پالایشگاه‌های هند پرداخت یوان برای واردات نفت روسیه را آغاز کردند

,
پالایشگاه‌های هند پرداخت یوان برای واردات نفت روسیه را آغاز کردند

منابع آگاه گفتند پالایشگاه‌های هندی پرداخت یوان چین را برای واردات نفت روسیه آغاز کرده‌اند زیرا تحریم‌های غرب مسکو و مشتریانش را مجبور به یافتن جایگزینی برای دلار برای تسویه معاملات می‌کند. تحریم‌های غرب به‌ دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، جریانات تجارت جهانی را برای صادرات عمده این کشور تغییر داده و هند نیز به‌ عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت دریایی روسیه، حتی در بحبوحه تحریم‌ها، ظاهر شده است.

دلار آمریکا مدت‌هاست که ارز اصلی نفت جهان، ازجمله برای خرید هند، بوده است اما اکنون یوان نقش مهمی را در سیستم مالی روسیه ایفا می‌کند زیرا مسکو به‌ دلیل تحریم‌های بین‌المللی از شبکه‌های مالی دلار و یورو کنار گذاشته شده است. چین نیز برای اکثر واردات انرژی خود از روسیه به یوان روی آورده است که با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی به بزرگترین تامین کننده نفت خام چین در سه ماهه اول امسال تبدیل شده است.

به گفته یک منبع دولتی هند، اگر بانک‌ها تمایلی به تسویه قراردادها به دلار نداشته باشند، برخی پالایشگاه‌ها به ارزهای دیگری مانند یوان متوسل می‌شوند. برخی منابع آگاه گفتند شرکت ایندین اویل، بزرگترین خریدار نفت خام روسیه در هند، در ماه ژوئن به اولین پالایشگاه دولتی تبدیل شد که برخی از خریدهای روسیه را به یوان پرداخت کرد.

برخی دیگر بر این باورند حداقل دو پالایشگاه از سه پالایشگاه خصوصی هند هزینه برخی از واردات روسیه را به یوان پرداخت می‌کنند. همه منابع به دلیل حساسیت موضوع از ذکر نام خود خودداری کردند.

هیچ یک از پالایشگاه‌های خصوصی هند Relliance Industries Ltd، نایارا انرژی تحت حمایت روسیه و HPCL Mittal Energy Ltd به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. ایندین اویل همچنین به درخواست‌ها پاسخی نداد.

به گفته منابع، اگرچه ایندین اویل چندین محموله را با یوان تسویه کرده است اما مشخص نیست که پالایشگاه‌های هندی روسیه چقدر نفت را با یوان خریداری کنند. افزایش پرداخت‌های یوان تلاش‌های پکن برای بین‌المللی کردن ارز خود و تلاش بانک‌های چینی برای گنجاندن آن در تجارت نفت روسیه را تقویت کرده است.

براساس داده‌های حمل و نقل گردآوری شده توسط رویترز، از زمان اعمال تحریم‌ها علیه مسکو، پالایشگاه‌های هندی نفت خام روسیه را از بازرگانان مستقر در دبی و شرکت‌های نفتی روسی مانند روسنفت، واحد لیتاسکو در شرکت بزرگ نفت روسیه لوک اویل و گازپروم نفت خریداری کرده‌اند. به گفته منابع، پالایشگاه‌های هندی برخی از پرداخت‌های غیر دلاری نفت روسیه را به درهم امارات تسویه کرده‌اند.

این منبع دولتی که توضیح بیشتری نداد و از معرفی شرکت‌های هندی که نفت روسیه به یوان پرداخت می‌کنند، نامی نبرد گفت “اولین اولویت پرداخت به دلار است، اما پالایشگاه‌ها گاهی اوقات به ارزهای دیگری مانند درهم و یوان روی می‌آورند”. وزارت‌های نفت و دارایی هند که قبلاً تلاش می‌کردند روسیه را برای پذیرش روپیه در معاملات نفتی متقاعد کنند، به درخواست‌ها برای مصاحبه پاسخ ندادند.

رویترز در ماه مارس به نقل از مقامات دولتی و منابع بانکی گزارش داد که هند از بانک‌ها و بازرگانان خواسته اند تا به‌ دلیل وجود اختلافات سیاسی طولانی مدت با چین، از پرداخت هزینه واردات روسیه به یوان خودداری کنند. مشخص نیست که آیا خریدهای اخیر نشان دهنده تغییر این دیدگاه هستند یا خیر.

واردات هند از روسیه در ماه می رکورد زد، به‌ طوری‌ که نفت خام روسیه 40 درصد از کل واردات نفت هند را درمقایسه با 16.5 درصد سال گذشته به خود اختصاص داده و خرید از عراق و عربستان سعودی را به حداقل رساند.

دامنه تحریم ها

اگرچه هند تحریم‌های غرب علیه مسکو را به رسمیت نمی‌شناسد و حتی با خرید نفت روسیه آنها را نقض نمی‌کند، بانک‌های هندی در تسویه چنین وارداتی محتاط هستند. به گفته برخی منابع، بانک دولتی هند، وام دهنده برتر کشور و بانکدار اصلی پالایشگاه‌های دولتی، در ماه می پرداخت برنامه ریزی شده IOC به دلار برای محموله تحویل داده شده توسط روسنفت را رد کرد.

این محموله در نفتکش NS Bora بارگیری شد که توسط Sun Ship Management مستقر در دبی، نهادی مرتبط با بزرگترین شرکت کشتیرانی دولتی روسیه، Sovcomflot، که اتحادیه اروپا در فوریه و بریتانیا در ماه می آن را تحریم کردند، بارگیری شد. دو منبع آگاه گفتند، بانک ICICI، وام دهنده هندی بخش خصوصی، در ژوئن برای تسویه با روسنفت از یوان استفاده کرد.

یکی از منابع گفت که یک پالایشگاه خصوصی دیگر نیز از همین مکانیسم برای پرداخت نفت روسیه استفاده کرده است. یکی از منابع آگاه به این موضوع با اشاره به اینکه IOC از آن زمان تاکنون از همان روش پرداخت یوان برای سایر محموله‌های روسنفت استفاده کرده گفت “هرگاه IOC با مشکل مواجه شود، به یوان متوسل می‌شود”. روسنفت به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

یک منبع دیگر با بیان اینکه یک پالایشگاه دولتی دیگر، بهارات پترولیوم، نیز درحال بررسی مکانیسم پرداخت یوان برای نفت روسیه است گفت “بسیاری از تاجران (فروشندگان) بر پرداخت یوان اصرار دارند”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *