افزایش ۱۳ درصدی تولید نفت ونزوئلا در آخرین ماه ۲۰۲۲

, ,
pdvsa - بازار نفت و گاز پتروشیمی

به گزارش بازار نفت و گاز، متوسط تولید نفت ونزوئلا در ماه دسامبر برابر با ۷۲۱ هزار بشکه در روز بوده‌ است. تولید نفت این کشور ۱۳ درصد نسبت‌ به سال قبل‌ از آن افزایش یافته و بالاتر از متوسط تولید آن طی بحران کروناست.

به نقل از رویترز، صادرات نفت ونزوئلا در سال گذشته میلادی به‌ خاطر مشکلات زیر ساختی، تحریم‌های آمریکا و افزایش رقابت در بازار اصلی آن یعنی آسیا کاهش یافت.

انتظار می‌رود صادرات نفت این کشور به‌ دنبال کاهش تحریم‌های آمریکا در سال جاری میلادی بهبود یابد. آمریکا به برخی از شرکای شرکت نفت دولتی ونزوئلا اجازه ازسرگیری واردات نفت خام این کشور را داده است.

متخصصان عقیده دارند شرایط ضعیف بنادر، میادین نفتی و پالایشگاه‌های ونزوئلا و رقابت سخت با روسیه در عرضه نفت به چین همچنان مانع افزایش صادرات این کشور می‌شود. ونزوئلا 616/540 بشکه در روز نفت خام و محصولات پالایش شده در سال گذشته میلادی صادر کرد، یعنی 2.5 درصد کاهش نسبت‌ به 2021 و کمی پایین‌تر از سطح سال 2020.

این کشور عضو اوپک صادرات کک، متانول و سایر محصولات جانبی نفت را افزایش داده و توانسته بخشی از کاهش درآمد نفتی خود را جبران کند. صادرات این محصولات که ارزش کمتری دارند در 2022 نسبت‌ به سال قبل‌ از آن 3 برابر شده و به 4.36 میلیون تن رسیده است.

پالایشگاه‌های ونزوئلا سال جدید میلادی را با فرآوری 386 هزار بشکه در روز نفت خام آغاز کرده‌اند، یعنی کمتر از 30 درصد از ظرفیت 1.3 میلیون بشکه‌ای آن‌ها.

گزارش اوپک نشان می‌دهد متوسط تولید نفت ونزوئلا در ماه دسامبر برابر با 721 هزار بشکه در روز بوده‌ است. تولید نفت این کشور 13 درصد نسبت‌ به سال قبل‌ از آن افزایش یافته و بالاتر از متوسط تولید آن طی بحران کروناست. اما همچنان بسیار پایین‌تر از هدف 2 میلیون بشکه صادرات این کشور در 2022 قرار دارد.

انتظار می‌رود تولید نفت خام ونزوئلا 100 هزار بشکه در روز در سال جاری میلادی افزایش یابد و صادرات آن‌ هم با اجرایی شدن قراردادهای مشترک و امکان رقابت این کشور در آسیا بهبود یابد.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *