انواع روغن سه گانه

انواع روغن سه گانه چیست

انواع روغن سه گانه چیست؟ 3 نوع روغن چیست؟

به گزارش بازار نفت گاز پتروشمی، تعویض روغن مسلماً مهم ترین (و متداول ترین) خدمات تعمیر و نگهداری است که هر راننده در طول زندگی خود به آن نیاز دارد. این گریس وظیفه دارد موتور شما را به اندازه کافی روغن کاری کند و مازاد آن را جذب کند تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری شود. اگرچه همه روغن موتورها یک هدف را انجام می دهند، انواع مختلفی دارند. سه نوع روغن مصنوعی، نیمه مصنوعی یا روغن معمولی هستند. در مرکز خودروی تام، مکانیک‌های ما می‌توانند با شما مشورت کنند و توصیه کنند که کدام نوع برای وسیله نقلیه شما مناسب‌تر است.

3 نوع روغن موتور

سه نوع روغن موتور

سه نوع روغن موتور

مصنوعی

روغن مصنوعی از نظر شیمیایی در آزمایشگاه مهندسی شده است تا سازگارتر و با کارایی بالا باشد. در کاهش اصطکاک و تحمل دمای متورم بسیار موثر است. ترکیبات شیمیایی آن با بهبود بهره وری سوخت و افزایش اسب بخار به وسیله نقلیه شما کمک می کند. روغن مصنوعی اغلب برای خودروهایی توصیه می شود که عملکرد در سطح بالایی دارند. مطلوب ترین مزیت روغن مصنوعی خواص طولانی تر آن است. می تواند بین 10000 تا 20000 مایل قبل از تغییر دیگری دوام بیاورد.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، قیمت روغن مصنوعی بیشتر از روغن معمولی است. در پایان، می توانید با تعویض کمتر روغن در هزینه خود صرفه جویی کنید.

نیمه ترکیبی

روغن نیمه سنتتیک ترکیبی از روغن پایه مصنوعی و معمولی است. بسیاری از ویژگی های روغن مصنوعی کامل را دارد اما با قیمت کمتر. با افزودنی ها، می تواند به مقاومت در برابر اکسیداسیون و بهبود عملکرد در دماهای بالا کمک کند. رانندگان می توانند انتظار داشته باشند که بین تغییرات نیمه مصنوعی حدود 7500 مایل بدود. این نوع روغن همچنین چندین بار هنگام انتقال وسیله نقلیه از معمولی به کاملا مصنوعی استفاده می شود.

مرسوم

این نوع روغن سنتی ترین است و کیفیت های مختلفی دارد. روغن معمولی ارزان تر است و برای خودروهای مدل قدیمی با طراحی موتورهای پیچیده تر توصیه می شود. می توانید انتظار داشته باشید که فاصله تغییر بین 3000 تا 5000 مایل باشد.

3 نوع روغن موتور

3 نوع روغن موتور

کارهای اساسی روغن ها

عملکردهای اساسی روغن در یک موتور شامل کاهش اصطکاک، خنک کننده، آب بندی، تمیز کردن و محافظت از قطعات متحرک است. اما اغلب این امر بدیهی تلقی می شود. در این مقاله به اصول روانکاری و انواع و ویژگی های روغن می پردازیم.

روان کننده ها یک مانع سیال بین قطعات متحرک برای جلوگیری از اصطکاک و سایش ایجاد می کنند. در مورد خنک کننده، روغن تا 40 درصد از خنک کننده موتور هوا خنک هواپیما را تامین می کند. روغن بین رینگ های پیستون و دیواره سیلندر مهر و موم ایجاد می کند. این به کاهش سایش، ایجاد فشرده‌سازی بهتر و دور نگه داشتن آلاینده‌ها و در عین حال بهبود بهره‌وری سوخت کمک می‌کند.

اگر روغن کار خود را انجام می دهد، باید کثیف باشد. روغنی که با یک پراکنده موثر تصفیه شده است، کثیفی، مواد فلزی و کربن نسوخته را معلق می کند. با نظارت بر وضعیت روغن از طریق تجزیه و تحلیل روغن، می توانید روندهای عملیاتی را برای استفاده از آن به عنوان یک ابزار نگهداری پیشگیرانه تعیین کنید. توصیه‌های سازنده موتور را بررسی کنید، اما قانون کلی فاصله زمانی تعویض روغن برای یک موتور فیلتر شده 50 ساعت و اگر موتور غربال‌شده باشد 25 ساعت است. همراه با فاصله ساعتی، روغن باید به صورت فصلی یا فصلی تعویض شود. این فرآیند به از بین بردن رطوبت موتور و روغن برای جلوگیری از خوردگی کمک می کند.

استاندارد انواع روغن ها

انواع روغن ها از مشخصات توسعه یافته توسط ارتش در دهه 1940 و بعدها توسط انجمن مهندسین خودرو (SAE) استاندارد شده است. این سیستم روغن های موتور را بر اساس درجه های ویسکوزیته طبقه بندی می کند. روغن ها بر اساس ویسکوزیته اندازه گیری شده در دماهای بالا برای روغن های تک گرید و در دماهای پایین و بالا برای روغن های چند درجه طبقه بندی می شوند. چند درجه دارای شاخص ویسکوزیته بالا (VI) هستند و ممکن است در بیش از یک طبقه بندی درجه SAE قرار گیرند.

موتورهای هوانوردی از درجه ویسکوزیته متفاوتی نسبت به خودرو و SAE استفاده می کنند. آنها از وزن 65 یا SAE 30، 80 وزن یا SAE 40، 100 وزن یا SAE 50، و 120 وزن یا SAE 60 استفاده می کنند. هواپیماهای چند درجه ای که بعداً توسعه یافتند، سیستم طبقه بندی خودرو SAE را پذیرفتند و در 15W-50، 20W-50 یافت می شوند. ، و محدوده 25W-60.

استانداردهای SAE برای روغن های روانکاری شامل J1966 و J1899 می باشد. استاندارد SAE J1966 الزامات روغن های روان کننده معدنی غیر پراکنده (درجه مستقیم) مورد استفاده در موتورهای هواپیمای پیستونی چرخه چهار زمانه را تعیین می کند. این الزامات مشابه با مشخصات نظامی سابق MIL-L-6082 را پوشش می دهد. J1899 الزامات روغن‌های روان‌کننده حاوی افزودنی‌های پخش‌کننده بدون خاکستر، مشابه MIL-L-22851 را تعیین می‌کند.

منبع: توامس آتو سنتر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *