برنت خام چیست؟ معیارهای قیمت نفت خام برنت

برنت خام

برنت خام ممکن است به یک یا همه اجزای مجتمع برنت اشاره داشته باشد، یک بازار نفتی که از لحاظ فیزیکی و مالی معامله می شود و در اطراف دریای شمال شمال غربی اروپا قرار دارد. در عامیانه، نفت برنت معمولاً به قیمت قرارداد آتی نفت خام برنت ICE یا خود قرارداد اشاره دارد. نفت خام برنت اصلی به طبقه بندی تجاری نفت خام سبک شیرین اشاره دارد که برای اولین بار از میدان نفتی برنت در دریای شمال در سال 1976 استخراج شد.

برنت خام

با کاهش تولید از میدان نفتی برنت در طول زمان، ترکیبات نفت خام از سایر میادین نفتی به طبقه بندی تجاری اضافه شده است. ترکیب فعلی برنت شامل نفت خام تولید شده از میادین نفتی برنت، فورتیس (اضافه شده در سال 2002)، اوزبرگ (اضافه شده در سال 2002)، اکوفیسک (اضافه شده در سال 2007) و ترول (افزوده شده در سال 2018) است (همچنین به عنوان نقل قول BFOET نیز شناخته می شود).

نشانگر نفت خام برنت با نام‌های ترکیبی برنت، برنت لندن و نفت برنت نیز شناخته می‌شود. این گرید به دلیل چگالی نسبتا کم آن سبک و به دلیل محتوای گوگرد کم آن شیرین است.

برنت معیار اصلی قیمت جهانی نفت خام حوضه اقیانوس اطلس است. این برای تعیین قیمت دو سوم عرضه نفت خام در سطح بین المللی استفاده می شود. این یکی از دو قیمت معیار اصلی برای خرید نفت در سرتاسر جهان است، دیگری وست تگزاس اینترمدیت (WTI).

برنت چیست؟

برنت به نفت خام نسبتاً سبکی گفته می شود که از ترکیبی از نفت خام از 19 میدان نفتی در دریای شمال تهیه می شود. نفت برنت یکی از سه معیار اصلی قیمت نفت خام در هر بشکه به همراه وست تگزاس اینترمدیت (WTI) از آمریکای شمالی و نفت دبی از خلیج فارس است. برنت همچنین نام یک میدان نفتی واقع در دریای شمال در سواحل اسکاتلند است که در سال 1971 کشف شد و تولید آن در سال 1976 آغاز شد. برنت مخفف عبارت Broom، Rannoch، Etive، Ness، Tarbert – پنج سازنده زمین‌شناسی است. که میدان ژوراسیک میانی را تشکیل می دهند.

قیمت برنت خام

ارجاعات رسانه های رایج به “برنت خام” معمولاً به قیمت آتی نفت خام برنت ICE اشاره دارد. قیمت آتی نفت خام برنت ICE بخشی از مجتمع برنت است، یک بازار فیزیکی و مالی برای نفت خام مستقر در اطراف دریای شمال شمال غرب اروپا، که می تواند شامل عناصر متعددی باشد که می توان از آنها به عنوان نفت خام برنت یاد کرد:

قراردادهای آتی ماهانه نفت خام برنت
قراردادهای آتی ماهانه نفت خام برنت
نفت خام برنت هفتگی قرارداد برای تفاوت (CFD)
قیمت‌های کوتاه‌مدت ارزیابی‌شده برنت
برنت فوریتیس اسبرگ اکوفیسک ترول (BFOET)
ترکیب نفت خام میدان نفتی برنت
شاخص ICE برنت

مجتمع برنت معاملات تجاری نفت خام برنت را تقویت می‌کند، داده‌های قیمتی آن معاملات را جمع‌آوری می‌کند (در فوروارد، CFD و تاریخ برنت)، قیمت‌های مرجع را برای سایر معاملات تجاری جهانی نفت تعیین می‌کند (در قیمت‌های ارزیابی شده تاریخ برنت، قیمت‌های ارزیابی شده با تاریخ BFOET، معاملات آتی قیمت‌ها، و قیمت‌های معاملات آتی)، و ریسک‌های انتقال آن معاملات (از طریق پوشش ریسک در بازارهای آتی و آتی).

قیمت برنت خام

تعریف نفت خام برنت

نفت خام برنت Brent Crude که به آن ترکیب برنت نیز گفته می شود، یکی از سه معیار اصلی نفتی است که در معاملات قراردادهای نفتی، معاملات آتی و مشتقات مورد استفاده قرار می گیرد. دو معیار اصلی دیگر وست تگزاس اینترمدیت (WTI) و دبی/عمان هستند، اگرچه انواع روغن‌های کوچک‌تر نیز معامله می‌شوند.

معیارهای نفت

معیارهای نفت روش مفیدی را برای معامله گران و دلالان نفت فراهم می کند تا بدانند چه نوع نفتی را معامله می کنند. نفت میدان های مختلف به دلیل استفاده از آن در صنایع مختلف و سهولت حمل و نقل متفاوت از نظر ارزش متفاوت است.

نفت خام برنت بیشترین معامله را در بین تمام معیارهای نفتی دارد و به عنوان نفت خام حفاری شده از میادین نفتی دریای شمال تعریف می شود: برنت، فورتیس، اوزبرگ و اکوفیسک (که در مجموع به عنوان BFOE شناخته می شود). این نوع روغن به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هم شیرین و هم سبک است و تصفیه آن را به سوخت دیزل و بنزین آسان می کند. این، و سهولت نسبی حمل و نقل آن در دریا تولید می شود، باعث شده است که تجارت آن بسیار گسترده شود.

نفت خام برنت دریای شمال چیست؟

نفت خام برنت دریای شمال یک طبقه بندی تجاری از نفت خام است که به عنوان یکی از معیارهای اصلی برای قیمت نفت در سراسر جهان عمل می کند. طبقه بندی نفت خام برنت دریای شمال به دلیل چگالی نسبتا کم و محتوای گوگرد کم به ترتیب به عنوان سبک و شیرین توصیف می شود.

سایر طبقه بندی های نفتی شامل نفت خام دبی، نفت خام عمان، وست تگزاس اینترمدیت (WTI)، نفت شانگهای و سبد مرجع اوپک است. به دلیل ماهیت سبک و «شیرین»، نفت خام برنت در پالایش نفت برای تولید گازوئیل، بنزین و سایر محصولات نهایی ترجیح داده می شود.

نفت خام برنت

برنت خام برای قیمت گذاری

نفت خام برنت برای قیمت گذاری حداقل دو سوم عرضه نفت خام جهان مورد استفاده قرار می گیرد که آن را به یکی از مهمترین معیارهای نفت تبدیل می کند. معیار دیگر که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان West Texas Intermediate (WTI) شناخته می شود. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از نفت خام برنت به عنوان معیار قیمت گذاری خود استفاده می کند. اوپک متشکل از 14 کشور تولیدکننده نفت است و تا حد زیادی مسئول تعیین قیمت نفت است.

نفت خام برنت از طریق آب حمل و نقل است، که حمل و نقل آن را ارزان تر از WTI می کند که از مناطق محصور در خشکی ایالات متحده استخراج می شود. نفت خام برنت از دریای شمال در اقیانوس اطلس استخراج می شود که به کشورهای انگلستان، نروژ، فرانسه، دانمارک، هلند، آلمان و بلژیک محدود می شود. این روغن به صورت ترکیبی از چندین نفت خام از جمله برنت، اکوفیسک، فورتیس و اوزبرگ استخراج می شود.

تاریخچه نفت خام برنت دریای شمال

نفت خام برنت در سال 1859 در دریای شمال که در اقیانوس اطلس واقع شده است، کشف شد. با این حال، اکتشاف تا سال 1966 آغاز نشد، زمانی که اکتشافات تجاری در میادین نفتی فعال آغاز شد. فعالیت های اکتشافی در اوایل دهه 1970 افزایش یافت و اولین خط لوله نفت در سال 1975 ساخته شد.

نفت خام برنت از طریق خط لوله به پایانه نفتی سالوموو در بریتانیا برای پالایشگاه و فرآوری منتقل می شود. کیفیت بالای نفت خام برنت و ثبات منطقه دریای شمال، اکتشاف و تولید نفت را مفید ساخته است.

نامگذاری میدان نفتی به نام میدان نفتی برنت به دلیل سیاست نامگذاری شرکت اصلی اکتشاف، Shell UK Exploration and Production است که میدان های نفتی خود را به نام پرندگان نامگذاری می کند. اصطلاح “برنت” از یک گونه پرنده آمریکای شمالی به نام غاز برنت گرفته شده است.

تجارت نفت خام برنت

پس از بحران نفتی اوپک در دهه 1970، کالاهای نفت خام در بازار آتی شروع به معامله کردند. معاملات آتی برنت در بورس کالای نیویورک (NYMEX) در ایالات متحده با نماد BZ معامله می شود. آنها همچنین در بورس بین قاره ای (ICE) در اروپا با نماد B معامله می شوند.

در قراردادهای آتی برنت در ICE از دلار آمریکا به عنوان ارز اصلی استفاده می شود. یک قرارداد آتی برنت معادل 1000 بشکه نفت است که معادل 159 مترمکعب است. به غیر از معاملات آتی، سرمایه گذاران گزینه هایی را نیز معامله می کنند که به نفت خام برنت دریای شمال مرتبط است.

شاخص برنت قیمت تسویه معاملات آتی برنت در ICE است. هنگام محاسبه شاخص برنت، عناصر زیر در نظر گرفته می شود:

اولین عنصر: میانگین وزنی معاملات محموله در ماه اول.
دومین عنصر: میانگین وزنی معاملات بار در ماه دوم، به اضافه/منهای میانگین وزنی اسپرد محموله ماه اول و دوم.
سومین عنصر: میانگین ارزیابی های گزارش شده و تایید شده توسط رسانه ها.

تجارت نفت خام برنت

برنت خام در مقابل وست تگزاس اینترمدیت

نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) دو نوع نفت خام پرمعامله هستند و به عنوان معیاری برای تعیین قیمت نفت استفاده می شوند. تفاوت های اصلی بین این دو نوع نفت خام عبارتند از:

محل استخراج

نفت خام برنت در بخش دریای شمال اقیانوس اطلس تولید می شود. میادین نفتی برنت بین نروژ و شتلند در اروپا واقع شده است. نفت از طریق خط لوله به پایانه نفتی سالوموو برای صادرات منتقل می شود.

نفت خام WTI از میادین نفتی ایالات متحده واقع در تگزاس، لوئیزیانا و داکوتای شمالی استخراج می شود. سپس نفت از طریق خط لوله به کوشینگ، اوکلاهاما منتقل می شود.

ترکیب بندی

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت حاوی مقدار گوگرد و گرانش API متفاوتی هستند که به تفاوت قیمت نفت کمک می کند. نفت خام برنت یک نفت خام سبک است و حاوی 0.37 درصد گوگرد در مقایسه با 0.24 درصد گوگرد در وست تگزاس اینترمدیت است.

معمولاً هر چه میزان گوگرد کمتر باشد، روغن شیرین‌تر است و تصفیه آن آسان‌تر می‌شود. هر دو نوع نفت خام به عنوان روغن های شیرین در نظر گرفته می شوند، اگرچه نفت خام برنت به شیرینی وست تگزاس اینترمدیت نیست.

گرانش نفت خام در مقیاس 10 تا 70 درجه بندی می شود، که در آن گرانش بالاتر به معنای چگالی نفت کمتر است. گرانش API نفت برنت 38 درصد است در مقایسه با گرانش API وست تگزاس اینترمدیت 39.8 درصد. هر دو نوع نفت خام نسبتاً سبک در نظر گرفته می شوند.

معاملات آتی نفت خام برنت ICE

نماد ICE Futures اروپا برای قراردادهای آتی نفت خام برنت B است. این نماد ابتدا در بورس بین المللی نفت لندن با اعتراض آزاد در سال 1988 معامله می شد، اما از سال 2005 در بورس الکترونیک بین قاره ای، معروف به ICE معامله می شد. یک قرارداد معادل 1000 بشکه (159 مترمکعب) و به دلار آمریکا است. تا 96 قرارداد، برای 96 ماه متوالی، در سری قراردادهای آتی نفت خام برنت قابل معامله است.

به عنوان مثال، قبل از آخرین تاریخ معاملات برای می 2020، قراردادهای 96، از قراردادهای می 2020، ژوئن 2020، جولای 2020 … Mar 2028، آوریل 2028، و می 2028 برای معامله در دسترس هستند. ICE Clear Europe به عنوان طرف مرکزی نفت خام برنت و قراردادهای مربوطه عمل می کند. قراردادهای برنت، قراردادهای قابل تحویل مبتنی بر تحویل “Exchange of Futures for Physicals” (EFP) با امکان تسویه نقدی در برابر قیمت شاخص ICE برنت برای آخرین روز معاملاتی قرارداد آتی هستند.

معاملات آتی نفت خام برنت CME

علاوه بر ICE، دو نوع قرارداد آتی مالی نفت خام برنت نیز در NYMEX (اکنون بخشی از بورس کالای شیکاگو (CME) معامله می شود. آنها در نهایت بر اساس معاملات آتی نفت خام ICE برنت و شاخص ICE برنت قیمت گذاری می شوند.

قراردادهای آتی مالی ماقبل آخر نفت خام برنت که با نام معاملات آتی نفت خام برنت نیز شناخته می شود، با نماد BB معامله می شود و بر اساس قیمت تسویه قرارداد نزدیک به قرارداد آتی نفت خام برنت ICE در روز ماقبل آخر ماه تحویل، به صورت نقدی تسویه می شود.

معاملات آتی مالی روز آخر برنت، که به عنوان آتی مالی نفت خام برنت نیز شناخته می‌شود، با نماد BZ معامله می‌شود و براساس قیمت شاخص نفت خام برنت ICE که یک روز پس از آخرین روز معاملاتی ماه تحویل منتشر شده است، به صورت نقدی تسویه می‌شود.

نقش در پوشش ریسک

اگرچه کشف قیمت برای مجتمع برنت در بازار آتی برنت انجام می شود، بسیاری از هجرها و معامله گران ترجیح می دهند از قراردادهای آتی مانند قرارداد آتی ICE برنت برای جلوگیری از خطر تحویل فیزیکی بزرگ استفاده کنند.

اگر شرکت‌کنندگان بازار از قراردادهای آتی برنت برای محافظت از معاملات فیزیکی نفت بر اساس تاریخ برنت استفاده کنند، همچنان با ریسک پایه بین قیمت‌های برنت تاریخ‌دار و EFP مواجه خواهند بود. Hedgers می‌تواند از قرارداد Crude Diff یا «Dated to Front Line» (DFL) استفاده کند، که قراردادی بین Dated Brent و Brent 1st Line Future (آینده ماه اول) است، تا ریسک پایه را پوشش دهد. بنابراین یک پوشش کامل می تواند قرارداد آتی برنت مربوطه باشد، و زمانی که قرارداد آتی به ماه آینده آتی تبدیل شود، یک قرارداد DFL خواهد بود. این معادل یک قرارداد فوروارد برنت و یک قرارداد CFD در شرایط قرارداد آینده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *