امارات تولید نفت خود را کاهش نمی دهد

,
امارات تولید نفت خود را کاهش نمی دهد

امارات متحده عربی اعلام کرد که به کاهش داوطلبانه تولید نفت عربستان سعودی نمی‌پیوندد زیرا معتقد است کاهش تولید سعودی‌ها برای متعادل کردن بازارها کافی است. با توجه به اینکه امارات متحده عربی پیش از این گفته بود که برای تولید بیش از سهمیه فعلی باید اجازه اوپک را داشته باشد، این موضع جدید کمی تعجب آور است. امارات قصد دارد ظرفیت تولید نفت خود را تا سال 2027 به پنج میلیون بشکه در روز برساند که بسیار بالاتر از سهمیه 3 میلیون بشکه‌ای اوپک است.

یک هفته پیش، عربستان سعودی برای دومین ماه متوالی، کاهش تولید نفت خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز تا یک ماه دیگر تمدید کرد؛ این بار تا اوت. با این تصمیم، تولید نفت این کشور به 9 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که پایین ترین سطح در چند سال اخیر است.

عربستان به‌تنهایی حجم فروش خود را قربانی کاهش قیمت‌های نفت کرده است اما به لطف افزایش عرضه تولیدکنندگان غیراوپک از جمله ایالات متحده، تاکنون سود کمی به جیب زده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داده است که تولید نفت خام این کشور در مسیر ثبت رکورد در سال جاری قرار دارد و تا آوریل سالانه ۹ درصد افزایش داشته است. EIA پیش‌بینی کرده است که تولید کل نفت ایالات متحده در سال جاری به 12.61 میلیون بشکه در روز برسد که بالاتر از رکورد قبلی 12.32 میلیون بشکه‌ای 2019 است و در مقایسه با سال گذشته نیز به راحتی از 11.89 میلیون بشکه در روز عبور می‌کند.

اگرچه اوپک و متحدانش از 2022 کاهش تولید 6 درصدی را اعلام کردند اما طبق ارزیابی‌های ریستاد انرژی، تولید کشورهای خارج از اوپک حدود دو سوم این کاهش‌ها را جبران کرده و تلاش اوپک برای دستکاری قیمت‌ها را سرکوب می‌کند.

فناوری‌های جدیدتر سودآوری شرکت‌های نفتی ایالات متحده را حتی با پایین بودن قیمت‌های نفت خام، افزایش داده است، به طوری‌که جی پی مورگان کاهش هزینه حفاری در صنعت شیل ایالات متحده از سال 2014 را تا 36 درصد دانسته است.

برخی فعالان بازار اکنون شرط می‌بندند که تولیدکنندگان شیل می‌توانند با استفاده از فناوری‌های جدید فرکینگ (شکست هیدرولیکی: به حفاری در اعماق زمین برای استخراج گاز و نفت شیل از سنگ‌های متخلخل زیرزمینی ازطریق انفجار آنها با مخلوطی از آب، شن و مواد شیمیایی با فشار بالا گفته می‌شود)، تولید نفت خام چاه‌های موجود خود را دو برابر کنند.

دارن وودز، مدیر اجرایی اکسون، پنج‌شنبه در کنفرانس استراتژیک برنشتاین گفت “نفت زیادی در زمین باقی‌مانده که استخراج نشده است. “فرکینگ” مدت بسیار طولانی وجود داشته اما به خوبی درک نشده است”. وودز همچنین گفت که اکسون در حال حاضر روی دو حوزه خاص برای بهبود فرکینگ کار می‌کند. اول از همه، این شرکت در تلاش است تا با دقت بیشتری سنگ‌های آغشته به نفت بیشتری از چاه‌ها تخلیه کند. همچنین به دنبال راه‌هایی برای باز نگه‌داشتن فرک‌ها برای مدت طولانی‌تر است تا جریان نفت را افزایش دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *