کاهش موجودی ذخایر نفت جهان: سیگنال قوی برای افزایش بیشتر قیمت نفت

,
ذخایر نفت جهان

ذخایر نفت جهان

تازه ترین تحقیق و بررسی نشان می دهد ذخایر نفت در برخی مناطق جهان شروع به کاهش کرده است زیرا تقاضا به دلیل کاهش شدید تولید از سوی عربستان سعودی، از عرضه پیشی گرفته و این مساله موجب تقویت قیمت جهانی نفت شده و پیش بینی می شود این روند صعودی قیمت طی ماه های آینده نیز ادامه یابد.

تحلیلگران جی پی مورگان در ماه جاری گفتند که ذخایر نفت که شامل نفت خام و فرآورده های سوختی می شود اکنون نقش بیشتری در تعیین قیمت نفت نسبت به دلار آمریکا ایفا می کند زیرا تحریم های غرب بر روسیه تجارت نفت با ارزهای دیگر را تسریع کرده است.

کریستوفر هاینز، تحلیلگر انرژی اسپکتز گفت: انتظار داریم که میزان ذخایر جهانی نفت در ماه جولای به شدت کاهش یابد. ما در اوج محدودیت عرضه هستیم. کاهش تولید عربستان اساساً جدول زمانی را تسریع می‌کند. هم آژانس بین‌المللی انرژی و هم سازمان کشورهای صادرکننده نفت انتظار دارند تقاضای نفت در سال جاری از عرضه پیشی بگیرد که منجر به کاهش کل ذخایر نفت به میزان 400000 تا 500000 بشکه در روز می‌شود که بیشتر مربوط به نیمه دوم سال جاری میلادی است.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، اگرچه ذخایر جهانی نفت در ماه می به بالاترین میزان خود از سپتامبر 2021 رسیده است، اما تحلیلگران می گویند که نشانه هایی از افت فعالیت های اقتصادی به ویژه در ایالات متحده ظاهر شده است.

تغییرات ذخایر نفت خام جهان

تغییرات ذخایر نفت خام جهان

کاهش موجودی ذخایر تاکنون از نظر جغرافیایی نابرابر بوده است، زیرا کاهش موجودی در ایالات متحده و اروپا با افزایش در چین و ژاپن جبران شده است. این کاهش ها نیز بیشتر به سمت سوخت منحرف شده است تا نفت خام، اگرچه عرضه نفت خام ترش، که معمولاً قیمت آن کمتر از نفت خام شیرین است، به دلیل کاهش های ارائه شده توسط اوپک و متحدانش کاهش یافته است.

تحلیلگران جی پی مورگان می گویند: به نظر می رسد که کاهش داوطلبانه اعلام شده توسط 8 کشور اوپک پلاس در آوریل به اضافه یک میلیون بشکه در روز کاهش یکجانبه عربستان که به تازگی در ماه ژوئیه آغاز شده است، با نایاب شدن بشکه های ترش، تأثیر مطلوبی دارد. این بانک گفت که پالایشگاه‌ها برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده تابستانی بیشتر کار و فعالیت می‌کنند. کاهش ذخایر نفت، همراه با کاهش صادرات نفت روسیه تاحدی علت اصلی افت موجودی ذخایر به شمار می رود.

این بانک پیش‌بینی می‌کند قیمت‌ نفت برنت که این هفته به بالاترین حد خود در سه ماه اخیر یعنی 84 دلار در هر بشکه معامله شد، تا پایان سه ماهه سوم به 86 دلار در هر بشکه افزایش یابد، پیش از آنکه در سه ماهه چهارم با شروع دوباره افزایش ذخایر کاهش یابد. یو بی اس نیز پیش بینی کرده است که قیمت هر بشکه نفت طی ماه های آینده به 85 تا 90 دلار افزایش یابد.

بیشترین کاهش ذخایر نفت خام آمریکا در 2 سال گذشته

بیشترین کاهش ذخایر نفت خام آمریکا در 2 سال گذشته

ذخایر نفت خام در مرکز ذخیره سازی کوشینگ در اوکلاهاما در هفته منتهی به 14 ژوئیه 2.9 میلیون بشکه کاهش یافت که شدیدترین کاهش در بیش از یک سال و نیم گذشته به گفته اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده بود و 2.6 میلیون بشکه دیگر در هفته بعد کاهش یافت.

برای سوخت، داده‌های شرکت اف جی ئی انرژی در مراکز کلیدی در ایالات متحده، شمال اروپا، ژاپن، سنگاپور و فجیره در امارات متحده عربی، نشان می‌دهد که در مجموع سهام تا کنون در این ماه، چه در خشکی و چه در دریا، به شدت کاهش یافته است. ذخایر هفتگی گازوئیل، سوخت جت و نفت کوره در پنج منطقه نیز در حال حاضر کمتر از میانگین پنج ساله خود است.

طبق داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر 217.6 میلیون بشکه‌ای بنزین ایالات متحده در پایین‌ترین سطح خود برای زمان سال از سال 2015 قرار دارد و 5 میلیون بشکه یا 5 درصد کمتر از میانگین فصلی 10 سال قبل است.

افزایش ذخایر نفت خام در آسیا

به گفته شرکت تحلیلی ماهواره‌ای کایروس، افزایش چشمگیر ذخایر نفت خام در چین و ژاپن تاکنون افت در خلیج فارس را جبران کرده است، به این معنی که هنوز نشانه‌ای از کاهش کلی موجودی نفت خام خشکی در جهان وجود ندارد.

در واقع، داده‌های این شرکت نشان می‌دهد که ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 20 ژوئیه به بالاترین حد در دو سال گذشته رسیده است و جهان از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، 200 میلیون بشکه به ذخیره‌سازی اضافه کرده است. این مقدار تقریباً 400000 بشکه در روز در آن دوره زمانی است، یعنی مصرف روزانه نفت پرتغال. چین سهم بزرگی از این افزایش موجودی ذخایر نفتی را به خود اختصاص داده است و از اواسط آوریل 700000 بشکه در روز اضافه کرده است.

بر اساس گزارش کایروس، ذخایر نفت خام در ژاپن از آوریل 25 میلیون بشکه یا 8 درصد افزایش یافته است تا به بالاترین حد خود در نزدیک به دو سال گذشته برسد. موجودی گازوئیل چین نیز طی نوامبر 2022 تا فوریه 2023 به شدت افزایش یافت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *