قیمت اوره کشاورزی – افزایش قیمت کود اوره

,
قیمت اوره کشاورزی

در هفته های اخیر قیمت اوره کشاورزی افزایش داشته است. کمبود عرضه ناشی از درگیری اوکراین و روسیه، همراه با مجموعه ای از عوامل از قبل، قیمت کود های شیمیایی به خصوص قیمت اوره کشاورزی را به بالاترین حد خود رسانده است. قیمت مواد خامی که بازار کودهای شیمیایی را تشکیل می‌دهند: آمونیاک، نیتروژن، نیترات‌ها، فسفات‌ها، پتاس و سولفات‌ها از ابتدای سال جاری تا کنون 30 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر بیش از قیمت‌ هایی است که در طول بحران غذا و انرژی در سال 2008 مشاهده شد.

قیمت اوره کشاورزی

روسیه و اوکراین یکی از مهم ترین تولیدکنندگان کالاهای کشاورزی در جهان هستند و منابع قابل صادرات در بازارهای جهانی مواد غذایی و کود در تعداد کمی از کشور ها متمرکز شده است. بر اساس گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، روسیه در سال 2021 بزرگترین صادر کننده کودهای نیتروژنی و دومین تامین کننده کودهای پتاسیم و فسفر بود.

کریس لاوسون، رئیس بخش کودهای CRU گفت، تجارت بین روسیه و سایر نقاط جهان متوقف نشده است، اما به دلیل دور شدن واردکنندگان و اجاره دهندگان کشتی از کشور در سایه تهاجم به اوکراین، به شدت مختل شده است.

قیمت کود اوره کشاورزی

صادرات جهانی کود اوره

روسیه که حدود 14 درصد از صادرات جهانی کود را به خود اختصاص می دهد، به طور موقت تجارت خروجی را به حالت تعلیق درآورده است که انتظار می رود تأثیر موجی قوی در بازار های جهانی مواد غذایی داشته باشد.

علاوه بر این، گاز یک ورودی کلیدی برای تولید کود است. لاوسون گفت: قیمت های بالای گاز منجر به کاهش تولید در مناطقی مانند اروپا شده و بازاری را که در حال حاضر تنگ شده بود، بیشتر می کند.

تحریم های اعمال شده باعث افزایش قیمت

در همین حال، تحریم‌ها علیه بلاروس، متحد روسیه، پیامد های مهمی بر بازار پتاس دارد، به طوری که روسیه و بلاروس مجموعا 40 درصد از حجم مبادلات سالانه را سهیم می‌کنند.

لاوسون توضیح داد: از ابتدای سال 2020، قیمت کودهای نیتروژن دار چهار برابر شده است، در حالی که قیمت کود فسفات و پتاس بیش از سه برابر شده است.

قیمت‌ بالای کالا های کشاورزی

در حالی که کشاورزان در بازارهای توسعه‌ یافته از قیمت‌ های بالای کالاهای کشاورزی بهره‌مند شده‌اند که تا حدی به جبران قیمت‌های بالای نهاده کمک می‌کند، احتمال نابودی تقاضا به دلیل قیمت‌های بالا و کمبود عرضه وجود دارد.

اقتصاد های سرتاسر جهان در حال حاضر با تورم بالای تاریخی دست و پنجه نرم می‌کنند که عمدتا ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است. شاخص غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد نشان می دهد که قیمت مواد غذایی در بالاترین حد خود قرار دارد و لاوسون پیشنهاد کرد که دوره طولانی کمبود کود بر عملکرد کشاورزی در دراز مدت تأثیر می گذارد.

وی افزود: «با توجه به بازار غلات و دانه‌های روغنی در حال حاضر فشرده و اهمیت روسیه و اوکراین در این بازارها، تورم قیمت مواد غذایی یک خطر فزاینده است.»

قبل از تهدید کاهش عرضه از سوی روسیه و بلاروس، قیمت کودها قبلا با فشار های صعودی ناشی از اختلالات زنجیره تامین جهانی، ممنوعیت صادرات چین و اعتصاب ریلی کانادا مواجه شده بود.

عواقب شدید تر

در حالی که بیشتر تمرکز بحث ها در مورد افزایش قیمت ها در پی حمله روسیه به اوکراین تحت سلطه انرژی بوده است، انتظار می رود شوک عرضه به کود، گندم و سایر غلات این مشکل را تشدید کند.

در یادداشتی تحقیقاتی در اوایل این ماه، فابریس مونتانه، رئیس بارکلیز و اقتصاددان ارشد اروپایی و کریستین کلر، رئیس تحقیقات اقتصادی، پیشنهاد کردند که «گستردگی و شدت این شوک عرضه می‌تواند پیامد های شدیدتری نسبت به جهش‌ های قبلی قیمت کالاها، با افزایش فشار تورمی داشته باشد. “

قیمت اوره کشاوری و تولید مواد غذایی

تولید مواد غذایی و کود به دلیل مکانیزاسیون، صنعتی‌سازی و حمل‌ونقل از محتوای انرژی بالایی برخوردار است، اما آنها همچنین برای مواد اولیه خام با سایر صنایع رقابت می‌کنند: برای مثال، تولید سوخت زیستی، محصولات را از محصولات کشاورزی دور می‌کند در حالی که تولید لیتیوم باتری‌ های یونی به مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید کود فسفات نیاز دارند.

در نهایت، دوباره مشکلات حمل و نقل و مهمتر از آن، تأثیر تحریم های روسیه بر عرضه جهانی قرار است بازار های جهانی را بیش از پیش گسترش دهد، شبیه به بحران جهانی غذا در سال 2008.»

قیمت های جهانی غذا در سال 2007 و در سه ماهه اول 2008 به شدت افزایش یافت و باعث بی ثباتی اقتصادی و سیاسی و ناآرامی های اجتماعی در سراسر کشورها، هم در اقتصاد های توسعه یافته و هم در اقتصاد های نوظهور شد.

مشکلات عرضه جهانی کود

حتی قبل از درگیری، مشکلات متعددی در مورد عرضه جهانی کود وجود داشت. قیمت های بالاتر گاز طبیعی، عرضه کمتر از چین و مشکلات آب و هوایی که تولید ایالات متحده را محدود می کند، همه در سال 2021 برای کاهش عرضه و در نتیجه افزایش قیمت جهانی کود گرد هم آمدند. به گفته تحلیلگران صنعت، جنگ در اوکراین این وضعیت را بدتر کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *