بازار حلال های هیدروکربنی صادراتی

بازار حلال های هیدروکربنی صادراتی

ارزیابی بازار حلال های هیدروکربنی صادراتی در هفته منتهی به ۱۵ نوامبر به تحلیل بازار نفت و گاز ایران، قیمت فروش آنی حلال های هیدروکربنی با ثبات بود هرچند که علاقه به خرید در بازار دیده می شد و برای کالاهایی همچون زایلین ترکیبی و تولوئن رغبت به خرید بیشتر بود. عرضه زایلین ترکیبی نیز بیشتر بود وتا ماه دسامبر نیز عرضه بیشتر خواهد شد.

بازار حلال های هیدروکربنی

بازار حلال های هیدروکربنی صادراتی شامل محصولاتی است که از نفت خام تولید می شوند. هیدروکربن یک ترکیب آلی است که فقط از اتم های هیدروژن و کربن تشکیل شده است. از آنجایی که کربن در گروه 14 جدول تناوبی قرار دارد، به آنها هیبریدهای گروه 14 نیز می گویند. تقریباً تمام هیدروکربن ها به طور طبیعی در نفت خام مانند نفت و گاز طبیعی وجود دارند. به طور کلی هیدروکربن های آروماتیک مانند زایلن و تولوئن به عنوان حلال های شیمیایی استفاده می شوند و همچنین می توانند در نفت و بنزین استفاده شوند.

 عرضه کم تولوئن   

حلال تولوئن همچنان در بازار به میزان کمی عرضه می شود ولی انتظار می رود در ماه آینده میزان عرضه این حلال بیشتر شود.بازار حلال های هیدروکربنی صادراتی در خصوص وایت اسپریت ،نفتا و هگزان فعالیت چندانی در بازار مشاهده نشد، ضمن اینکه تقاضا از بخش رنگ سازی و همچنین فراورده های پوشش صنعتی کاهش شدید داشت.

برای اطلاع از تهیه تولوئن کلیک کنید.

ثبات قیمت نفتا در اروپا

پلتس قیمت حلال  نفتای اروپا براساس ترم تحویل آزاد شمال غرب اروپا را در تاریخ ۱۵ نوامبر ۱۴۰۰ یورو‌ ارزیابی نمود که نسبت به هفته قبل با ثبات بود.برتری قیمتی فروش حلال نفتا برای فروش در بارج با ۴۰دلار در هر تن کماکان با ثبات بود. پلتس قیمت حلال تولوئن را براساس ترم تحویل آزاد شمال غرب اروپا ۱۳۶۰یورو ارزیابی نمود.

ثبات زایلین در اروپا و کاهش ذخایر چین

پلتس قیمت حلال زایلین ترکیبی را در هفته منتهی به ۱۵نوامبر بر اساس ببازار حلال های هیدروکربنی صادراتی، ۱۲۶۰یورو در هر تن  براساس ترم تحویل آزاد شمال غرب اروپا  وبا ثبات ارزیابی نمود. وایت اسپریت نیز ۱۴۳۰یورو ارزیابی شد. برتری قیمتی وایت اسپریت نسبت به سوخت جت بر اساس ترم فوب روتردام بدون تغییر و ۴۵ دلار‌ در هر تن بود. پلتس قیمت هگزان اروپا را  نسبت به هفته قبل بدون تغییر و در حد۱۳۹۰ یورو بر اساس ترم تحویل آزاد شمال غرب اروپا ارزیابی نمود.
ذخایر زایلین ترکیبی شرق چین  از ۲۱۱۰۰تن در هفته قبل،  به ۱۸۸۰۰تن در روز ۱۱نوامبر رسید.در جنوب چین نیز ذخایر زایلین ترکیبی نسبت به هفته قبل ۹۰۰تن کاهش یافت وبه ۳۰۰تن رسید ولی قیمت فروش آنی بر اساس ترم تحویل درب کارخانه در شرق چین در هفته منتهی به ۱۵ نوامبر قوی تر بود که به دلیل انتشار خبر آسان تر شدن مقررات مربوط به قرنطینه بود ولی کماکان خبری ازانجام  واردات نیست.
قیمت زایلین ترکیبی در این هفته نسبت به هفته منتهی به  ۱۱نوامبر ۳۵ دلار کاهش داشت که از بازار های پایین دست همجوار تأثیر گرفت. پلتز قیمت زایلین ترکیبی براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی ۹۶۱دلار ارزیابی کردکه با توجه به آخرین معامله انجام شده برای نیمه دوم ماه نوامبر برای یک محموله به وزن  ۱۰۰۰دلار به قیمت ۹۶۰دلار براساس ترم فوب کره جنوبی ارزیابی شد.

ثبات زایلین در اروپا و کاهش ذخایرچین

از ماه ژوئن ،قیمت زایلین ترکیبی در آسیا به تدریج از ۱۳۰۰ دلار کاهش یافت و در ماه جولای به حدود ۹۰۰دلار رسید و از آن ماه به بعد تا کنون تقریبا بر روی ۱۰۰۰دلار باقی مانده است  واین در حالی است که قیمت حلال های هیدروکربنی  بر اساس ترم فوب خلیج آمریکا از حدود ۲۲۰۰دلار در هر تن در ماه ژوئن سال جاری میلادی به تدریج کاهش یافت و در ماه سپتامبر به ۱۳۰۰دلار در هر تن رسید و نهایتا در ماه نوامبر به ۱۵۰۰دلار رسید و فاصله ۵۰۰دلاری حلال هیدروکربنی آمریکا   با قیمت ها درکره جنوبی  حفظ شده است.

برای مطالعه مروری بر بازار جهانی دی متیل اتر کلیک کنید.

کاهش تقاضا برای استن در پایان سال

پلتس قیمت استن در هفته  منتهی به   ۱۵ نوامبر در بازار حلال های هیدروکربنی صادراتی، را بر اساس ترم تحویل آزاد در شمال اروپا ۱۰۵۰یورو ارزیابی کرد که ۵۰یورو نسبت به هفته منتهی به ۸نوامبر کاهش داشت و معامله گران قیمت های بین زیر ۱۰۰۰دلار تا ۱۱۰۰دلار را مطرح می کردند. در ایتالیا قیمت های ۱۱۰۰ یورو و در اسپانیا قیمت ۱۱۵۰یورو نیز شنیده شد.
در هفته منتهی به ۱۵ نوامبر تقاضا برای استن کم بود ولی به نظر یکی از معامله گران، عرضه تا حدودی کم ولی بازار متعادل بوده است.یکی از منابع بازار اعلام کرد که معمولا تقاضا در ماه دسامبر کم است وانتظار  فعالیت زیادی در این فصل وجود ندارد ضمن اینکه تمایل به خرید فنول برروی عرضه استن تاثیر می گذارد.پلتز برتری قیمتی فنول نسبت به بنزن  را در اروپا با ثبات و ۷۵۰یورو اعلام نمود.
آستن با ترم تحویل CFR چین با ۲۰دلار افزایش نسبت به هفته قبل  به ۶۶۵ دلار در هر تن در هفته منتهی به ۱۵ نوامبر رسید و قیمتهای بین ۶۳۰تا ۶۸۰دلار نیز شنیده شد که حاکی از افزایش قیمت در بازار محلی  چین است. قیمت تولید محلی چین در حدود ۱۴دلار افزایش در هر تن  در طول هفته داشت وقیمت محلی را به حدود ۷۰۶دلاردر هر تن رساند.  
قیمت استن در هندوستان با ۶۴ دلار کاهش در طول هفته به ۶۱۰دلار در هر تن در ارزیابی ها براساس CFR هندوستان رسید. قیمت هایی بین ۶۲۰تا ۶۹۰دلار نیز شنیده شد ولی قیمت نهایی در معاملات در محدوده  بین ۵۹۰تا ۶۴۰دلار در هر تن بود.در جنوب شرق آسیا نیز قیمت استن با ۵دلار کاهش به ۷۵۰دلار در هر تن براساس CFR رسید ویک معامله برای خرید ۱۰۰۰تن استن برای تحویل در پایان نوامبر به مقصد جنوب شرق آسیا نهایی شد.

پس از مطالعه مقاله تحلیل بازار حلال های هیدروکربنی صادراتی اگر پرسشی در این خصوص داشتید می توانید با کامنت گذاری در همین مقاله با ما در میان بگذارید.کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگو شما عزیزان خواهند بود.