رشد ۶۱ درصدی ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران

رشد ۶۱ درصدی ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران/۱۴ میلیارد دلار فروش پتروشیمی در ۱۰ ماه

سهم صادرات محصولات پتروشیمی ایران، از مرداد ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱، در حدود ۲۲ میلیون تن به ارزش ۱۴ میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۵ درصد در مقدار و ۶۱ درصد در ارزش رشد داشته است.

۱۴ میلیارد دلار فروش پتروشیمی در ۱۰ ماه

به گزارش بازار نفت و گاز ایران، شاخص های عملکرد صنعت پتروشیمی ایران نشان می دهد همزمان با آغاز کار دولت سیزدهم از مرداد  1400 تا اردیبهشت سال جاری، ظرفیت تولید صنعت با 7 درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (مرداد99 تا اردیبهشت 1400) به 75 میلیون تن رسید.

در 10 ماهه نخست کار دولت سیزدهم با 7درصد رشد، در مجموع 56 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی تولید شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه (مرداد99 تا اردیبهشت 1400) 52 میلیون تن بوده است.

طبق اعلام مدیریت برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال 1400 و سال 1401 (بدون احتساب طرح هایی که در این سال راه اندازی می شوند) بالغ بر 90 میلیون تن بوده است که بر این اساس برای بازه زمانی ده ماهه فوق ظرفیت تولیدی این صنعت 75 میلیون تن در نظر گرفته شده است.

همچنین آمارهای بازرگانی صنعت پتروشیمی در دهه ماهه اول دولت سیزدهم نشان می دهد که مجموع فروش این صنعت در بخش بازارهای داخلی 8.8 میلیون تن بوده است. این بخش در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال قبل در حدود 5 درصد در مقدار و  62 درصد در ارزش رشد داشته است.

صادرات محصولات پتروشیمی ایران، نیز از مرداد 1400 تا اردیبهشت 1401، در حدود 22 میلیون تن به ارزش 14 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 5 درصد در مقدار و 61 درصد در ارزش رشد داشته است.

بر اساس این گزارش، صنعت پتروشیمی  در بخش توسعه و طرح ها در حال حاضر  68 طرح با ظرفیت 51 میلیون تن در سال و با سرمایه گذاری کل 35 میلیارد دلار در دست اجرا دارد.

بررسی بازار فراورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *