رشد ۵ دلاری قیمت نفت پس از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید

, ,
رشد ۵ دلاری قیمت نفت پس از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید

رشد ۵ دلاری قیمت نفت

قیمت نفت خام در بازارهای جهانی در آغاز معاملات روز دوشنبه تحت تاثیر تصمیم غیرمنتظره اوپک پلاس برای کاهش تولید با رشد چشمگیری روبرو شده است. گرچه اوپک پلاس اعلام کرده است که تصمیم برای کاهش تولید را با هدف برقراری ثبات در بازار نفت اتخاذ کرده ولی این اقدام با واکنش منفی کاخ سفید روبرو شده است‌.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۵.۰۶ دلار افزایش به ۸۴.۹۵ دلار رسید که بالاترین قیمت در یک ماه اخیر است. هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۴.۸۰ دلار افزایش ۸۰.۴۷ دلار معامله شده که بیشترین رقم از اواخر ژانویه است.

اوپک پلاس یکشنبه اعلام کرد که قصد دارد تولید روزانه نفت خود را ۱.۱۶ میلیون بشکه کاهش دهد که این تصمیم بازارهای جهانی را به شدت شوکه کرد چرا که فعالان و تحلیلگران پیش بینی می کردند اوپک پلاس همچنان تصمیم قبلی خود یعنی کاهش ۲ میلیون بشکه ای تولید را حفظ کند.

بر اساس آمارهای رویترز با این تصمیم جدید اوپک پلاس عملا ۳.۶۶ میلیون بشکه از تولید خود را کاهش خواهد داد که معادل ۳.۷ درصد تقاضای جهانی خواهد بود.

گلدمن ساکس نیز پیش بینی خود از تولید نفت اوپک پلاس را تا پایان امسال ۱.۱ میلیون بشکه در روز کاهش داده و پیش بینی درباره قیمت نفت برنت را به ۹۵ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۲۳ و ۱۰۰ دلار برای سال آینده افزایش داده است.

دولت بایدن ضمن انتقاد از این تصمیم اوپک پلاس آن را غیر منطقی و غیر هوشمندانه ارزیابی کرده است. ماه گذشته قیمت هر بشکه نفت برنت به ۷۰ دلار سقوط کرد که پایین ترین رقم در ۱۵ ماه اخیر بود. علت اصلی این افت شدید قیمت نگرانی از بحران بانکی و افزایش نرخ بهره بوده است.

البته تحلیلگران بانک ملی استرالیا معتقدند که کاهش تولید اوپک پلاس به همراه رشد تقاضای چین موجب افزایش قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه در سه ماه سوم امسال خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *