ادامه روند صعودی قیمت جهانی نفت برای چهارمین هفته متوالی

,
ادامه روند صعودی قیمت جهانی نفت برای چهارمین هفته متوالی

روند صعودی قیمت جهانی نفت

قیمت جهانی نفت در پایان معاملات روز جمعه در حالی با افزایش روبرو شد که آژانس بین المللی انرژی رکورد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۳ را پیش بینی کرد و این عامل موجب شد تا قیمتها برای چهارمین هفته متوالی افزایش یابد.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت امسال تحت تاثیر رونق مصرف چین روزانه با رشد ۲ میلیون بشکه ای روبرو خواهد شد و به بیش از ۱۰۱.۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این آژانس هشدار داده است که تصمیم غیر منتظره اوپک پلاس برای کاهش تولید ۱.۱۶ میلیون بشکه در روز از ماه مه به ضرر مصرف کنندگان و رونق اقتصادی جهان خواهد بود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۲۲ سنت افزایش به ۸۶.۳۱ دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۳۶ سنت افزایش ۸۲.۵۲ دلار معامله شد.

قیمت هر دو نفت برای چهارمین هفته متوالی افزایش یافت به طوری که نفت برنت رشد ۱.۵ درصدی و نفت سبک آمریکا نیز افزایش ۲.۴ درصدی را ثبت کردند. این طولانی ترین روند صعودی قیمت نفت از ژوئن ۲۰۲۲ میلادی است.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد رشد تقاضای سوخت جت بیش از ۵۷ درصد افزایش مصرف نفت در سال جاری را تشکیل می دهد. این آژانس برآورد کرده است که تولید جهانی نفت تا پایان امسال با افت ۴۰۰ هزار بشکه در روز روبرو خواهد شد که این افت نتیجه افزایش یک میلیون بشکه ای افزایش تولید کشورهای غیر اوپک پلاس از یک سو و کاهش ۱.۴ میلیون بشکه ای تولید کشورهای اوپک پلاس خواهد بود.

عامل دیگری که موجب تقویت قیمت نفت شده، کاهش تعداد دکل های حفاری فعال نفت و گاز آمریکا طی هفته گذشته است. آمارهای بیکر هیوز نشان می دهد تعداد دکل های حفاری فعال نفت و گاز آمریکا در هفته هفته با دو مورد کاهش به ۵۸۸ رسیده که پایین ترین رقم از ژوئن ۲۰۲۲ است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *