افزایش قیمت نفت وست تگزاس، صادرات آمریکا به اروپا و آسیا را محدود می کند

,
قیمت نفت وست تگزاس

قیمت نفت وست تگزاس

به گفته تاجران بین المللی، افزایش اخیر قیمت‌های نفت خام وست تگزاس اینترمدیت که باعث رشد قیمت‌های آتی نفت برنت شد، مسیرهای آربیتراژ نفت خام آمریکا به اروپا و آسیا را بسته و مانع از حرکت نفت از حوزه اقیانوس اطلس به سمت شرق شده است.

افزایش قیمت‌ نفت وست تگزاس که ناشی از کاهش عرضه اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی و کاهش تولید نفت شیل آمریکا است، با حفظ نفت آمریکا در این کشور و رشد تقاضا و قیمت‌ها برای سایر نفت‌های وارداتی اروپا و آسیا، جریان‌های تجارت جهانی را تغییر می‌دهد.

داده های LSEG نشان داد که پرمیوم نفت برنت نیز امتیاز خود را نسبت به شاخص خاورمیانه دوبی افزایش داد و در روز سه شنبه به بالاترین سطح 6 ماهه 2.74 دلار در هر بشکه رسید. این منابع گفتند که این رقم در روز گذشته بیش از دو برابر بسته شدن معاملات آسیا بود و معامله گران را بر آن داشت تا موقعیت های فروش را پوشش دهند.

یک تاجر مستقر در سنگاپور گفت: آربیتراژ اروپا و آسیا از ایالات متحده اکنون بسته شده است. فکر می‌کنم این مساله به اقدامات اوپک پلاس برمی‌گردد، آنها با ارسال نکردن نفت به آنجا، آمریکا را تخلیه کردند. به گفته تاجران، افزایش اسپرد قیمت برنت-دبی باعث می شود نفت خام تولید شده در حوزه اقیانوس اطلس برای پالایشگاه های آسیایی که اکنون به خاورمیانه روی می آورند، گران تر شود. انتظارات تقاضای قوی تر، قیمت نفت خام خاورمیانه مانند عمان و موربان را به بالاترین حد در چند ماه اخیر رسانده است.

اختلاف قیمت نفت خام آمریکا به برنت در روز سه‌شنبه به کمترین میزان خود از ماه اوت یعنی به 3.49 دلار در هر بشکه رسید. فاصله کمتر بین این دو معیار، خریداران خارجی نفت خام آمریکا را منصرف می کند.

قیمت های نقدی برای گریدهای نفت خام ایالات متحده نیز ضعیف شده است. Mars Sour روز سه شنبه با 1.70 دلار تخفیف نسبت به معاملات آتی نفت خام آمریکا معامله شد که بزرگترین تخفیف آن از ماه مارس تاکنون است.

عربستان سعودی و روسیه در این ماه به عنوان بخشی از اقدامات اوپک پلاس برای کاهش عرضه، مجموع 1.3 میلیون بشکه در روز کاهش تولید خود را تا پایان سال تمدید کردند. آژانس بین المللی انرژی نسبت به کمبود قابل توجه عرضه در بازار در سه ماهه چهارم هشدار داده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *