مروری بر بازار نفت چین در ماهی که گذشت

مروری بر بازار نفت چین

مروری بر بازار نفت چین در ماهی که گذشت خبر از کاهش شدید قیمت نفت خام در هفته گذشته به دلیل اخباری مبنی بر تمدید قرنطینه کووید-۱۹ در چنگدو، مرکز استان سیچوان در جنوب غربی، برای اکثریت ۲۱ میلیون نفری آن، بار دیگر ظرفیت افزايش چنین اخباری را برجسته کرد.

قرنطینه‌های کووید چین بزرگترین تهدید برای بازارهای جهاني نفت

کاهش شدید ناگهانی قیمت نفت در بازاری که مشخصه آن تقاضا و عرضه نامطمئن ميباشد. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده ناخالص سالانه نفت خام در جهان، که در سال ۲۰۱۷ از آمریکا در این زمینه پیشی گرفت (که در سال ۲۰۱۳ به بزرگترین واردکننده خالص کل نفت و سایر سوخت‌های مایع در جهان تبدیل شد)، مدت‌هاست که پشتوانه جهانی نفت بوده است. چنین قرنطینه‌های شدید مرتبط با کووید، تأثیر مستقیم و قابل توجهی بر رشد اقتصادی در بازار نفت چین دارد که به نوبه خود بر تقاضای آن برای نفت تأثیر می‌گذارد و قرنطینه‌ها تابعی مستقیم از سیاست «صفر کووید» این کشور است. هیچ نشانه ای وجود ندارد که این سیاست به این زودی ها به طور اساسی اصلاح شود، چه رسد به اینکه کنار گذاشته شود.بر اساس مروری بر بازار نفت چین،  تا حد زیادی، پایبندی چین به سیاست کووید صفر خود، که در آن قرنطینه‌های بسیار شدید در کل شهرها به وجود می‌آید و تعداد نسبتاً ناچیزی از موارد کووید-۱۹ شناسایی می‌شوند، محصول موفقیت اولیه این کشور در مدیریت بیماری همه گیر چین از اولین موج بزرگ کووید-۱۹ در نیمه اول سال ۲۰۲۰ با وضعیت اقتصادی بهتری نسبت به هر کشور بزرگ دیگری بیرون آمده است . وبا توليد واکسن موثر خودش از خرید واکسن های اثبات شده از تامین کنندگان غیر داخلی خودداری می کند. هنگامی که شیوع گسترده جدید کووید-۱۹ در اوایل سال جاری در بازار نفت چین رخ داد و منجر به تعطیلی چندین شهر بزرگ شد، قیمت نفت با چشم انداز کاهش تقاضا از سوی چین کاهش یافت، اما با توجه به گسترده بودن آن تا آنجا که ممکن بود کاهش پیدا نکرد. در دسامبر گذشته، استراتژی صفر کووید به یک اصلاح شده بود که شامل ایده «پاکسازی پویا» بود، که به دولت‌های محلی انعطاف‌پذیری بیشتری در اعمال محدودیت‌ها می‌داد و اجازه می‌داد افزایش روزانه موارد علامت‌دار در حدود ۲۰۰ مورد در سطح ملی محدود شود. با توجه به اینکه تنها در شیوع‌های جدید در ماه مارس، ۱۸۴۰۰۰ فرد مبتلا به علائم احتمالی کووید در دو هفته اول شیوع این بیماری در انزوا تحت نظارت پزشکی قرار گرفته بودند، ممکن است این تعداد افزایش یابد.

بازار نفت چین و هند در دستان ایران و روسیه

ارائه پیشنهادهای روسیه و ایران به چین و هند و تخفیف در نفت خام صادراتی این کشورها نگرانی‌ها را در مورد آینده صادرات نفت عراق افزایش داده است. عراق ۹۵ درصد بودجه اش وابسته به صادرات نفت است.

برای اطلاع از تحلیل بازار نفت چین کلیک کنید.

بازار نفت چین توسط روسیه قبضه می‌شود؟

با توجه به مروری بر بازار نفت چین داشتیم، چین بی سر و صدا خرید نفت از روسیه را با قیمت ارزان‌تر افزایش داده و جای خالی خریداران غربی که در واکنش به جنگ در اوکراین، همکاری تجاری با مسکو را قطع کرده اند را پر کرده است.

این اقدام بازار نفت چین یک ماه پس از آن انجام می گیرد که این کشور ابتدا به دلیل نگرانی از واکنشها به حمایت علنی از روسیه و قرار گرفتن شرکتهای نفتی دولتی در معرض تحریم، خرید نفت از روسیه را کاهش داده بود.

قیمت لیست پالایشگاه‌های مستقل شاندونگ برای بنزین و گازوئیل همچنان ثابت بود تا اینکه امروز پایین آمد.

قیمت بین‌المللی نفت خام در روزهای متوالی کاهش یافت.

فعالان بازار گفتند که احساسات تجاری همچنان فعال است.

قیمت گازوئیل در شرکت‌های بزرگ فروش نفت دولتی ثابت ماند تا اینکه امروز کاهش یافت،درحالی‌که قیمت بنزین امروز غالبا افزایش یافت.برخی از آن‌ها گفتند که احساس معاملات به دلیل تقاضای ضعیف همچنان آرام است.نرخ پالایشگاه‌های teapot افزایش می‌یابد، اما هنوز پایین‌تر از سطح سال قبل است

گوانگژو (ICIS) – متوسط نرخ بهره‌برداری پالایشگاه‌های مستقل شاندونگ از یک هفته قبل به 66.81 درصد در 19 آگوست افزایش یافت. این چهار درصد بیشتر از نرخ اجرا در پایان ماه ژوئیه بود، زمانی که به پایین‌ترین سطح از اواخر مارس 2020 رسید.

این افزایش به این دلیل بود که برخی از پالایشگاه‌های مستقل، قبل از سپتامبر که فصل اوج مصرف گازوئیل است،

فعالیت خود را پی‌درپی از سر گرفتند.پتروشیمی Chambroad، پتروشیمی Jincheng و گروه Qingyuan در هفته گذشته تعمیر و نگهداری بخشی یا بخشی از واحدهای پالایش نفت خود را تکمیل کردند.

بااین‌حال، چند پالایشگاه مستقل به دلیل کمبود مواد اولیه، نرخ بهره‌وری خود را کاهش دادند و فروش محصولات نفتی تصفیه‌شده را تضعیف کردند و باعث افزایش مجدد در میانگین نرخ بهره‌وری شد.متوسط نرخ بهره‌برداری پالایشگاه‌های مستقل شاندونگ هنوز هفت درصد کمتر از سطح مشابه در مدت مشابه سال گذشته بود.نرخ اجرا از اواخر آوریل به‌صورت سالانه کمتر بوده است، عمدتاً به دلیل چرخش‌های فشرده منظم، کاهش بودجه‌های پالایش و کمبود مواد اولیه در برخی از پالایشگاه‌ها که ناشی از نظارت دقیق بر استفاده از سهمیه‌های واردات خام است.

با نگاهی به آینده، میانگین نرخ بهره‌برداری از پالایشگاه‌های مستقل شاندونگ دوباره از 70 درصد فراتر می‌رود و انتظار می‌رود کاهش سالانه آن کاهش یابد.به‌احتمال‌زیاد پتروشیمی‌های Dongying United و Qingyishan فعالیت واحدهای پالایش نفت خود را از سر خواهند گرفت.پالایشگاه‌هایی که به‌تازگی تعمیر و نگهداری خود را به پایان رسانده‌اند، نرخ بهره‌وری خود را بیشتر افزایش می‌دهند.تحقیقات 34 پالایشگاه مستقل را با مجموع ظرفیت پالایش اولیه 143 میلیون تن در سال

(2.856 میلیون بشکه در روز) میزان اجرای شاندونگ را پوشش می‌دهد که حدود 87 درصد از کل ظرفیت پالایش در شاندونگ را تشکیل می‌دهد.

برای شنیدن پادکست تقاضای نفت چین تا سال ۲۰۳۰ کلیک کنید.

با ارزش ترین نفت جهان کجاست؟

در میان کشورهای نفت خیز جهان عربستان سعودی ، عراق و امارات متحده عربی نیز رکورددار کمترین هزینه های تولید نفت هستند . ایران در این جدول رتبه پنجم را از آن خود کرده است . هزینه تولید هر بشکه نفت در ایران در حدود 12 دلار و شصت سنت برآورد می شود که از این میزان 6 دلار و 90 سنت مربوط به هزینه های سرمایه ای و 5 دلار و 70 سنت مربوط به هزینه های عملیاتی است . بر اساس این گزارش هزینه های عملیاتی در ایران تقریبا مشابه هزینه های عملیاتی در دیگر کشورهای نفت خیز جهان است که هزینه تولید نفت اندکی دارند . تنها دو کشور در جهان هزینه ای کمتر از 10 دلار را برای تولید نفت متحمل می شوند . کویت و عربستان سعودی دو کشوری هستند که هزینه های  تولید هر بشکه نفت در انها به کمتر از 10 دلار می رسد.

هزینه های تولید نفت در عراق 10 دلار و 70 سنت ، در امارات متحده عربی 12 دلار و 30 سنت و در ایران 12 دلار و 60 سنت براورد شده است . به این ترتیب مشخص می شود فاصله ایران و دیگر کشورهای نفت خیز حاضر در جدول اندک است. بررسی ها نشان می دهد بالاترین هزینه های تولید نفت به پنج کشور نروژ ، آمریکا، کانادا، برزیل و در نهایت بریتانیا تعلق دارد.

هزینه تولید هر بشکه نفت در نروژ 36 دلار و 10 سنت و در آمریکا 36 دلار و 20 سنت اعلام شده است . کانادا برای تولید هر بشکه نفت 41 دلار و برزیل 48 دلار و 80 سنت را تقبل می کنند اما همان طور که اشاره شد بریتانیا بابت هر بشکه نفت هزینه ای برابر با 52 دلار و 50 سنت را می پردازد که بالاترین هزینه تولید نفت در جهان تلقی می شود.

بالا بودن هزینه های سرمایه گذاری در نروژ و آمریکا منجر به بالا رفتن هزینه های تولید شده است اما بررسی ها نشان می دهد بالا بودن هزینه های عملیاتی در کانادا، برزیل و بریتانیا ، هزینه های بالای تولید نفت را رقم زده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *