در مقایسه با نفت غیرتحریمی، خریداران فعالی بودند و انتظار می‌رود که پس از انتشار سهمیه وارداتی جدید پکن، همچنان به همین روال باقی بمانند.

به گفته یکی از تاجران، افزایش قیمت در حالی رخ می‌دهد که پالایشگاه‌های خصوصی سهمیه‌های جدید واردات نفت خام را دریافت کنند. اما در حال حاضر خرید را کنار گذاشتند و نفت روسیه نیز نسبتاً ارزان است”. تاجر دیگری با اشاره به کاهش تولید روسیه گفت “خریداران چینی بیشتری در بازار فعالیت می‌کنند”. با این حال، سه تاجر دیگر معتقدند پیشنهادهای قوی از سوی پالایشگاه‌های هندی به افزایش قیمت‌ها برای چین کمک می‌کند.

به گفته تاجران، با توجه به کاهش عرضه و تقاضای شدید از سوی هند، چینی‌ها علاقه چندانی به نفت اورال از بنادر اروپایی روسیه ندارند. اما معامله‌گران انتظار دارند افزایش قیمت ESPO به زودی کاهش یابد چون که انتظار می‌رود حتی رشد بهتری از سایر نفت‌های تحریم شده مانند نفت خام ایران، داشته باشد. لایت ایرانی که نفت خام ترش متوسط است، در ماه‌های اخیر درمقایسه با ICE برنت چین با تخفیف حدود 12 دلار در هر بشکه معامله شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *