قرارداد 10 میلیارد دلاری قطر انرژی برای توسعه ظرفیت تولید گاز

,
قرارداد 10 میلیارد دلاری قطر انرژی

شرکت قطر انرژی روز سه‌شنبه از امضای قرارداد 10 میلیارد دلاری با شرکت فرانسوی تکنیپ انرژی خبر داد. قطر انرژی اعلام کرد پروژه ۱۰ میلیارد دلاری مهندسی، ساخت و راه اندازی پروژه شمالی میدان جنوبی (NFS) که به شرکت تکنیپ (Technip) و مستقر در خاورمیانه واگذار شده است، بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان را در خود جای داده است.

این پروژه دو قطار ال ان جی (به تجهیزات و مبردها برای مایع کردن ال ان جی گفته می‌شود) ظرفیت ترکیبی 16 میلیون تن در سال را پوشش می‌دهد. این ظرفیت باید مجموع تولید قطر را به 126 میلیون تن در سال افزایش دهد که از 77 میلیون تن فعلی آن در سال بیشتر خواهد بود.

قطر انرژی 75 درصد از سهام پروژه را در اختیار دارد و سهم باقی‌مانده آن در اختیار توتال انرژیز، شیل و کونوکو فیلیپیس (شرکت نفت و گاز امریکایی چند ملیتی) است.

قطرانرژی تضمین کرد پروژه NFS از تسهیلات قابل توجهی برای جذب و جداسازی CO₂ است که به کشور برای جذب و جداسازی بیش از 11 میلیون تن CO₂ در سال تا سال 2035 کمک می‌کند.

قطر گام‌هایی با هدف تضمین قراردادهای عرضه گاز درازمدت به‌ ویژه با چین برداشته است. در نوامبر، قطر انرژی با امضای قرارداد 27 ساله با سینوپک چین، طولانی‌ترین قرارداد در تاریخ صنعت ال ان جی را امضا کرد.

قراردادهای بلند مدت عرضه با قطر به چین این امکان را می‌دهد که در نوسان قیمت‌ها بالاتر از قیمت‌های رقابتی باقی بماند و اینکه تا چه اندازه رقابت در بازار از سوی کشورهایی مانند اروپا وجود دارد، زیاد مهم نیست زیرا تلاش می‌کند از گاز روسیه دور بماند.

قطر انرژی ظرفیت میدان شمالی را حدود 10 درصد از ذخایر شناخته شده گاز طبیعی در جهان ارزیابی کرده است. به گفته پلتس، قطر همچنین یکی از کم‌ هزینه‌ترین تولیدکنندگان گاز طبیعی در جهان است به طوری‌که از فوریه گذشته 5 دلار در هر میلیون متر مکعب بی تی یو (برابر با 1055 ژول انرژی) (MMBtu) بوده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *