سهم 33 درصدی تولید برق جهان از انرژی خورشیدی و باد تا سال 2030

سهم 33 درصدی تولید برق جهان از انرژی خورشیدی و باد تا سال 2030

براساس تحلیل جدید موسسه راکی مانتین (RMI) سازمان غیرانتفاعی متمرکز بر تولید برق بادی و خورشیدی میزان تولید برق بادی و خورشیدی تا سال 2030 از 12 درصد فعلی فراتر خواهد رفت؛ به‌طوری‌که بیش از یک سوم برق جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

راکی مانتین در پژوهشی که با مشارکت صندوق زمین بزوس انجام شد، اعلام کرده است که “افزایش انرژی‌های بادی و خورشیدی سیستم برق جهانی را در مسیر جاه‌طلبانه صفر خالصِ اعلام شده از سوی آژانس بین المللی انرژی قرار می‌دهد”.

به گفته RMI “باتوجه به پیش‌بینی‌ها، رشد انرژی‌های تجدیدپذیر منجر به تولید 12000 تا 14000 تراوات ساعت خورشیدی و بادی تا سال 2030 خواهد شد که درمقایسه با 2022، رشد 3 تا 4 برابری را به‌دنبال خواهد داشت و همچنین به توسعه طرح های اخیر COP28 (کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در سال 2023) با هدف سه برابر شدن ظرفیت جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر تا 2030 کمک خواهد کرد”.

انتظار می‌رود کاهش هزینه‌ای که این انرژی‌ها در 10 سال گذشته به‌دست آورده‌اند، با کاهش قیمت انرژی خورشیدی و بادی تا سال 2030 دوباره به نصف برسد. تحلیلگران RMI پیش‌بینی می‌کنند بهای انرژی خورشیدی که در حال حاضر بیش از 40 دلار در هر مگاوات ساعت است، تا 2030 به کمتر از 20 دلار در هر مگاوات ساعت برسد”.

ماه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود بحران انرژی در اروپا، قانون کاهش تورم در ایالات متحده و ادامه گسترش تاسیسات انرژی سبز در چین همگی به توسعه ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در سال 2023 کمک کنند.

آژانس در گزارش خود اعلام کرد: انتظار می‌رود توسعه ظرفیت‌های جدید انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح جهانی در سال جاری با رشد 107 گیگاوات سالانه به 440 گیگاوات برسد و بزرگترین افزایش در ظرفیت جدید را ثبت کند که تا کنون دیده شده است. افزایش ظرفیت فتوولتائیک خورشیدی (PV) دو سوم توسعه ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در سال جاری را شامل می‌شود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع : اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *