نفت روسیه به چه قیمتی فروخته می شود؟

نفت روسیه به چه قیمتی فروخته می شود؟

تجارت در سایه: نفت روسیه به چه قیمتی فروخته می شود؟

تازه ترین بررسی های آماری آرگوس نشان می دهد قیمت نفت خام پرچمدار روسیه، اورال، همچنان به‌طور متوسط کمتر از سقف قیمت 60 دلاری تعیین شده توسط گروه 7 (G7) است، اما اختلاف قیمت زیاد بین قیمت‌های صادراتی و وارداتی نشان می‌دهد که تجارت واقعی نفت خام روسیه مبهم تر از آن چیزی است که به‌نظر می‌رسد.

سقف قیمت نفت روسیه که توسط اتحادیه اروپا، گروه 7 و استرالیا اعمال شد در 5 دسامبر اجرایی شد. براساس آن، خریدارانی که 60 دلار یا کمتر به ازای هر بشکه نفت خام روسیه بپردازند، به تمام خدمات بیمه‌ای و تامین مالی اتحادیه اروپا و G7 همراه با حمل نفت خام روسیه به کشورهای غیر اتحادیه اروپا دسترسی کامل خواهند داشت.
قیمت اورال در سال گذشته نسبت به برنت، زمانی که اولین بار سقف قیمت مطرح شد، به شدت کاهش یافت. تخفیف اورال نسبت به برنت از اواخر سال گذشته 20 دلار در هر بشکه یا بیشتر بود.

بلومبرگ به نقل از داده‌های آرگوس، قیمت رسمی اورال را کمتر از سقف قیمت 60 دلاری گزارش کرد و گفت تاکنون در بندر پریمورسک روسیه در دریای بالتیک در ماه ژوئن هر بشکه 52 دلار در هر بشکه معامله شده است.

با این‌حال، تجارت اورال آنطور که به نظر می‌رسد شفاف نیست. براساس تحلیل بلومبرگ، بین قیمت صادرات در روسیه و قیمت واردات در هند اختلاف هست؛ به طوری‌که اگر در حجم محموله‌ها ضرب شود، 12 دلار در هر بشکه اختلاف قیمت دارد که نشان می‌دهد در این ماه (ژوئن) نرخ حمل و نقل دلالان کشتی، تاجران و صاحبان کشتی‌ها برای نفت خام روسیه ممکن است در مجموع 900 میلیون دلار باشد.

در اوایل سال جاری، تاجران گفتند که صادرکنندگان روسی برای هر بشکه 15 تا 20 دلار تخفیف می‌دهند و همچنین 15 تا 20 دلار در هر بشکه به شرکت‌های کشتیرانی برای انتقال نفت خام به آسیا می‌پردازند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *