نوسان در بازار نفت

به گزارش بازار نفت و گاز، بازار نفت در روز سه‌‌‌ شنبه در پی افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا و همچنین کاهش رشد اقتصادی و تقاضای چین به عنوان بزرگ‌ترین وارد کننده نفت دنیا، نوسان شدیدی تجربه کرد. درحالی قیمت هر بشکه نفت برنت به ۸۰ دلار رسید که این شاخص نفتی در هفته گذشته بازار ۵/ ۷۷ دلار هم فروخته شد و در همین هفته ۸۲ دلار هم معامله شد.

بررسی اشل هفتگی بازار، نوسان چندباره این شاخص بین‌المللی اروپایی بین ۸۲ و ۷۷ دلار را نشان می‌دهد. هر بشکه نفت خام آمریکا هم با اختلاف قیمت سنتی ۵ دلار با برنت، ۰۵/ ۷۵ دلار قیمت خورد در حالی که به موازات نمودار بهای برنت، این شاخص بین‌المللی آمریکایی بین کف ۷۲ دلار و سقف ۷۶ دلار نوسان داشته است. با توجه به اینکه در ابتدای بازگشایی بازار روند قیمت‌ها نزولی بود و بعد صعودی شد، میزان رشد مجموع این دو شاخص در روز گذشته به یک‌ درصد رسید.

دو مقام رسمی فدرال رزرو خبر دادند که انتظار افزایش نرخ بهره از بازه ۲۵/ ۴ تا ۵/ ۴‌ درصد به ۵ تا ۲۵/ ۵ درصد را دارند. سیاستگذاران فدرال اعلام کردند که منتظر داده‌‌‌های مربوط به تورم هستند تا دید بهتری نسبت به تعریف میزان افزایش رشد نرخ بهره پیدا کنند. به گفته آنها امکان دارد به جای اقدام به جهش‌‌‌های بلند مثل سال ۲۰۲۲، تنها ۲۵/ ۰ واحد درصد افزایش اعمال شود.

به گزارش رویترز چین مجوز واردات دومین محموله نفت وارداتی در ۲۰۲۳ را صادر کرد؛ این اطلاعات نشان می‌دهد میزان مجوز واردات نفت خام ۲۰ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال گذشته است که چین درگیر سیاست کووید صفر بود. اما برخی از تحلیلگران هشدار می‌دهند که ممکن است به دلیل کاهش رشد اقتصادی دنیا، تقاضای چین نقش اندکی در افزایش بهای نفت در بازار ایفا کند.

تحلیلگر Haitong Futures معتقد است «‌نشاط اجتماعی در چین پس از سیاست‌‌‌های سخت‌‌‌گیرانه قرنطینه دولتی در حال بازیابی است و شرایط تقاضای چین بیش از اینکه بهبود یابد در حال بدتر شدن است. هرچند بازگشایی اقتصادی همچنان اولویت اول دولت چین است اما قیمت نفت همچنان پایین است.» رویترز خبر داده که ذخایر استراتژیک آمریکا ۴/ ۲ میلیون بشکه کاهش یافته است.

منبع: دنیای اقتصاد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *