کاهش 48 درصدی درآمد نفتی روسیه در ماه فوریه

,
درآمد نفتی روسیه در ماه فوریه

درآمد نفتی روسیه در ماه فوریه; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

بر اساس برآوردهای بلومبرگ با استناد به داده های رسمی روسیه، درآمد مالیاتی این کشور از نفت خام و فرآورده های نفتی در ماه فوریه نسبت به سال گذشته به دلیل کاهش قیمت نفت پس از ممنوعیت واردات از سوی اتحادیه اروپا، 48 درصد کاهش یافت.

بر اساس داده های وزارت دارایی روسیه که روز جمعه منتشر شد، کل درآمدهای مالیاتی نفت و گاز طبیعی با 46 درصد کاهش نسبت به سال قبل به 6.9 میلیارد دلار (521 میلیارد روبل) در ماه فوریه رسید.

طبق محاسبات بلومبرگ، درآمد روسیه از نفت خام و فرآورده های نفتی به تنهایی سالانه با 48 درصد کاهش به 4.8 میلیارد دلار (361 میلیارد روبل) رسیده است. نفت بیش از دو سوم درآمد مالیات بر انرژی روسیه را در ماه فوریه به خود اختصاص داد.

درآمد نفت و گاز روسیه

درآمد نفت و گاز روسیه

درآمدهای گاز طبیعی روسیه نیز در ماه گذشته نسبت به فوریه 2022، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، 42 درصد کاهش یافت زیرا روسیه پس از حمله به اوکریان، صادرات گاز به تعدادی از مشتریان اتحادیه اروپا را قطع کرد. سقوط قیمت نفت خام روسیه، اورال، دلیل اصلی کاهش درآمدهای این کشور در ژانویه و فوریه امسال بود.

بودجه روسیه در ژانویه 23.3 میلیارد دلار (1.76 تریلیون روبل) کسری داشت، در مقایسه با مازاد در ژانویه 2022، زیرا درآمدهای دولت از نفت و گاز 46.4 درصد به دلیل قیمت پایین اورال و کاهش صادرات گاز طبیعی کاهش یافت.

وزارت دارایی روسیه در اوایل این هفته اعلام کرد میانگین قیمت نفت اورال در ژانویه و فوریه 2023 به 49.52 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که در ماه های مشابه سال گذشته 88.89 دلار در هر بشکه بود. قیمت اورال در فوریه 2023 به طور متوسط ​​49.56 دلار در هر بشکه یا 1.86 برابر کمتر از میانگین قیمت در فوریه 2022 – 92.15 دلار در هر بشکه بود. 

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *