افت 19 درصدی سود شرکت آرامکو به دلیل کاهش قیمت نفت

,
افت 19 درصدی سود شرکت آرامکو به دلیل کاهش قیمت نفت

در پی افت بهای نفت خام، سود خالص شرکت آرامکوی عربستان در سه ماهه اول سال جاری میلادی با 19 درصد کاهش نسبت به سال قبل به 119.54 میلیارد ریال (31.88 میلیارد دلار) رسید.

طبق داده‌های Refinitiv، سود آرامکو همچنان از میانگین 30.8 میلیارد دلاری پیش‌بینی‌شده از سوی تحلیلگران پیشی گرفته است. شرکت آرامکو معتقد است این کاهش تا حدی با مالیات‌های پایین‌تر همچون زکات اسلامی و افزایش درآمد مالی و سایر درآمدها جبران شده است.

سود خالص آرامکو در این مدت 3.75 درصد بیشتر از سه ماهه چهارم 2022 میلادی بوده است. بزرگترین صادرکننده نفت جهان به دلیل افزایش قیمت انرژی و تولید بالا، در سال 2022 بیش از 161 میلیارد دلار سود داشت.

ماه گذشته، عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان اوپک پلاس کاهش غیرمنتظره تولید نفت از ماه می را اعلام کردند که در ابتدا افزایش قیمت‌ها را به دنبال داشت اما بی ثباتی اقتصاد جهانی و چشم‌انداز مبهم تقاضا همچنان قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سال گذشته نفت خام و گاز طبیعی 32.7 درصد از تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی را به خود اختصاص دادند و پالایش نفت نیز سهم 6 درصدی خود را حفظ کرد. درآمد نفتی عربستان در سه ماهه اول با 3 درصد کاهش به 178.6 میلیارد ریال رسید درحالی که درآمد غیرنفتی 9 درصد رشد داشت.

انتظار می‌رود کاهش تولید و همزمان افت قیمت نفت بر رشد اقتصادی عربستان تاثیر بگذارد؛ به طوری که صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری به بیش از نصف کاهش یافته و از 8.7 درصد در سال 2022 به 3.1 درصد برسد که یکی از بالاترین درصدها در گروه 20 خواهد بود. آرامکو در سه ماهه اول امسال، مطابق با سه ماهه آخر سال 2022 میلادی 19.5 میلیارد دلار سود سهام پرداخت خواهد کرد.

آرامکو در سه ماهه اول امسال قراردادهایی با هدف گسترش تجارت پایین‌دستی خود در خارج از کشور، ازجمله سرمایه‌گذاری در چین و تکمیل خرید 2.76 میلیارد دلاری کسب‌و‌کار محصولات Valvoline Inc منعقد کرده است.

امین ناصر مدیر عامل آرامکو گفت: ما با این باور که نفت و گاز همچنان به عنوان اجزای حیاتی ترکیب انرژی جهانی برای آینده قابل پیش‌بینی باقی خواهند ماند، با افزایش ظرفیت تولید خود پیش می‌رویم و چشم‌انداز بلندمدت ما بدون تغییر باقی می‌ماند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *