رشد ۵.۳ درصدی اقتصاد ایران در پاییز ۱۴۰۱

, ,
اقتصاد ایران در پاییز ۱۴۰۱

اقتصاد ایران در پاییز ۱۴۰۱

پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی:

به گزارش بازار نفت و گاز، رشد اقتصادی کشور به قیمت سال پایه ۹۵ در پاییز ۱۴۰۱ معادل ۵.۳ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت ۴.۵ درصد بوده است.

بخش کشاورزی ۱.۱ درصد، نفت ۱۵.۴ درصد، صنایع و معادن ۸.۹ درصد، بخش صنعت به طور مجزا ۱۱.۸ درصد و بخش خدمات ۳.۳ درصد رشد داشته است.رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ با احتساب نفت ۳.۷ درصد و بدون احتساب نفت ۳.۲ درصد بوده است.

در فصل پاییز مصرف خصوصی ۱۱.۳ درصد و در ۹ ماهه ۷.۷ درصد رشد داشته است در حالی که در دوره مشابه سال قبل رشد مصرف خصوصی فقط 2.9 درصد بود. همچنین در فصل پاییز مصرف بخش دولتی ۱۶ درصد رشد داشته است.

در پاییز ۱۴۰۱ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به رشد ۱۶.۶ درصد رسیده است. رشد تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات ۲۸.۳ درصد و در ساختمان ۶.۹ درصد بوده است. این ارقام نشان می دهد روند رشد اقتصادی روند مثبتی بوده است و سرمایه گذاری روند خیلی خوبی داشته است.

در حوزه نرخ تورم، در بهمن ماه ۴۳.۶ درصد و تورم تولیدکننده ۳۶.۱ درصد بود. در ماه های گذشته شاهد التهابات در بازارها بودیم و این مساله بر نرخ تورم اثر گذاشت. در سال جاری نیمی از تورم ناشی از شوگ های عرضه بود.

در سال گذشته در اسفند رشد نقدینگی ۳۹ درصد بود اما رشد ۱۲ ماهه در پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۱ به ۳۲ درصد کاهش یافته است. در ۱۱ ماهه امسال رشد نقدینگی ۲۶.۳ درصد بوده و باتوجه به هدف گذاری رشد نقدینگی ۳۰ درصد از سوی بانک مرکزی برای سال جاری و تاکید رئیس جمهور بر کنترل رشد نقدینگی در سطح ۳۰ درصد در سال ۱۴۰۱، به نظر می رسد تا پایان سال به این هدف برسیم.

​تحولات رشد اقتصادی و سرمایه گذاری همگی در روند مثبت قرار دارد و امیدواریم با اتفاقات مثبتی که در هفته های اخیر رخ داده است، آثار این تحولات مثبت بیشتر در زندگی مردم دیده شود.

منبع: بانک مرکزی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *